been gone me naıther

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde beqir tarafından paylaşıldı.

1. beqir

beqir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

been gone ile konu anlatımı ve örnek lazım lütfen yarıdım bide me neither lütfen en kısa sürede cewaplayın
  2. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda da bi' konuyu okurken de gördüm, gone to / been to / been in Present Perfect'in belkemiği olduğunu düşünüyorum, en azından bilmeyenler için burada farklarını anlatacağım.

Have gone to = bi yere gitmek, ( orda bulunmak, yolunda olmak, gitmiş bulunmak, )
    = be at a place or on the way to a place

E.g.: Where is John ?
    He has gone home ( buradaki anlam ya evde ya da oraya gidiyor anlamında)

Not: Ne kadar gone to , been to yazsam da ''to'' 'nun olmadığı yerler de var mesela

E.g.:She's never gone abroad / there gibi

have been = bi' yere gidip geri gelmek
    =visit a place and come back

E.g.:Where have you been ?
    I've been to my homeland so as to see my family (and now he's back )

Not: ''Have gone to'' yapısı I ve We ile kullanılamaz, mantıksızdır, çünkü have gone to ' da anlam kişinin hala gittiği yerde olduğuna dairdir, (E.g.= She's gone jogging [ she's still there ] ) eğer öyleyse konuşma anında ben oraya gittim diyemezsiniz, bu anlam karışıklığını önlemek için have been in kullanılır.

Anlam olarak ''gittim ve hala ordayım demektir.

E.g.: (on the phone) A: oh dear, why didn't you inform me on where you were going ?
    B:Sorry, never mind, I really forgot.I've already been in here for two days....
  3. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yapı karşımızdaki kişilerin söyledikleri sözlere katıldığmızı belirtirken kullanılan bir yapıdır.
    Me Neither

Bu yapı karşımızdaki kişi eğer olumsuz bir cümle bir cümle söylemişse ve biz ona katıldığımızı belirtirmak istiyorsak ''me neither'' yapısını kullanırız.

Examples:

- Juliet: ''I don't believe that.''
    (Buna inanmıyorum.)

- Mary: '' Me neither.''
    (Ben de.)

- Ali : '' I won't finish my homework tonight.''
    (Bu gece ev ödevimi bitiremeyeceğim.)

- Merve: ''Me neither.''

Sayfayı Paylaş