Beü Rektörü Doğru: Kampüs Önündeki Kaza Adeta 'Geliyorum' Dedi

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Bitlis'te geçen pazar günü Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Fen –Edebiyat Fakültesi önündeki kavşakta karşıdan karşıya geçmek isterken otomobil altında kalarak can veren Ömer Erol adlı öğrencinin ölümünün resmi kurumların ihmalinden kaynaklandığı iddia edildi. 2009 yılından bu yana üniversite yönetimince ilgili kurumlara kampüs önünde kavşak düzenlemesi yapılması talebiyle yapılan başvuruların dikkate alınmadığı, öğrencilerin her gün kampüs önündeki anayoldan karşıya geçerken tehlike atlattığı belirtildi. Kampüs önüne yapılacak kavşağın 4 yıldır ihale aşamasını geçememesi ise öğrencilerin ve üniversite yönetiminin tepkisini çekti.

  BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru kaza ile ilgili yaptığı açıklamada, "Maalesef kaza adeta 'geliyorum' dedi." ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Doğru, 2009 yılında kavşak yapımı için yapılan başvurulardan henüz bir netice alınmamasının adeta Ömer Erol adlı öğrencilerinin ölüme davetiye çıkardığını söyledi.

  "KAVŞAK İHALESİ 4 YILDIR BİTİRİLEMEDİ"

  Rektör Prof. Dr. Doğru, her gün söz konusu kavşakta kaza olacak diye endişe ettiklerini ve bu yüzden 2009 yılından bu yana üniversite önünde kavşak yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması için sözlü ve yazılı uyarılarda bulunmadıkları kamu kurum ve kuruluşu kalmadığını kaydetti. Doğru, "Ancak maalesef bugüne kadar hiç bir somut bir adım atılabilmiş değil." ifadelerini kullandı.

  Üniversite önünde bir kavşağın olmamasının öğrencilerinin aralarından ayrılmasına neden olduğunu belirten Doğru, bu kazanın ilk ve son olmasını ve bir daha böyle elim olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin derhal alınması gerektiğini kaydetti.

  "Üzülerek söylüyorum. Ama biz bu kazanın olacağını 4 yıldır haykırıyorduk. Bu çok acı bir olay. Genç bir fidanımızın bu nedenlerle aramızdan ayrılması gerçekten üzücü." diyen Doğru, "Kampüste 3 bin öğrencimiz var. 500 öğrencimiz de kampüs içindeki yurtta kalıyor. Orada bir kavşak ve yan yol yapılması, öğrenci ve araçların daha sağlıklı şekilde üniversiteye girmesinin sağlanması gerekiyor. Bir daha bunun yaşanmaması için bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor." diye konuştu.

  "YAZIŞMALARIMIZA HALA 'İHALE YAPILIYOR' DENİLİYOR"

  Fen – Edebiyat Fakültesi'nin kurulmaya başlandığı 2009 yılından beri kavşak sorununun giderilmesi için ilgili kurumlara başvuru yaptıklarını yineleyen Rektör Doğru, "Yazışmalarımıza hala 'ihale yapılıyor' veya 'gerekli çalışmalar yapılıyor' cevabı veriliyor. Biz 2009 yılında Karayolları'na gerekli yazıları yazdık. Bunun çözülmesini istedik. Bu sıkıntı ulusal ve yerel medyada da yer aldı. O zaman da gelip ve keşif yaptılar. 'Bunun projesini yapıyoruz' dediler. ve maalesef 4 yıldır bitmeyen ihalede ve projeler gencecik öğrencimizin hayatının bitmesine neden oldu." diyerek tepkisini dil getirdi.

  STK'LAR DA DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ

  Eğitim Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı Rasim Taşcan,"Yetkililerin ihmali ve umursamazlığı yüzünden hayatının baharında bizlere veda eden bu gencimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, arkadaşlarına ve Bitlis Eren Üniversitesi camiasına başsağlığı diliyoruz." dedi.

