basmacı hareketi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi Ders Notları' bölümünde seda50 tarafından paylaşıldı.

1. seda50

seda50 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı cok aradım ama bulamadım yardım ederseniz sevinirim...

-Basmacı hareketi karşısında ruslar basmacı hareketini bastırmak için hangi girişimlerde bulunmuştur??

Teşekkürler
  2. NuRcAn16

NuRcAn16 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    6
    Basmacı Hareketi 1918 yılında Korbaşı Ergaş’ın liderliğinde Hokand şehrinde başladı ve kısa zamanda diğer bölgelere de yayıldı. Hokand’da üç gün içinde Ruslar tarafından 10.000′den fazla Türkistanlı öldürüldü. 1918′de kırktan fazla korbaşının (Türkistanlı lider) önderliğinde yapılan mücadelelerde ayaklanmalar Fergana vadisine yayıldı. Bu bölgede Ruslar’la birlikte hareket eden Ermeniler 180 köyü ateşe verdiler ve yaklaşık 20.000 kişiyi öldürdüler. 18 Ağustos 1919′da Rus orduları Türkistan cephesi kumandanlığına getirilen Frunze’nin belirttiği gibi Sovyetler’in amacı bütün Türkistan’ı işgal etmekti. Basmacılar ile Kızıl Ordu arasında çok kanlı savaşlar oldu. Fergana vadisinde Mehmed Emin Beg Şîr Muhammed Beg Nur Muhammed Beg Hal Hoca ve Korbaşı Parpi gibi liderlerin emri altındaki mücahidler zaman zaman Sovyet ordusuna kayıplar verdirdiler ve mücadelelerini 1921′e kadar sürdürdüler; hatta bölgenin lideri Mehmed Emin Beg 1919′da geçici bir Fergana hükümeti kurduysa da 7 Mart 1920′de Sovyetler’e teslim olmak zorunda kaldı. Yerine geçen Şîr Muhammed Beg de Sovyetler’e boyun eğmedi 3 Mayıs 1920′de geçici bir Türkistan hükümeti kurarak komşu devletlerle münasebet kurmaya çalıştı. Bu arada 31 Mayıs’ta kardeşi Nur Muhammed’i Afganistan’a elçi olarak gönderdiyse de Kızıl Ordu Hîve Hanlığı’nı ve Buhara Emirliği’ni işgal etti. Sovyet Rusya’nın buralarda merkeze bağlı halk cumhuriyetleri kurdurmasına rağmen halk millî mücadeleye devam etti.

bu bilgilerle yetinmezsen

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

buraya bi göz atabilirsin
    kolay gelsin
    seda50 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş