bi sayfayı tıkla :D

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde Sena_LeyLa tarafından paylaşıldı.

 1. Sena_LeyLa

  Sena_LeyLa Üye

  Katılım:
  2 Mart 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Diyarbakırda askerler nasıl uğurlanır ?Perfonmas ödevim lütfen yardımcı olun
 2. Sena_LeyLa

  Sena_LeyLa Üye

  Katılım:
  2 Mart 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşar lütfen yardım edin
 3. sevimli hayalet

  sevimli hayalet Üye

  Katılım:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  Askere uğurlamalar:

  Ondokuz yaşına gelen gençler önce yoklama yaptırırlar. Fiziki akli durumları askerlik şubesi personeli ve bir doktor tarafından görülür. Daha sonra eğitim birlikleri belirlenir.
  Özellikle her Türk gencinin gönlünde şerefli bir askerlik yapmak yatar. Halk arasında askerlik yapmayan insanların pek itibarı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle askerlik yapmanın önemi büyüktür.
  Pusulası çıkan gençler kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar askere gidecek gencin kendi evi ya da köyün herhangi bir yerinde (askere gidecek gençler ortak olarak) eğlence yaparlar ve köyün yaşlıları ziyaret edilir.

  Yörede bazı köylerde askere gidecek gençler bir araya gelerek mevlit okutturulur para toplanır. Toplanan para eşit olarak askere gidecek gençlere dağıtırlar. Daha sonra yöresel oyunlar oynanır gençler kendi aralarında da eğlence düzenleyerek asker olmanın gurur ve şerefini yaşamaya çalışırlar.

  Sıra askere gidecek gençleri uğurlamaya göndermeye daha doğrusu ayrılığa gelir. Askerler ayrılacakları gün köyün belirli bir yerinde toplanırlar kemence ya da davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynatarak arabaların klaksiyonları (korna) eşliğinde kalabalık bir halk kitlesi tarafından gidecekleri son arabaya kadar neşeyle yürülürler. Gençler birliklerine gidecekleri son arabaya bindiklerinde el sallamalar sevinç ve ayrılık gözyaşları ile hüzün yaşanır.
  Sena_LeyLa bunu beğendi.
 4. sevimli hayalet

  sevimli hayalet Üye

  Katılım:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  1. Askere Uğurlama ve Karşılama Törenleri (K.1, K.2, K.3, K.4, K.7, K.9, K.11, K12, K.13)

  Türk halkı askerliği kutsal bir görev sayar. Askerlik çağına gelmiş delikanlının askere yolcu edilmesi, askerlik dönüşü karşılanması bir gelenektir. Askerlik, delikanlının askere gideceğinin belli olmasından, askere uğurlanmasından, şiirlere konu olmasından, ardından ağıt yakılmasından, gönderdiği mektuplara, karşılanmasına kadar geleneği olan bir geçiş dönemidir. Her törende olduğu gibi askerliğin etrafında da bir âdetler, inanmalar, pratikler zinciri oluşmuştur.

  Türkiye’de askerliğini yapmamış insan yarım insan sayılır. Askerlik bir eğitim yuvası olarak görülür, insan hayatının bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu nedenle askere gönderme, karşılama asker mektupları köylerde önemlidir; gururlanılır, ağlanır, duygulanılır.

  Köyde gençleri askere uğurlamak önemli bir olaydır. Askere gidecek olan delikanlı askere gitmeden on, onbeş gün önce bütün işlerden el çektirilir. Delikanlı bu süre dinlenir gezer, eğlenir. Tüm tertipler son günlerinde birbirlerini evlerine davet ederek birbirlerine ziyafet çekerler. Davetlilere çerez ikram edilir, çalıp oynanır. Ailesinin maddi durumu iyi olanlar ise davar kesip mevlit okuturlar. Askere gidecek olan delikanlı askere gitmeden önce bütün akrabalarını ve yakın dostlarını ziyarete gider. Ziyarete çıkmasa bile akraba ve yakın dostlar, genci yemeğe davet ederler. Bu yemeği veda yemeği şeklinde düzenlerler. Ziyaret ettiği akrabalar askere uğurlama sırasında belli bir miktar para verirler. Bu paranın miktarı önemli değildir, önemli olan verilmesidir. Bu bir gelenektir. Delikanlının askere gideceği yerin belli olacağı gün köydeki bütün gençler toplanarak giderler. Askere gidecek genci yalnız bırakmazlar.