  Her yıl Bitlis – Tatvan karayolunda onlarca trafik kazasının meydana geldiğine ve onlarca insanın ihmaller yüzünden ya yaralandığına ya da hayatını kaybettiğine dikkat çeken Taşcan, "2008 yılından bu yana her gün binlerce öğrenci ve çalışanın giriş ve çıkış yaptığı kampüs ana kapısı önünde trafik kazalarının olma ve ölümlerle sonuçlanma riski artmış bulunmaktadır. Ancak üniversite öğrenci sayısındaki artış ve yolun diğer tarafında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki öğrenci yoğunluğu nedeniyle her geçen gün yükselen bu riske rağmen yetkililerin çözüm noktasında gevşek davranmaları maalesef acı bir ölümle sonuçlanmıştır. Yıllardır gerek üniversite öğrencilerinin gerekse üniversite ve diğer okul yöneticilerinin konuyu defalarca gündeme getirmelerine rağmen soruna bugün bile çözüm bulunamamış olması, insanı ve yaşamını her şeyin üstünde tutan 21. yüzyıl Türkiye'si için affedilmeyecek bir kusurdur. Yetkililerden bu konuda bir an önce tedbir almalarını ve bundan böyle benzer durumlarda insanlar ölmeden önlem alacak profesyonel bir yönetim anlayışı sergilemelerini bekliyoruz." diye konuştu.

  "ÖMER EROL'UN ÖLÜMÜ İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK"

  Bitlis Eren Üniversitesi öğrencileri ise 4 yıldır süregelen soruna çözüm bulunamamasına tepki gösterdi. Arkadaşları Ömer Erol'un bir ay önce aynı kavşakta, 'kazalar olmasın, öğrenciler ölmesin' sloganıyla yapılan eylemde yanlarında olduğunu belirten öğrenciler, kavşak sorununun çözülmemesi durumunda başka ölümler de olabileceğine dikkat çekti.

  Fen - Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Şahin Özevin, kazanın yaşandığı kavşakta defalarca eylem yaparak, "Her gün ölüm tehlikesi yaşıyoruz. Ne olur bu sorunu çözün." diye haykırdıklarını ancak bu rağmen arkadaşları Erol'un ve diğer öğrencilerin yetkililer tarafından ölüme terk edildiğini savundu.

  Özevin, "Türkiye'de maalesef bir sorunun çözülmesi için illaki ölümlerin olması gerekiyor. Arkadaşımız Ömer Erol da bu tehlikenin farkındaydı. Bu yüzden bizimle birlikte defalarca o kavşakta 'kimse ölmesin' diye eylemlere katıldı. Ancak 'kimse ölmesin' diye eylem yaptığı o kavşak, onun sonunu getirdi. Bu nasıl adalet, bu nasıl insanlık. Ömer şimdi öldü diye mi kavşak yapılacak. 'Ömer öldü başkası ölmesin' düşüncesiyle kavşağı yapacak olan yetkililer, Ömer ölmeden önce neden bunu düşünmüyorlar?" şeklinde tepki gösterdi.

  BEÜ Okul Konseyi Başkanı Kenan Çalışkan ise trafik kazasında Ömer Erol'u kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Daha önce defalarca konuyu ilgili yerlere intikal ettirdik. Ancak olumlu bir cevap alamadık. Sonuç olarak böyle bir durumla karşılaştık. Ömer arkadaşımızı kaybettik. Başka Ömer'leri kaybetmemek için yetkililere sesleniyoruz. Bu çocukta ve bizler de sizin çocuklarınızız. Bugün Ömer, yarın da bizler. Hepimiz endişe içindeyiz. Burada yapılacak üst geçit ve kavşak hayati tehlikeleri ortadan kaldıracaktı. Daha önceden böyle bir uygulama yapılsaydı, Ömer arkadaşımızı kaybetmeyecektik. Öğrenci arkadaşlarımıza gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Herkesten duyarlılık bekliyoruz. Buradaki öğrenciler, haksız bir talep dile getirmemiştir. Hepimiz üzüntümüzü dile getirmek ve sesimizi gerekli makamlara duyurmak için buradayız."

  Lojistik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Ömer Erol, geçen Pazar günü sınavdan çıkarak Bitlis-Tatvan yolu üzerindeki Fen-Edebiyat Fakültesi önüne geçmeye çalışırken, otomobilin altında kalması sonucu hayatını kaybetmişti.
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş