Beslenme ve diyetetik hakkında..

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde Osqe58 tarafından paylaşıldı.

1. Osqe58

Osqe58 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar bu bölüm hakkında bilgisi olan var mı?(meslek seçim klavuzlarındaki bilgiler değil ama :D )
    Ben kesinlikle ve kesinlikle tıp istemeyen bir öğrenciyim ama herkes beni tıpa yönlendirmeye çalışıyor.
    Diyetisyenlik istiyorum ama çevremden tepkiler alıyorum,çok basit bir meslekmiş gibi algılıyorlar(bilmiyorum belki de öyledir)
    Lütfen biri bana yardımcı olsun.Puan durumu nedir,iş bulma olanakları nasıldır,vs..
  2. mutluprenses

mutluprenses Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alınabilir.
    Beslenme Ve Diyetetik Programının Amacı : Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Beslenme Ve Diyetetik Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Beslenme Ve Diyetetik Mesleği için Gereken Nitelikler : Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Beslenme Ve Diyetetik Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

HACETTEPE - SAĞLIK TEKNOLOJİSİ YÜKSEKOKULU
    BAŞKENT - SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
    ERCİYES - KAYSERİ ATATÜRK SAĞLIK YÜKSEKOKULU

BAŞKENT - SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Beslenme Ve Diyetetik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Diyetisyen" ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve ****bolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Beslenme Ve Diyetetik Mezunlarının Çalışma Alanları : Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
    2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
    3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
    4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir
  3. Osqe58

Osqe58 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mutluprenses teşekkür ederim ama bunu biliyordum zaten :D
    sadece farklı bir bilgiye sahipseniz,mesela bir tanıdığınız bu işi yapıyorsa vs. onu sormuştum :)
  4. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme ve Diyetetik Bilim” dalı sosyoloji, psikoloji, ekoloji, iktisat gibi sosyal bilimlerin yanısıra yoğunlukla kimya, biyokimya, biyofizik, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi nörobiyoloji, gelişimsel ve üreme biyolojisi ve besin teknolojisi gibi bir çok bilim dalı ve disiplinin etkileşiminin sonucunda ortaya çıkan bir bilim dalıdır.

1962 yılından günümüze Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü genel hatlarıyla yukarıda sayılan bir çok bilim dalı ve disiplinin etkileşimiyle sağlık ve hastalık durumunda beslenme ve diyetetik biliminin teorik ve uygulamalı biçimde eğitim ve öğretimini, en yüksek düzeyde hayata geçirmektedir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hacettepe Üniversitesi’nin “En İyiye En İleriye” yaklaşımından etki alarak didaktik eğitim yapısını günün gereği gelişmeleri de takip ederek sürekli yenilemiş ve yenilemektedir. Bu süreci takip edecek yeterli sayıda ve alanlarında öncü bilim adamı ve akademisyenin bu yüce kurumda yer alması, bilimsel gelişmelerin tüm dünya ülkeleriyle beraber senkronize biçimde takip edilmesine ve uygulanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mezunları, “diyetisyenler” başta Amerika Birleşik Devletleri ve bir çok Avrupa Ülkeside dahil olmak üzere gerek lisansüstü öğrenimleri gerekse de kısa-uzun süreli bilimsel ziyaretlerini büyük başarılarla tamamlamışlardır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ulusal düzeyde beslenme ve diyetetik bilim alanının tüm ihtiyaçlarını 2000’li yılların başlarına kadar tek başına karşılamıştır. 2000’li yılların başından bu yana bu bilim alanında değişik üniversitelerin programları eğitim-öğretimlerine başlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü olarak bu gelişmeleri olumlu değerlendirmekle beraber bundan böyle “diyetisyen” yetiştirmek amacıyla açılacak olan programların akademik kadro ve eğitim programlarının yeterli olma zorunluluğunun da olduğunu belirtmek isteriz. En az bunun kadar önemli olan bir diğer konu ise; bilimsel gelişme ve gerçekler ışığında var olan proğramların sürekli yenilenmesi, akademik kadro ve teknolojik alt yapının geliştirilmesidir. Ancak bu sayede “beslenme ve diyetetik” bilim dalının ülke ve dünya kalkınmasında ve sağlığın geliştirilmesinde katkı verme şansı olabilecektir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü gerek akademik gerek idari kadro yapılanması ve gerekse de günümüzün en son bilimsel ve teknolojik alt yapısıyla bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de tüm “Hacettepeliler” ve tüm “Hacettepeli Diyetisyenler” in de büyük gücüyle “Marka” olmaya devam edecektir.
  5. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
  6. mutluprenses

mutluprenses Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

mutluprenses teşekkür ederim ama bunu biliyordum zaten :D
    sadece farklı bir bilgiye sahipseniz,mesela bir tanıdığınız bu işi yapıyorsa vs. onu sormuştum :)
    Genişletmek için tıkla...
    Rica ederim ancak ilk mesajında bunu belirtmemiştin ben de ona göre ayarladım. Neyse kusura bakma .. Tanıdıklarımdan diyetisyenlik yapan kimse yok.
  • Osqe58

Osqe58 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Beslenme ve Diyetetik Bilim” dalı sosyoloji, psikoloji, ekoloji, iktisat gibi sosyal bilimlerin yanısıra yoğunlukla kimya, biyokimya, biyofizik, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi nörobiyoloji, gelişimsel ve üreme biyolojisi ve besin teknolojisi gibi bir çok bilim dalı ve disiplinin etkileşiminin sonucunda ortaya çıkan bir bilim dalıdır.

1962 yılından günümüze Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü genel hatlarıyla yukarıda sayılan bir çok bilim dalı ve disiplinin etkileşimiyle sağlık ve hastalık durumunda beslenme ve diyetetik biliminin teorik ve uygulamalı biçimde eğitim ve öğretimini, en yüksek düzeyde hayata geçirmektedir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hacettepe Üniversitesi’nin “En İyiye En İleriye” yaklaşımından etki alarak didaktik eğitim yapısını günün gereği gelişmeleri de takip ederek sürekli yenilemiş ve yenilemektedir. Bu süreci takip edecek yeterli sayıda ve alanlarında öncü bilim adamı ve akademisyenin bu yüce kurumda yer alması, bilimsel gelişmelerin tüm dünya ülkeleriyle beraber senkronize biçimde takip edilmesine ve uygulanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mezunları, “diyetisyenler” başta Amerika Birleşik Devletleri ve bir çok Avrupa Ülkeside dahil olmak üzere gerek lisansüstü öğrenimleri gerekse de kısa-uzun süreli bilimsel ziyaretlerini büyük başarılarla tamamlamışlardır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ulusal düzeyde beslenme ve diyetetik bilim alanının tüm ihtiyaçlarını 2000’li yılların başlarına kadar tek başına karşılamıştır. 2000’li yılların başından bu yana bu bilim alanında değişik üniversitelerin programları eğitim-öğretimlerine başlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü olarak bu gelişmeleri olumlu değerlendirmekle beraber bundan böyle “diyetisyen” yetiştirmek amacıyla açılacak olan programların akademik kadro ve eğitim programlarının yeterli olma zorunluluğunun da olduğunu belirtmek isteriz. En az bunun kadar önemli olan bir diğer konu ise; bilimsel gelişme ve gerçekler ışığında var olan proğramların sürekli yenilenmesi, akademik kadro ve teknolojik alt yapının geliştirilmesidir. Ancak bu sayede “beslenme ve diyetetik” bilim dalının ülke ve dünya kalkınmasında ve sağlığın geliştirilmesinde katkı verme şansı olabilecektir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü gerek akademik gerek idari kadro yapılanması ve gerekse de günümüzün en son bilimsel ve teknolojik alt yapısıyla bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de tüm “Hacettepeliler” ve tüm “Hacettepeli Diyetisyenler” in de büyük gücüyle “Marka” olmaya devam edecektir.

taban ve tavan puanlar burda

Rica ederim ancak ilk mesajında bunu belirtmemiştin ben de ona göre ayarladım. Neyse kusura bakma .. Tanıdıklarımdan diyetisyenlik yapan kimse yok.
  • ay doğru belirtmemişim :D
    çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için :)
  • I$IL

I$IL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    artık son sınıf öğrencisiyim ve beslenme diyetetik istiyorum lütfen bilgi verin........maaş ortalama ne kadar?okurken çok zorluk çeker miyim?iş imkanları iyi mi?harç dışında ek masraf var mı?
  • ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    arkadaşlar gerekli bilgileri vermiş aslında.
    bende internetten bölümde ilgili yorumlara baktım
    son sınıfta bir yıllık staj yapılıyormuş.
    "hızla diğer üniversitelerde de açılma çalışmasına gidilen geleceğin bölümü" aynen böyle anlatılmış .

iş imkanları

- Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında,
    - Koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak, halk sağlığı hizmetlerinde,
    - Klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve yataklı tedavi kurumlarında (enfeksiyon, şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarının tedavilerinde ve rehabilitasyonda özel diyetler hazırlarlar) çalışabilirler.
    Ayrıca;
    - Toplu beslenme yapan kuruluşlarda, besin üretimi yapan kuruluşlarda,
    - Özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler.
  • ReGeL

ReGeL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yeni sisteme göre artık meslek liselerinde gıda veya yiyecek içcek hizmeti okuyanların geçme hakkı varmış bir arkadaşım bu sayede bu bölümü seçti bir kaç kişiden daha duymuştum
  • Sayfayı Paylaş