Berdel ## Şebnem Eraş

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  Çok eski bir evlilik töresi; 'Berdel'

  NTV Yayınları çok eski ve yaygın bir evlilik töresi olan 'Berdel’i Şebnem Eraş’ın uzun yılları kapsayan fotoğraflı çalışması ile gözler önüne seriyor.


  [​IMG]

  Kızların iki aile arasında değiştirilmesine dayanan eski bir töre olan BERDEL, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya has bir şey değil; eskiden Batı Anadolu’da da görülüyordu. Dahası, dünyanın çeşitli kültürlerinde benzer uygulamalar var. BERDEL, ortak kaderler yaratan, evlilikleri ve hayatları bir zincirin halkalarına dönüştüren bir töre. Sadece evlilikleri değil, akrabalık ve dayanışma sistemlerini de belirliyor ve etkiliyor; örneğin çiftlerden birinin ayrılması halinde, töre gereği, diğer çift de ayrılmak zorundadır. Şimdi hızla değişen koşullara rağmen BERDEL geleneği sürüyor. Şebnem Eraş, 8 yılı kapsayan çalışmasında, ber**** sosyolojik bir olgu olmanın ötesine taşıyıp kişisel hikâyelerin izini sürerek anlatıyor. Eraş’ın fotoğrafları bu hikâyelerdeki hayatlara yakınlaşmanızı sağlıyor.
  “İstemiyor musun?” diye sordum. “Nasıl isteyeyim ki? Yüzünü bir kere bile görmemişim” dedi. Diğer gelinin köyüne gittim; onunla da görüştüm. O da istemiyordu. İşte bu iki gelin, abilerinin ber**** ve birbirlerinin be**** olarak istemedikleri erkeklerle evlenecekti. Değiştirme vakti yaklaştığında gelin ağlamaya başladı. Onunla birlikte bütün kızlar da. Abasını, duvağını zar zor giydirdiler. Abisi geldi son kez sarıldı... 'Berdel' kitapçılardan 25 TL’ye, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

Sayfayı Paylaş