Because, so, but !

Konu 'İngilizce Ders Notları' bölümünde seeyor tarafından paylaşıldı.

 1. seeyor

  seeyor Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar ben Sosyal Bilimler Lisesi Hazırlıkta okuyorum.haftaya pazartesi ingilizce yazılım var because so but hakkında yardım edermisiniz?
  teşekkürler.
 2. Gümüşeqe

  Gümüşeqe Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2011
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  ''Because'' bildiğin gibi sebep cümlelerini kurarken kullanıyoruz.2 cümleyi bağlamak için kullanıyoruz ve 1.cümleden sonra because yazıyoruz ve sebep cümlesini getiriyoruz. Eğer cümlende sebep cümlesini başa getirirsen 2 cümle arasına virgül koyarız. Ayrıca because cümlesinde zaman kalıbı yoktur,hangi zamana çekimleyeceksen o şekilde yazarsın. Örneğin; ''Because we didn’t have classes on Monday, we went to the lake. ''Yani , pazartesi dersimiz olmadığı için göle gittik,cümlesini kuruyoruz. Gördüğün gibi burda because başa geldi ve 2 cümle arasına virgül koyduk.

  ''So'' ise bağlacı bir durumun sonucunu söylerken, iki cümleyi bağlamak için kullanılır. “So” dan sonra sonuç cümleciği gelir. İkinci cümle olarak kullanılır. Örneğin; My car was out of gas, so we went to Ankara in Hasan’s car. (Benim arabamın benzini yoktu, bu yüzden Ankara’ya Hasan’ın arabasıyla gittik.)

  ''But'' ise ama,fakat manasına gelir. Örneğin; I ate ice-cream but Ayşe didn’t eat.
  (Ben dondurma yedim fakat Ayşe yemedi.) gibi..

  Kolay gelsin şimdiden.. :)
 3. !!emine!!

  !!emine!! Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  532
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  94
  Yer:
  Istanbul

Sayfayı Paylaş