  Asker adayı yola çıkmadan bir veya iki gün önce davetlilerle birlikte türbe ziyaretine gidilir. Bu ziyaretlere asker adayının götürülüş amacı, askerden sağ salim gelmesi için yardım dilemektir. Delikanlı kurban adar. Bazı aileler kına törenini yönetecek kına bayraktarını çağırır, bayraktar kına yakılırken kına ve asker duası okur.[1] Askere gidecek gencin ailesinin durumu uygunsa mevlit okutur. Mevlit gencin askerliğini kazasız belasız bitirmesi için okutulur. Mevlit sırasında da bu niyetle dualar edilir. Âdete göre bir kurban kesilir. Kesilen kurbandan yemekler yapılır ve gelen misafirlere ikram edilir. Misafirlerle askere gidecek genç ilgilenir. Askere gidecek gencin askere gitmesine bir kaç gün kala sağ serçe parmağına kına yakılır. Halk kültüründe kına yakılması yaygındır. İnanışa göre koçlara yakılan kına, Allah'a kurban etmek için; kızların saçlarına gelinin ellerine yakılan kına, kocasına kurban etmek için; askere gidecek gencin eline yakılan kına, vatana kurban etmek içindir. Kınada davul zurnayla akraba, yakın dostlar ve köyün gençleri eğlenirler. Kınaya gelenler askere gidecek gence hediyeler getirirler. Kınadan sonra askere gidecek genç ve arkadaşları köyde erkeklerin toplu halde bulunduğu yerlere giderek herkesle tek tek vedalaşıp, helallik ister.

  Askere gideceği gün davul zurna getirtilir, Askere gidecek delikanlının arkadaşları evin önünde oynarlar. Evden ayrılırken üç el ateş edilir. Genci şehre götürecek araba gelin arabası gibi süslenir. Oğlanın koluna kırmızı kurdele bağlanır. Genci genellikle akşam gönderirler, otogarda herkes toplanır. Genç ailesi, yakın akrabaları, dostları ve köyün gençleri tarafından davul zurna eşliğinde uğurlanır. Gençler toplu halde halay çekerek genci oynatırlar. Vedalaşılırken gencin cebine para veya mendil konur. Delikanlının uzun süre ailesinden uzak kalacağı için her isteği yerine getirilir. Otobüse binmeden önce herkesle vedalaşır. Annesiyle vedalaşırken annesi oğluna simitten bir parça ısırttırır, simidi saklar. Simit evde bir odaya asılarak delikanlı askerden gelene kadar saklanır. Kısmetinin onu geri getireceğine inanılır. Genç askerden döndüğünde simit suda ıslatılarak kuşlar yesin diye atılır. Delikanlı eğer sözlüyse, sözlüsü ona bir mendil hediye eder. Bu dantelli mendili genç kız eliyle işler. Delikanlı bu mendili askerde kesinlikle kullanmaz, askerden geldikten sonra da saklar; bu gelenektir. Askere gidecek gencin durumu iyi değilse köyde para toplanarak gence asker harçlığı verilir.

  Askere giden genç adaklıysa iki koç alınır; koçlardan biri mahallede diğeriyse askere gideceği kışlanın önünde kesilir. Etler fakirlere ve askerlere verilir. Bazı köylerde asker annesi saçlarına beyaz güller bezeyerek davul zurna ve zılgıtlarla yalınayak kışla önüne kadar gelerek oğluyla helalleşir. Köylerde eskiden köyün muhtarı askerlik şubesine giderek köyden askere gideceklerin listesini alır, köyde ilan ederdi. Delikanlılar da toplu halde bütün köyü gezerek vedalaşıp helallik alırlardı; herkes asker adaylarına hediye verirdi.

