Bayılma....

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde krmzsmsklr tarafından paylaşıldı.

 1. krmzsmsklr

  krmzsmsklr Üye

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar konuyu nereye açacağımı bilemedim aslında rehberlik dersinde yapıldı...
  konu anlatmamız gerekiyormuş bana da bayılma çıktı... birkaç bir şey buldum ama... gene de yardım ederseniz çok sevinirim...
 2. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  751
  Beğenileri:
  493
  Ödül Puanları:
  0
  Bayılma Nedenleri  Bayılmaya ne neden olur?
  Bayılma, aynı zamanda senkop da denir, bir çok neden bağlı olabilir. Birden fazla neden de bayılmaya neden olabilir. Bazı durumlarda ise bayılma nedeni bulunamayabilir.

  Bayılma sıklıkla görülebilir. Genellikle ciddi olmamakla beraber bayılma sırasındaki düşmeden kaynaklanan yaralanmalardan endişelenilir.

  Kan aracılığı ile beyine yeterli miktarda oksijen taşınmadığı zaman bayılam görülebilir. Bilinç kaybı veya “iç-geçme” birkaç dakika gibi kısa bir süre devam edebilir.

  Kan basıncındaki ani düşüş de bayılmaya neden olabilir. Bazı anlarda kalp hızı ve kan damarları vücudun oksijen gereksinimlerine uygun olarak hızlı cevap veremeyebilir. Bu durum yaşlı insanlarda daha sık görülür. Bayılma durumu

  · Ayağa hızlı kalkıldığında,

  · Aşırı sıcak havada çalışma veya oyun oynandığında,

  · Hızlı veya derin nefes alıp verildiğinde (hiperventilasyon),

  · Üzülme durumunda, kan basıncını kontrol eden sinirler etkilenir,

  · Yüksek tansiyon için ilaç alınıldığında

  görülebilir.

  Öksürme, idrar yapma ve gerinme beyine giden oksijen miktarını etkileyebilir ve bayılma nedeni olabilir. Bu durumların herhangi birisinde bayılma görülür ise endişelenecek durum olma olasılığı azdır. Ancak, birden fazla durumda tekrarlanması durumunda hekime danışılması gerekmektedir.

  Eğer, baş hareketleri ile birlikte bayılma görülürse boyun kemikleri beyine giden kan damarlarına baskı yapıyor demektir. Bu durumun yaşanmasında hekime danışılmalıdır.

  Kan şekeri düzeyindeki düşme de bayılma nedeni olabilir. Bu durum şeker hastalarının uzun dönem yemek yememesi ile gelişebilir. Bazı reçetelenmiş ilaçlar bayılmaya neden olabilir. Eğer, kullandığınız ilaçlardan kaynaklanan bayılmadan şüpheleniliyorsa hekime danışılmalıdır. Alkol ve kokain de bayılmaya neden olabilir.

  Bayılmanın ciddi nedenleri arasında sara nöbetleri, kalp sorunları ve beyine giden kan damarları ile ilgili sorunlar sayılabilir.

  Bayılma nedeni nasıl araştırılır?

  Hekim, bayılma sırasında olanlar hakkında tam bilgi almak isteyecektir. Öncesinde, o anda ve sonrasında neler hissedildiği üzerinde durulacaktır. Hekim, detaylı bir fizik muayene yapmak isteyecektir.

  Bayılınılacağı hissedildiğinde ne yapılmalıdır?

  Yere yatmak yeterlidir. Eğer, bu yapılamıyorsa, oturup öne eğilmeli ve baş dizlerin arasında alınmalıdır. Böylelikle kanın beyine gitmesine yardımcı olunulacaktır. Ayağa kalkmakta acele edilmemelidir.

  Bayılma durumunda hekime danışılmalı mıdır?

  Eğer bir kez bayılma görülmüş ve belirgin bir sağlık yakınması yoksa hekime danışmaya gerek görülmeyebilir. Ancak, özellikle kalp ile ilişkili, yüksek kan basıncı ve şeker hastalığı gibi ciddi sağlık durumlarında hekime danışılmalıdır. Aşağıdaki durumların mevcudiyetinde hekime kesinlikle danışılmalıdır:

  · Düzensiz kalp atımı,

  · Göğüs ağrısı,

  · Nefes darlığı,

  · Uyarıcı belirti olmadan ani gelişim,

  · Görme bulanıklığı,

  · Konuşma güçlüğü,

  · Düşünce güçlüğü,

  · Başın çevrilmesi ile bayılma,

  · Aydan birden fazla bayılma.


  Desert Rain.* ve krmzsmsklr bunu beğendi.
 3. Gamze**

  Gamze** Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  3.091
  Beğenileri:
  1.529
  Ödül Puanları:
  0
  Bayılmalar
  Kısa süreli bilinç kayıplarına bayılma veya senkop denir. Çeşitli bayılma nedenleri sayılabilir.
  En sık görülen bayılma şekli damar depresyonuna bağlı olanı yani lipotimidir. Burada deri damarlarının büzülmesi ve kanın genişleyen iç organ damarlarına toplanması sonucu beynin kansız kalması söz konusudur. Kan görme, kötü bir haber bayılmaya neden olabilir. Ayrıca şiddetli ağrılarda (kırık, kolikler, travmalar, enfarktüs) da, bayılma sık olarak görülür. Bulantı ve kusma da olabilir. Renk solar, eller soğur ve deri üzerinde ter damlaları belirir.Postüral hipotansiyon dediğimiz ayağa birden kalkınca meydana gelen bayılma tansiyon düşürücü ilaç alanlarda sık görülür. Damar sertliğinde, diyabetik nöro-patilerde de meydana gelir. Vazomotor refleks vaktinde harekete geçemediğinden tansiyon düşer.Kalp hastalıklarında örneğin miyokard enfarktüsü, paroksistik taşikardi, aort ste-nozu. mitral stenozu gibi vakalarda bu hastalıkların bir belirtisi olarak bayılma görülebilir.
  krmzsmsklr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş