Bel ve boyun fıtığında narkozsuz ameliyat

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Bel ve boyun fıtığında narkozsuz ameliyat


  Bel ve boyun fıtığında narkozsuz operasyon ile tanışma fırsatı...

  Günümüzde birçoğumuzun yaşadığı bel ve boyun fıtığına karşı kullanılan en yeni teknolojilerden biri olan narkozsuz bel ve boyun fıtığı ameliyatı hakkında Opr. Dr. Candan Hundemir’in görüşleridir.
  - BEL FITIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
  Öncelikle bel fıtığını tanımlamak nedenlerini anlamamızı daha kolaylaştıracaktır. Omurgamızın alt kısmında yer alan ve 5 adet olan bel omurları arasında “disk” adı verilen elastiki kıkırdak dokunun aşırı yüklenmeler ve/veya yapısının bozulması sonucu bulunduğu yerden omurilik kanalına ve bacağa gelen sinirlere doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkar. Bu kıkırdak dokunun yapısını bozan nedenlerin başında yaşlılık gelir ayrıca dejeneratif romatizmal hastalıklar bazı enfeksiyonlar diğer nedenlerdir.
  Aşırı yüklenme nedenleri arasında ise; obezite (aşırı kilo) bazı meslekler (ev hanımı hamal inşaat işçisi gibi ağır işlerde çalışanlar uzun süre oturmak suretiyle masa başı işi yapanlar garson öğretmen gibi sürekli ayakta durarak çalışanlar yoğun stres altındaki yöneticiler) ters ve ani yapılan bel hareketleri sayılabilir.
  Bel fıtığında anlatılan mekanizmalar boyun fıtığı için de geçerlidir. Dolayısı ile nedenler de benzerdir.
  - BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Boyun ağrısı; bir ya da her iki omuz kol-önkol ve elde ağrı sırta ve kürek kemiğine yansıyan ağrılar kollarda ve/veya ellerde uyuşma güç kaybı ileri evrelerde bacaklarda da kasılma ve/veya güç kaybı yürümede ve denge sağlamada zorluk hatta boyundan aşağıya felç durumu ile karşımıza çıkabilir.

Sayfayı Paylaş