  Asker dönüşü için kurban adanmışsa kurban kesilir. Kurban eti ya eve sokulmadan fakirlere dağıtılır ya da akraba ve komşular çağırılarak yemek verilir. Son yıllarda askere gönderme ve asker karşılama törenleri daha da canlı bir biçimde yapılmaya başlanmıştır.

  2. Adana’da Askerler Üzerine Söylenen Ağıtlar*

  [Tevhide Kaya: Bozdoğan Ağıtları. Ç.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Yayınlanmamış Lisans Tezi, Adana 1996]
  Sena_LeyLa bunu beğendi.
 5. sevimli hayalet

  sevimli hayalet Üye

  Katılım:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  Askere Giden Gençlerin Arkasından Söylenen Ağıtlar

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Bekir adında bir genç, vedalaşmayı sevmediği için, hiç kimseye veda etmeden askere gitmiş. Bekir’in habersiz askere gittiğini duyan iki çocuklu hamile eşi arkasından şu ağıdı yakmış:

  Üstümdeki sırt[2] büzüldü

  Dizimin bağı çözüldü

  Sana asker olmuş derler

  Söyleycem söz hazırdı

  Ankara’nın yolu hazır

  İçerime çöktü hüzün

  Arkandan da ağlaşıyor

  Bir oğlunla bir de gızın

  Medine’nin dili uzun

  Evimize geldik güzün

  Babasına mektup yazın

  Kara kaşlı doğdu gızın

  Tirenin yolu çok uzun

  Evimize çöktü hüzün

  Sen üzülme güzel oğlum

  Baban gelecek bu güzün

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Dört tane oğlu olan bir kadın, oğullarından birini asker etmiş. Oğlunu askere yolcu ederken şu ağıdı söylemiş.

  Havada bulut ezgin

  Ben söylerim üzgün üzgün

  Kınamayın komşularım

  Ağzımızın tadı bozgun

  Elimi belime verdim

  Birini askere saldım

  Tez gelesen babamoğlu

  Yenice[3] yalınız galdım

  Mustafa’ya Ağıt

  Hikâyesi: Sekiz tane çocuğu olan bir kadının, en küçük oğlu askere gitmiş. Oğlunun askere gidişine dayanamayan kadın şu ağıdı söylemiş.

  Tiren geliyor öte öte

  Dumanını tüte tüte

  Mustafa’yı asker ettik

  İstanbul’dan daha öte

  Tiren gelir güldür güldür

  Tirenin tekerlekleri demir.

  Oğlum seni vermez idim

  Hükümetten geldi emir.

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Askerdeki oğlunu çok özleyen yaşlı bir anne, oğlunu görmek için oğlunun askerlik yaptığı yere gitmiş. Bu sırada oğlu eğitimdeymiş, komutana yaklaşarak halini arz etmiş. Bunun üzerine komutan eğitim yapan askerleri göstererek, seç bakalım bunlardan hangisi demiş, uzaktan oğlunu seçemeyen ana şu ağıdı söylemiş,

  Makasım yok ki biçeyim

  Makinem yok ki dikeyim

  Askerler talime çıkmış

  Oğlumu nasıl seçeyim.

  Atları var at içinde

  Nalı parlıyor kıçında[4]

  Askerler türkü söylüyor

  Benim oğlum yok içinde

  2.2 Askerden Dönen Gençlere Söylenen Ağıtlar

  Askerden Dönen Gence Ağıt

  Hikâyesi: Günün birinde oğlan askere gidince, oğlanın babası gelini kendine almış. Askerden eve dönen genç durumu öğrendikten sonra şu ağıdı söylemiş.

  Oğlan:

  Keten gömlek giymiş, yanı dizinde

  Bedel[5] bedel benleri var yüzünde

  Böyle güzel mi olur köylü gızında

  Baba nerden aldın sen bu gelini

  Baba:

  Pınarın başında destin mi kaldı ?

  Saldığım mektubu eller mi aldı ?

