Bilgi nedir? kaynagı nelerdir?

Konu 'Felsefe' bölümünde zErEm tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. zErEm

  zErEm Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  bilgi nedir_ kaynagı nelerdir? acill yardım ederseniz sevinirim...
 2. masum_gulus

  masum_gulus Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2008
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  0
  Bilgi Nedir?
  Bilgi , bir kavramın ne olduğunu, fiziksel ve kimyasal olarak varlığın nasıl hareket ettiğini, ne işe yaradığını, varlığını nasıl koruduğunu ve bizim için ne ifade ettiği gibi soruların yanıtını bize aktaran bir kavramdır. Bilgi bizim için bir varlığı ifade eder. Mesela elmanın yeşil olduğu, insanın canlı bir varlık olduğu, Bir yılın 365 gün olduğu gibi kavramların her biri bilgidir.
 3. masum_gulus

  masum_gulus Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2008
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  0
  1. okumak ve okuduklarını sentezlemek
  2. gezmek, gözlemlemek, bilgili insanları (aslında herkesten bir şeyler öğrenilebilir) dinlemek, bu arada öğrendiklerini sentezlemek.

  kimi insanlarca (ki genellikle okumayan insanlardır bunlar) okuyarak öğrenilen bilgiler "sizin bilginiz" değildir, siz okuyarak öğrenmiş olduklarınızı bir yerlerde* beyan ediyorsanız, sizin yaptığınız başkasının bilgisinin sunumudur. lakin burada bu şahısların gözünden kaçan husus, bilgilerimizin yüzde doksanının her halükarda dışarıdan gelmesidir. hatta öyle ki kendi kendimize vardığımız kanılar, dış bilgilerimizin fazlalığı nispetinde doğru olurlar, vahiy kapıları kapanmıştır.

  bu başlığı niye yazdım. sözlükte bazen bilgilerinizi bir kaynakla karşılaştırarak girmek "ayıp" telakki ediliyor. yukarıda belirttiğim gibi, çoğu bilgi dönüp dolaşıp bir kaynağa çıkacağından, bilgilerinizi bir kaynakla mukayese ederek girmek, olası yanılgıları engelleyecek, hem sizin hem sizi okuyanların bilgilerini artıracaktır.

  tabii ki öğrenmek amacıyla girmiyorsanız sözlüğe öğrenmeyeceksinizdir, sonuçta şu anda yaptığım gibi fikirleriniz de sözlüğün önemli bir kısmını oluşturuyordur. lakin, bizim öğrenmiş olmamız gereken şey, fikirlerin doğruluğuyla o fikirlerinizi çaldığınız mihenk taşlarının (kontrol ettiğiniz bilgi kaynakları) fazlalığı arasında pozitif bir korelasyon olduğu gerçeğidir.

  dediğim gibi, vahiy kapıları islam'a göre muhammed'le kapanmıştır
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş