BDS Sınav Sistemi Yolda Her Yıl Sınav Yapılacak

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Geçtiğimiz günlere kadar sınavlara odaklı eğitim sistemimiz ve bu sınavların kaldırılması tartışılıyorken, bugün artık yeni sınav sistemi tartışılmaya başladı. Kısaca adı BDS olan Başarı Değerlendirme Sınavı için araştırmalar sürdürülüyor. Eğer kabul görürse öğrenciler 4. sınıftan 12. sınıfa kadar her yıl sonunda sınava girecekler.

Şu anda eğitimin gündeminin en önemli iddialarından biri olan BDS gelirse YGS, LYS ve SBS sınavları tarihe karışacak. İddiaya göre Milli Eğitim Bakanlığı sistemi daha da iyi hale getirmek amacıyla kurmaylarından Avrupa sistemini araştırmalarını istedi. Avrupa ülkelerinin sınav sistemini araştıran uzmanlar raporlarını sundular. Bakanlığın önüne öyle bir sistem getirdi ki, her yıl sınav yapılacak. Peki BDS nasıl olacak ?

BDS ‘nin (Başarı Değerlendirme Sınavı) 2013′ten itibaren uygulanılması planlanıyor. 4. sınıftan 12. sınıfa kadar her sınıf düzeyine yönelik olarak yapılacak BDS, bir üst öğrenim kurumuna geçiş yapabilmek için ölçüt olarak kullanılacak. BDS’ye ek olarak başka bir sınav yapılmayacak. Öğrenciler bu sınavda sadece o yıl okuduğu sınıf müfredatından sorular ile karşılaşacak. Her yıl mart ayında yapılması planlanan sınavın sonuçları öğrencilere duyurulmayacak, gizli kalacak. Sınav sonuçlarını yalnızca yetkili kurumlar öğretmen ve okulu değerlendirmek için bilecek.

BDS sorularını TÜBİTAK hazırlayacak ve şu an olduğu gibi test usulü sorulara yer verilecek. Eğitim-öğretim yılının sona ermesinden en az 2 ay önce yapılması planlanan sınavın mevcut sınavların eksikliklerini ne derece kapatacağı muamma.

Sınavlar, sürekli var olacaktır. Sınavsız bir eğitim sistemini düşünemeyiz. Eğer ki, bu ülkenin geleceğini teslim edeceğiniz kişiler arıyorsanız onların bilgisi ölçmek zorundasınız. Sınavlara karşı değiliz ancak, en mantıklı sistemi, ülkemize getirmek zorunludur. Milli Eğitim Bakanlığının daha adil ve bilimsel bir sınav sistemini getirme çabası içerisinde olmasını takdir ediyoruz. Bu yönde çalışmalar olduğunu hepimiz zaten biliyorduk. Atılan adımların daha kararlı ve sağlam olmasını bekliyoruz. Son yıllarda çeşitli isimler altında hallaç pamuğuna dönüşen sınav sistemini düzeltecek olan BDS ile ilgili henüz net bir şey yoktur. Netleşince aktaracağım.

Sayfayı Paylaş