  Oğlum el almasın diye ben aldım

  Burçak burçak kokar teri gelinin

  Oğlan:

  Keten gömlek giymiş yakası nazik

  Kollarını sıkmış altın bilezik

  Öpmeye kıyamaz, sevmeye yazık

  Baba nerden aldın sen bu gelini

  Baba:

  Kaleden kaleye atılamadım

  Terazim kırıldı tartılamadım

  Ne de kahirli kahirli söylüyon

  Babanın elinden kurtulamadın

  Askerden Dönen Gencin Ağıdı

  Hikâyesi: Günün birinde bir genç askere gitmiş, savaşta esir düşmüş. Askere giderken karısı hamileymiş. Yıllar sonra esaretten kurtulup köye, evine gelmiş karısının koynunda yatan bir genç görmüş. Bunun üzerine aşağıdaki ağıdı söylemiş ama daha sonra bu delikanlının oğlu olduğunu öğrenmiş.

  Asker:

  Derede arpa biçersin

  Suyu pınardan içersin

  Etrafını sel alınca

  Nereden geçersin gelin

  Gelin:

  Derede arpa biçerim

  Suyu pınardan içerim

  Etrafımı sel alınca

  Köprü kurar da geçerim

  Asker:

  Akşamını tandır gelin

  Kandilini yandır gelin

  Koynunda yatan yiğidi

  Şimdi bana bildir gelin

  Gelin:

  Akşamımı tandırmışım

  Kandilimi yandırmışım

  Koynumda yatan yiğidi

  Öz sütümle emdirmişim

  Asker:

  Hastayım ata binemem

  Binsem de yere inemem

  Ay karanlık yol gidemem

  Aç kapıyı telli gelin

  Gelin:

  Aşağıdan gelen tatar

  Kamçısını atar tutar

  Garip olan handa yatar

  Yolcu isen git yoluna

  Asker:

  Aşağıdan gelen tatar[6]

  Kamçısını atar tutar

  Garip olan nerde yatar

  Aç kapıyı telli gelin

  Gelin:

  Hastasın ata binersin

  Binsen de yere inersin

  Ay karanlık yol gidersin

  Yolcu isen git yoluna

  Asker:

  İstanbul’dan gelir ferman

  Dizlerimde yoktur derman

  Mehmet Çavuş sana gurban

  Aç kapıyı telli gelin

  Gelin:

  İstanbul’dan gelse ferman

  Dizlerimde vardır derman

  Kolum yastık, saçım yorgan

  Gel içeri Mehmet Çavuş

  2.3 Askerde Ölen Gençler Üzerine Söylenen Ağıtlar

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Adana’nın Kadirli ilçesinin Mehmetli Köyünde, iki jandarma eri eşkiya takip ederken, jandarmalardan biri eşkiya tarafından vurulmuş. Arkadaşı ölen diğer jandarma arkadaşının başında şu ağıdı söylemiş.

  Tepe olmuş delik delik

  Sebebimsin Şırşıroluk[7]

  Ne yatıyon arkadaşım

  Yolumuza gitmeyek mi?

  Şurada var iki kiraz

  Biri senin mezarın mı?

  Mehmetli’ye varamazsak

  Taş Köprü’de[8] yatmayak mı?

  Ergen arkadaşım ergen

  Vurulmuş da olmuş sergen[9]

  Üstüne örtmemiş yorgan

  Sabah oldu kalkmayak mı

  Turgut Hilmi’ye Ağıt

  Hikâyesi: Adana’nın Kadirli İlçesinden Turgut Hilmi ,zabit olarak Galiçya cephesine gitmiş. Bu cephede çok genç yaşta şehit olmuş. Ölmeden yanındaki arkadaşına şunları söylemiş. Nasip olur memlekete varırsanız Turgut Hilmi şehit deyin .Yaşa vatan, yaşa millet.

  Her tarafta yürüyüş var

  Durmaz Osmanlı askeri

  Şehit düşen yaralı var

  Ancak o varmaz ileri

  Kurşun gülle yağar durur

  Kimi atar kimi tutar

  Bir yaralı zabit bitap

  Neferine hitap eder

  Beni bitirdi arkadaş

  Kolumdaki bu yareler

  Benim işim bitti kardeş

  Yüreğimi bu pareler

  3. Asker Mektuplarında Şiirler

  Sıla (K.14)

  Adana’ya gittim başım dönüyor

  Bir yudum su verin içim yanıyor

  Her gören askeri deli sanıyor

  Sıla delisiyim çek kara tiren

  Kara tiren acı acı bağırma

  Anamdan babamdan beni ayırma

  Tez ulaştır beni köye duyurma

  Sılamdan ayrıldım çek kara tiren

  Garip anam garip garip ağlama

  Ağlayıp da karaları bağlama

  Kara tiren beni burda eğleme

  Sılamdan ayrıldım çek kara tiren

  Şubeye vardım sülüsümü aldım

  Asker olduğumu yeni anladım

  Sevine sevine tirene bindim

  Ben de asker oldum çek kara tiren

  Bayram (K.14)

  Yaz gelince çayır çimen sulanır

  Bir senede iki bayram dolanır

  Böyle yerde ana baba aranır

  Ana bayramınız mübarek olsun

  Baba bensiz kurban kesmeyin

  Oğlum da gelmedi diye küsmeyin

  Yalvarırım mektubumu kesmeyin

  Baba bayramınız mübarek olsun

  Bayram gelir herkes eve çekilir

  Benim boynum gurbet elde bükülür

  Ah çektikçe göz yaşlarım dökülür

  Bacı bayramınız mübarek olsun

  Bayram gelir akrabalar gezilir

  Annem babam benim için üzülür

  Bayram için böyle yazı yazılır

  Kardeş bayramınız mübarek olsun

  Gül idim bahçenize ekildim

  Buğday oldum tarlanızdan biçildim

  Asker oldum aranızdan seçildim

  Dostlar bayramınız mübarek olsun

  Hacı’m (K.14)

  Hikâyesi: Genç gelin eşini askere yolladıktan sonra ardından şu şiiri söyler.

  Yarimin gittiği yollar

  Söylüyor yenilmez diller

  Yaz gününde açan güller

  Yarin kokusuna benzer

  Sütü de pişirdim ılık

  Ciğerim delik delik

  Her gün gülüp oynuyordum

  Yar gidince bana n’oluk

  Gene dumanlandı dağlar

  Hacı’m bana deyin dağlar

  Haftada isterim mektup

  Yar bakarsam gönlüm eyler

  Kafasında var aklı

  Alnına düşmüş kekili

  Hasan’ı askere yolluyom

  Kim olsun evin vekili

  Suna Gelin[10]

  Asker oldum gidiyorum

  Eyle beni Suna Gelin

  Üç günde ayırdı felek

  Eyle beni Suna Gelin

  Suna Gelin, Suna Gelin

  Bir mektup yaz gönder gelin

  İzin alam sana gelem

  Eyle beni Suna Gelin

  Verin benim martinimi

  İşte giydim potinimi

  Koyun çantama tütünüm

  Eyle beni Suna Gelin

  Şanlı Askerim [11]

  Bana derler, Çileli Yörük Emine

  Ellere düğün bayram benim neyime

  Askerim gelirse şenlik evime

  Askerim askerim, şanlı askerim

  Gurbette kırk yıl kalsan beklerim

  Beline bağlamış palaska kemer

  Silahı omuzunda nöbet tutar

  Elbet benim yiğidim sılaya döner

  Askerim askerim, şanlı askerim

  Gurbette kırk yıl kalsan beklerim

  Askerim Emine’n bekler yolunu

  Mektubun gelmeyince büktüm boynumu

  Nideyim [12]

  Yine yeşillendi Adana bağı

  Koydular tirene yatsılar çağı

  Emroldu toplandı batı ile doğu

  Giderim gurbete anne nideyim

  Adana’yla İstanbul’un arası

  Çok şehirler geçtim yoktur sayısı

  Daha bitmemiştir hasret yarası

  Geçmez gurbet elde günüm nideyim

  Geldik İstanbul’a gördük tramvay

  Kol kol olmuş gezer bayan ile bay

  Dediler askerlik oldu otuz ay

  Geçmez gurbet ilde günüm nideyim

  Geldik Trakya’ya kurduk mekanı

  Aradım bulmadım derdim bakanı

  Görmedim bir pınar kumsuz akanı

  İçilmez suları sıcak nideyim

  Yemeği sorarsan kereviz çıktı

  Hiç yiyen bulunmaz askerler bıktı

  Bölüklerin çoğu hep yere döktü

  Budur Trakya’nın aşı nideyim

  4. Asker Türküleri

  Türkü (K.5)

