bilgi insanın dışından mı gelir yoksa içinden mi?

Konu 'Felsefe' bölümünde samet_fen tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. samet_fen

samet_fen Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    16

arkadaşlar;
    bilgi insanın dışından mı gelir yoksa içinden mi? Gerçekliği kafamızda biz mi oluştururuz, yoksa bizden bağımsız var olan gerçekliğin farkına mı varırız?
    bu konu ile ilgili bir kompozisyon yazmam gerekiyor. yardımcı olabilirmisiniz?
  2. MaKeaTyTtö!

MaKeaTyTtö! Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    16
    Bence,

Bilgi insanın dışından gelebilir çünkü hiç bir şey bize malum olmuyor. Müneccim falan da değiliz, ve biz bugün öğrendiklerimizi ya keşfederek ya da başkalarının anlatmalarıyla öğrendik. Hiç birinin bize söylemediği, okumadığım, karşılaşmadığımız bi soru sorduğunda cevaplayabilir miyiz? Sonuçta biri bana 2+2'nin 4 olduğu öğretmeseydi bilemezdim, eğer doğduğumuzda kafamızda vardıysa o zaman bunca senedir okula gidişimiz de baya mantıksızdır. Kuru yere okula gitmiyoruz. Bilmediklerimizi bilmek için bunca uğraş.

Gerçeklik konusunda da bazı gerçeklikleri biz oluştururuz, bazısıysa bizden bağımsız bir şekilde oluşur. Örneğin havanın şu anda (23 derece olsun) 23 derece olması bizden bağımsız gerçeklerdir. Ama benim kolumu kaldırmam benim yaptığım bi gerçekliktir. Bu konuda seçim yapılamaz, yorum yapılacak şeye göre değişir.

Benden bu kadar, işine yarar inşallah!
  3. samet_fen

samet_fen Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    16
    çok teşekkür ederim yeliz. yarın son gün. ve benim aklımda hiç birşey yoktu. bari bir fikir sahibi oldum.
  4. MaKeaTyTtö!

MaKeaTyTtö! Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    16
    önemli değil de adım selma:)
  5. samet_fen

samet_fen Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları: