Başsavcılık, Ygs'deki Şifre İddialarına İlişkin Takipsizlik Kararı Verdi

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde ~Dryad tarafından paylaşıldı.

 1. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YGS'deki şifre iddialarına ilişkin başlattığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Savcılık, 18 soruda şifre tespit ederken, bu şifreden hiçbir adayın sınav esnasında faydalandığına yönelik bir bulgunun tespit edilemediğini ifade etti.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YGS'deki şifre iddialarına ilişkin yürüttüğünü soruşturmayı tamamladı. Başsavcılığın 30 sayfadan oluşan takipsizlik kararında, tüm aday kitapçıkları ve basın kitapçığında 18 soru için şifre olarak değerlendirilebilecek soruların mevcut olduğu ifadesi yer aldı. Kararda, "Hiçbir adayın sınav esnasında bu şifre sisteminde faydalandığın yönelik bulgu tespit edilmedi" denildi.

  Bilgisayar programında belirli bir adaya özgü kitapçık ve cevap seti hazırlama özelliğinin bulunmadığı kaydedilen kararda, "2011 YGS'de herhangi bir kopya ve sınav sonucunu ilgilendiren bir usulsüzlüğün tespit edilmediği görülmüştür. Bir suç unsuru bulunmadığından, olay nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

  Öte yandan savcılık, ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS Koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında görevi ihmal ve görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturma açmak için YÖK Başkanlığı'ndan izin istedi.

Sayfayı Paylaş