  Mudurnu’dan aldık el kadar astar

  Nerde gelin görsem kocası asker

  Beşikte yavrular yavrusun ister

  Onun için arz ederim sılayı

  Askere varınca soyun dediler

  Asker elbisesi giyin dediler

  Karavana tayın nedir bilmezdim

  Getirdiler bize yeyin dediler

  Nizamiyede gece nöbet beklerim

  Sağımdan soluma silah beklerim

  Mektup bekler diye posta beklerim

  Onun için arz ederim sılayı

  Erzurum dağında kargalar öter

  Bir çarşısı var ölümden beter

  Bir kepçe yoğurdu altmışa satar

  Onun için acı acı söylerim

  Türkü (K.6)

  Altı sene askerlik yaptığı

  Nöbette hastalık kaptığım

  Yıkılası Halep şehrinde

  Derde derman bulamam

  Bahar geldi yaz geldi

  Koyun meler kuzu meler

  Feryadım bağrımı deler

  Sultan Navrızlı aziz dağlar

  Herkesin gözü Ali arar

  Babam kalkar posta arar

  Anam evde ciğer kavrar

  Alim evde yok diye

  5. Asker Mektuplarında Maniler

  Oy demirci demirci (K.7)

  Nerden aldın pirinci

  Askerlerin içinde

  Benim abim birinci

  ***

  Dama koydum yakacak (K.9)

  Şimdi tiren kalkacak

  Yar askere gidiyor

  Bize kim bakacak

  ***

  Karpuz kestim yiyen yok (K.9)

  Afiyet olsun diyen yok

  Yarim askerden dönmüş

  Gözün aydın diyen yok

  ***

  Al çemberi pulladım (K.10)

  Saçım uzun salladım

  Orta boylu yarimi

  Van’a asker yolladım

  ***

  Ata binesim geldi (K.11)

  Çayda inesim gelir

  Yarim gitmiş askere

  Yine göresim geldi

  ***

  Sarı yorgan yüzlerim (K.12)

  Üzerini düzlerim

  Kınamayın komşular

  Asker yolu gözlerim

  ***

  Mendilimin dört ucu (K.13)

  Dört ucu da turuncu

  Kurban olayım yarime

  Askerlik vatan borcu

  ***

  Denize suya vardım (K.13)

  Gelirken kuma daldım

  Kara gözlü oğlumdan

  İki mektup birden aldım
  Sena_LeyLa bunu beğendi.
 6. sevimli hayalet

  sevimli hayalet Üye

  Katılım:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  Sonuç

  Asker uğurlama, karşılama Türk halk kültüründe günümüzde de sürdürülen bir gelenektir. Askerlik insan hayatında bir geçiş dönemi olması yönüyle çeşitli aşamaları yüzyıllardır tören olarak kutlanmaktadır. Askerliğe gönderme, karşılama törenleri dinsel, toplumsal ve kişiseldir. Bu törenlerde yemek yeme, ziyafet verme, adak, kurban vb. iç içedir. Bu önemli aşamanın çevresinde bir çok inanç, âdet, töre, tören, ayin, dinsel ve büyüsel işlem kümelenerek söz konusu geçişi bağlı bulunduğu kültürün beklentilerine ve kalıplarına uygun biçimde yönetmektedir. Bunların hepsinin amacı da askere gidecek kişinin yeni durumunu belirlemek, kutsamak, aynı zamanda askere gidecek kişiyi askerlikte yoğunlaştığına inanılan tehlikelerden ve zararlı etkilerden korumaktır. Askere yolcu etme ve karşılama çevresinde kümelenen âdetler, gelenekler, törenler ve bunların içinde yer alan işlemler ve uygulamalar o yörenin geleneksel kültürünü de yansıttığı için önemlidir.

  Halk kültüründe geçiş dönemleriyle ilgili inanç adet ve pratiklerin eski Türk kültürü ve inanç sistemleriyle bağlantısı vardır. Türk kültürü yeni yurt Anadolu’da yeniden şekillenmiştir. Âdet ve inanmaların hayatın her döneminde insan üzerinde büyük bir yaptırım gücü vardır. Toplumsal ve kültürel değişiklikler âdet ve inanmaların değişmesine neden olurlar. Âdetler eski kuşaklarla yeni kuşaklar arasında bir bağlantı zinciridir. Günümüzde ritüel kökenli bir çok inanç İslamiyet’in gereğindenmiş gibi kabul edilip yaşatılmaktadır.

  Adana yöresi geçmişten getirdiği kültür ve inanç izlerini barındırdığı gibi, günümüzde farklı kültür ve inançların birlikte yaşandığı yerdir. Yeni kültüre yeni dine geçildiğinde eski inançlara ait bir çok inanç şekil değiştirerek yaşamaya devam eder. İnsanlar atalarının binlerce yıllık deneyimleri sonucunda oluşan inançları bazen farkında olarak, bazen de farkında olmadan korur, saklar ve gelecek kuşaklara aktarır.

  Adana askere gönderme törenlerini incelediğimizde; tören yapılması, toplu yeme içmenin olması, kurban adanması, askere gidecek delikanlıya kına bayraktarı eşliğinde kına yakılması, mevlit okutulması, askerlik duasının okutulması, kurban kesme, uğurlama sırasında davul zurna eşliğinde toplu halde yörenin halk oyunlarının oynanması, askere giden delikanlıya uğur simgesi olarak koluna kırmızı kurdele bağlanması, kısmetinin askerden delikanlıyı sağ salim getirmesi için ısırttırılan simidin askerlik boyunca saklanması vd. inanç ve pratiklerini görüyoruz. Askere giden delikanlının üzerindeki kötülükleri gidereceği inancı eski inançların kalıntılarının günümüzde de sürdüğünü göstermektedir. İslami inanca dayalı pratiklerle eski inanç kalıntıları iç içedir.

  İnsan hayatında askerlik, askere gideni ve geride kalanı etkiler. Askere gitme, gidip de geri gelememe olgusu ağıtlara, türkülere, maniler vd. türlere konu olmuştur. Asker mektupları, asker manileri, askerlik hayatını yansıtır. Bu şiirlerde; özlem, haberleşme isteği, ana baba özlemi, sitem, asker dönüşü başkasına varan sevgili, asker yolu gözleme, sıla özlemi vd. konular asker için yakılan türkülere konu olur. Adana'da her konuda ağıt yakılabilir. Ağıt yakma geleneğinde asker ağıtları önemli yer tutar. Ağıtları yakanlar genellikle geride kalan eş, ana, kardeş ve askere giden delikanlıdır.

  Her yörede yapılacak bu tür çalışmalar, Anadolu'da bir çok inanç ve bunların etrafında oluşmuş uygulamaların belirlenip ortaya konması bu ritüel diye adlandıracağımız olguların Anadolu'da aldığı şekli belirlememizi sağlayacaktır. Ayrıca bu ritüellerin iç dinamiği, çalışma prensipleri ortaya çıkacaktır. Askere gitme, gidip gelememe olgusu ağıtlara, türkülere, manilere vd. konu olmuştur. Asker mektupları, askerlik sürecinde önemli bir yer tutar. İnsan hayatında askerlik; askere gideni ve geride kalanları etkiler.Asker mektuplarına yazılan maniler;ayrılık, özlem ve dilekleri dile getirmesi yönüyle işlevseldir.

  Bu bildirimizle Türk halk kültüründe ve halk edebiyatında askerlik konulu yapılacak bir çalışmaya katkı sağlamayı amaçladık.
  Sena_LeyLa bunu beğendi.
 7. Sena_LeyLa

  Sena_LeyLa Üye

  Katılım:
  2 Mart 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşeqqür ederim:D
 8. sevimli hayalet

  sevimli hayalet Üye

  Katılım:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  yardımım dokunduysa ne mutlu
  umarım iyi not alırsın
 9. Sena_LeyLa

  Sena_LeyLa Üye

  Katılım:
  2 Mart 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
 10. sevimli hayalet

  sevimli hayalet Üye

  Katılım:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  çok sevindim tebrikler :)

Sayfayı Paylaş