Bazı Sorular

Konu 'Fen Bilgisi 5. Sınıf' bölümünde senaa123 tarafından paylaşıldı.

 1. senaa123

  senaa123 Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2012
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  1-Dalgıç kıyafetlerinin özellikleri nelerdir?
  2-Yarış bisikletlerinin özellikleri nelerdir?
  +Saçmaymış çözemedim :D
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
 3. Moderatör Sevgi

  Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  1.190
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  1-Dalgıç kıyafetlerinin özellikleri nelerdir?
  2-Yarış bisikletlerinin özellikleri nelerdir?
  +Saçmaymış çözemedim :D
  Genişletmek için tıkla...
  1-Dalış Kıyafetleri
  Dalış kıyafetleri, bu sporun en önemli ekipmanlarıdır. Dalış şekline, mevsime ve dalış noktalarına göre farklı malzemelerle farklı kıyafetler kullanılmalıdır. Bu kıyafetler dalış stiline göre değişmektedir. Dalış kıyafetlerinin giyilme amacı derin ve uzun süreli dalışlarda üşümeyi engellemek, hastalıklardan korumaktır. Su altında oluşabilecek kazalara, yaralanmalara ve sıyrıklara karşı bedeni sararak önlem alınmasını sağlar.

  Dalış kıyafetleri neopren ve sentetik kauçuk karışımı malzemeden üretilir. Her bedene uygun üretilmekte ve kumaş kalınlıkları 2mm ile 8 mm arasında değişir. Soğuk suya karşı vücudu tamamen kaplayan, esnek ve yumuşak, kolayca giyilen elbiseler tercih edilmelidir. Ayrıca bu elbiselerin içinde merserize astar bulunmalıdır. Dalış kıyafetleri üç çeşittir.

  Dalış Kıyafetleri Çeşitleri

  Islak Dalış Kıyafetleri
  Yarım Islak Dalış Kıyafetleri
  Kuru Dalış Kıyafetleri
  Islak Dalış Kıyafetleri; bu dalış kıyafetleri sualtı sporlarına ve dalmaya yeni başlayanlar için kullanılmaktadır. Islak dalış kıyafetlerinin özelliği, elbise giyildikten sonra suya girildiği gibi elbise ile ten arasına giren su ısınarak, vücudun üşümesini engeller. Neopren malzemeden ve iç merserize astardan oluşur.

  Yarım Islak Dalış Kıyafetleri; kısa kollu, şortlu veya yarım ceket şeklinde üretilirler. Yarım ıslak dalış elbiseler, tam ıslak olanlarla aynı malzemeden üretilmişlerdir. Sadece tam elbiseye göre kolları ve boyları kısadır. Su altında kısa süreli dalışlar ve yaz ayları için uygundur. Su sporlarından, su kayağı, sörf gibi sporlar için tercih edilirler.

  Kuru Dalış Kıyafetleri; adından da anlaşılacağı gibi kuru kıyafetler su geçirmez özelliğe sahiptirler. Ticari amaçlı üretildikleri için profesyoneller tarafından açık denizlerde ya da uzun süreli dalışlarda kullanılmaktadır. Sahil güvenlik, batık gemi araştırmalarında tercih edilmelidirler. Sürati kısıtlayıcı oldukları için sportif amaçlı değildirler.

  Dalış Aksesuarları

  Başlık; başlık su altında saçlarınızı ve başınızı korurken, salarınızın sizi rahatsız etmesini engeller. Neopren malzemeden üretilmiş, yumuşak olanlar tercih edilmelidir. Başınızı rahatsız etmemeli, boynunuzu sıkmamalıdır. Başlığın boyun kısmı, elbise yakasının altına gelecek şekilde olmalıdır. Aksi halde su içeri sızar ve sizi rahatsız eder.

  Patik; patikler paletlerin içine giyilmek ve ayaklarınızın üşümesini engellemek için kullanılır. Neopren malzemeden üretilen bu patikleri tabanları sert olup, diğer kısımları yumuşaktır. Giyimleri kolaydır ve ayaklarınızı küçük yaralanmalara karşı da korurlar. Patikler çorap gibi giyilebilmeli ve ayaklarınızı sıkmadan tam ayak numaranıza göre olmalıdırlar.

  Eldivenler; ellerin üşümesini engellemek, su altında yıpranmasını engellemek için kullanılırlar. Her dalışta giyilmesi önerilir. Küçük kazalara, sıyrıklara karşı ellerinizi korurlar. Derin ve uzun süreli dalışlar için mutlaka kullanılmalıdırlar.

  Ağırlık Kemeri; nötr yüzerliğin yani suyun kaldırma kuvvetini dengelemek için kullanılan kemerdir. Kemere takılan ağırlık, dalan kişinin kilosu ve kullandığı diğer malzemelere göre belirlenir.

  2-Yaris Tipi Bisikletleri : 3 türlüdür. (a) Geleneksel Yaris (Yol Yarisi) Bisikletleri(b) Uzun Yol (Touring) Bisikletleri (c) Pistte (veya Velodromda) (Track) Yaris Bisikletleri.

  (a) Geleneksel Yaris (Yol Yarisi) Bisikletleri : Herkesin biraz bildigi, bisiklet denilince akla gelen, genellikle 10 veya 12 vitesli , ince tekerlekli bisikletler yol yarisi amaciyla üretilirler.Olabildigince hafiftirler. Orta veya çok iyi kalitede olabilirler. Yollarin düzgün oldugu ülkelerde halen en çok tutulan tür bunlardir. Ancak bozuk yol ve arazide etkinlikleri çok azalabilir. Narin yapilari nedeniyle öncelikle jant ve ön masalari deforme olabilir. 8-11 kg kadardirlar.

  (b) Uzun Yol (Touring) Bisikletleri : Bu tip bisikletler yaris tipinin biraz daha saglamlastirilmis çamurluk, tasiyici, isik vb. eklenmis biçimidir.Tabii buradaki “uzun yol” Avrupa’daki uzun yoldur. Gece veya gündüz ummadiginiz bir anda ve aniden bir çukura düsme, bir tasa çarpma olasiligi pek düsünülmeden imal edilmis bisikletlerdir bunlar.Yaris tipinde oldugu gibi boynuz tipi düsük direksiyonu ve 27×1, 1/4 jantlara sahiptirler.Ayrica vites araliklari yaris bisikletine göre daha geniştir. Doğallıkla yol ve Track yarış bisikletlerinden biraz daha ağırdırlar.

  (c) Pistte (veya Velodromda) (Track) Yaris Bisikletleri Bunlar 1km, 1mil, 1 dakika veya 1 saatlik yarışlara yönelik olduklarindan son derece hafifletilmiş, aerodinamik yapı kazandırılmış vitessiz ve frensiz bisikletlerdir.Amaç en kısa zamanda hızlanma ve maksimum hiza olduğundan ağırlık ve aerodinamik yapı çok önemlidir. Bu tip bisikletler yüksek kalitede olmak zorundadır, çünkü üretimleri özel bir özen gerektirir ve bisikletin amacı da çok özeldir. Ancak belirtiğimiz amaç ve özellikler, söz konusu bisikletin son derece narin olmasını da birlikte getirir. Bu nedenle bu bisikletlerin kullanımı çok usta ve bilinçli bir sürücülüğü gerektirir.

Sayfayı Paylaş