Belgüzar Koral

Konu 'Sanatçılar' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Bergüzar Korel - İstanbul
  02.09.1982 / -------
  BERGÜZAR KOREL (2 EYLÜL 1982 İSTANBUL )

  Türk, tiyatro ve sinema oyuncusu.
  Bergüzar Gökçe Korel, 2 Eylül 1982 Istanbul dogumlu. Babasi ünlü oyuncu Tanju Korel annesi Hülya Darcan. Zeynep isminde 1 Mart 1975 istanbul dogumlu birde kardesi var. Bergüzar'in isminin ingilizce çevirisi ise "Keepsake". Bergüzar,Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuari Tiyatro bölümü mezunu. Oyunculuga kendi istegiyle basladi. Babasi çok destek verdi. Oyunculuk ile tanismasi lise yillarinda tiyatro üzerine bir iki çalismasi ile oldu. "Sihirli Anahtar" oyunculuk ajansina bagli olarak çalisiyor. Bergüzar Korel ilk oyunculuk deneyinimi, annesi Hülya Darcan ve babasi Tanju Korel'in hem yapimciligini üstlendikleri hemde oynadiklari TRT'de yayinlanan "Zeytin Dali" isimli TV dizisinde yasadi. Ikinci oyunculuk deneyiminde ise, senaryosunu babasi Tanju Korel'in yazdigi "Kirik Kanatlar" dizisinde oynadi. Daha sonra "Sen Olasin Ürgüp" isimli televizyon için yapilmis filmde oynadi. Bergüzar'in Kurtlar Vadisi Irak filminde oynama öyküsü ise ilginç. Filmde oynama teklifini, babasi hastanede hayata gözlerini kapamadan iki dakika önce gelen telefonla almis. Babasi Tanju Korel 21 Eylül 2005 tarihinde akciger kanseri sebebiyle yas***** yitirdi. Annesi, "Baban bu görüsmeye gitmeni isterdi" diyerek, görüsmeye gitmeye ikna etti. Oyunculuk Binbir Gece, TV dizisi, 2006 [ Halit Ergenç - Tardu Flordun ] Kurtlar Vadisi Irak, Sinema filmi, 2006 Sen Olasin Ürgüp, TV filmi Kirik Kanatlar, TV dizisi Zeytin Dali, TV dizisi, 2005
  2 Eylül 1982 İstanbul doğumlu olan Bergüzar Gökçe Korel’in Babası ünlü oyuncu Tanju Korel annesi ise Hülya Darcan’dır. Bergüzar Gökçe Korel’in Zeynep isminde 1 Mart 1975 İstanbul doğumlu birde kardeşi bulunmaktadır. Bergüzar Gökçe Korel, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü mezunudur. Bergüzar’ın isminin ingilizce çevirisi ise “Keepsake”dir.

  Oyunculuğa kendi isteğiyle başlayan Bergüzar Gökçe Korel’e babası çok destek verdi. Oyunculuk ile tanışması lise yıllarında tiyatro üzerine bir iki çalışması ile oldu.

  Bergüzar Gökçe Korel “Sihirli Anahtar” oyunculuk ajansına bağlı olarak çalışıyor.

  Bergüzar Korel ilk oyunculuk deneyinimi, annesi Hülya Darcan ve babası Tanju Korel’in hem yapımcılığını üstlendikleri hemde oynadıkları TRT’de yayınlanan “Zeytin Dalı” isimli TV dizisinde yaşadı.

  İkinci oyunculuk deneyiminde ise, senaryosunu babası Tanju Korel’in yazdığı “Kırık Kanatlar” dizisinde oynadı. Daha sonra “Şen Olasın Ürgüp” isimli televizyon için yapılmış filmde oynadı.

  Bergüzar’ın Kurtlar Vadisi Irak filminde oynama öyküsü ise hayli ilginç. Filmde oynama teklifini, babası hastanede hayata gözlerini kapamadan iki dakika önce gelen telefonla almış. Babası Tanju Korel 21 Eylül 2005 tarihinde akciğer kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi. Annesi, “Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi” diyerek, görüşmeye gitmeye ikna etti.
  OYUNCULUK KARİYERİ
  Binbir Gece, TV dizisi, 2006 Halit Ergenç - Tardu Flordun
  Kurtlar Vadisi Irak, Sinema filmi, 2006 Necati Şaşmaz - Billy Zane - Gürkan Uygun - Kenan Çoban - Erhan Ufak
  Şen Olasın Ürgüp, TV filmi
  Kırık Kanatlar, TV dizisi
  Zeytin Dalı, TV dizisi, 2005

  ÖDÜLLERİ:
  2006 - Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncusu

  2007 - RTGD'nin “TV Yıldızı” ödülü

  2008 - Burç Okulları En Başarılı Kadın Oyuncusu

  Çeşitli dergi ve gazetelerin ödülleri

  Bergüzar Korel Tiyatro Sinema Dizi Oyuncu aktirst Kurtlarvadisi ırak Tanju korel
Sayfayı Paylaş