Bilgisayar ciddi bir hasardan kurtarıldı

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Özlem U. tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0

Bilgisayarı açarken hemen hemen her gün bilgisayarınız bir ciddi hatadan kurtarıldı yazısı çıkıyor bunu windowsa bildirin vs. hatta günlük kayıt defterine işlendi işte kurtarıldı.gönder gönderme gibi yazılar çıkıyor bu siteyi tıkladıktan sonra 5-10 sayfa değiştirdikten sonra bu sayfa kurtarıldı gibi yazılarda yazıyor ama bilgisayarınız ciddi bir hatadan kurtarıldı yazısı genellikle çıkıyor acaba bilgisayar da bir sorun mu var yoksa bu bir sorunun başlangıcı mı?
    not:bilgisayarın kasasını geçen gün açmıştım bir kartın üzerinde ekran kartıydı sanırım model:1999 yazıyor
    markasını sorarsanız ben de tam bilmiyorum cd oynatıcının üstünde lg altta bir bant var onda da ASUS yazıyor intel pentium 4 yazıyor birde
    yardımcı olun kafayı yiyeceğim
    daha önce 5 -6 defa format yedi çoğu virüstendi ona göre
    bunu bir sitede gördüm ve aynen bu yazıyordu
  2. * Tufan

* Tufan Üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    0
    Windows XP kullanıyorsun sanırım.

Adım 1:

Şu linkten

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Yükleyin denilen dosyayı yükle, indikten sonra PC'ne kur.
    Kurulumu uzun sürebilir (Windows 7'de Service Pack 1'in kurulumu 1-2 saat almıştı bende), sabırlı olmalısın bu durumda.
    Kurulduktan sonra yazılım, yeniden başlatmanı istemese bile yeniden başlat ve sorunun devam edip etmediğini gözlemle.

Adım 2*:

Verdiğim Adım 1'in başarısız olması durumunda aşağıdakileri uygula
    Başlat'ı tıklatın.
    Bilgisayarım'ı sağ tıklatın.
    Özellikler'i tıklatın.
    Gelişmiş sekmesinin Performans bölümünde, Ayarlar'ı tıklatın.
    Sanal Bellek bölümünde, Değiştir'i tıklatın.
    Seçilen sürücünün disk belleği dosyası boyutu için, Disk Belleği Dosyası Yok seçeneğini ve ardından Ayarla'yı tıklatın.
    Aşağıdaki uyarı görüntülendikten sonra Evet'i tıklatın:
    X: birimindeki disk belleği dosyasının başlangıç boyutu xx megabayttan azsa, DUR hatası oluştuğunda sistem hata ayıklama bilgileri dosyasını oluşturamaz. Devam etmek istiyor musunuz?

(Burada X, sürücü harfi ve xx de bilgisayarınızda yüklü olan RAM miktarından 1 MB daha az bir değerdir.)
    Sistem Yönetimli Boyut'u tıklatın.
    Dört kez Tamam'ı tıklatın ve istendiğinde bilgisayarı yeniden başlatın.

* Kaynak: Microsoft

Not: Adım 1'i uygulamadan Adım 2'yi uygulama.
    Adım 1 başarılı olursa Adım 2'yi uygulamana gerek yok.
    Moderatör Özlem U. bunu beğendi.
  3. Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    kurulumu uzun sürer diyorsun ama benim internet sınırlı 4 gb olduğu için 2-3 saat sürekli internetin gitmesi kesinlikle kotayı aştırır geçen ay 50 tl gelmişti mesela
    ama yinede sağol.peki formatla bu sorun gider mi acaba?birde bazı sitelerde cpu'nun ısınmasından kaynaklandığını söylüyordu.gerçi açtım bilgisayarın kasasını temizledim ama...
    bir de şimdi yeni bir sorun var bilgisayar kasasının önünde bulunan iki usb girişinden birine takılı benim mouse.ve her açtığımda etkisiz halde kalıyor yani kabloyu çıkarıp takmam gerekiyor.acaba bu da onun sorunundan mı kaynaklanıyor?
  4. * Tufan

* Tufan Üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    0

kurulumu uzun sürer diyorsun ama benim internet sınırlı 4 gb olduğu için 2-3 saat sürekli internetin gitmesi kesinlikle kotayı aştırır geçen ay 50 tl gelmişti mesela
    ama yinede sağol.peki formatla bu sorun gider mi acaba?birde bazı sitelerde cpu'nun ısınmasından kaynaklandığını söylüyordu.gerçi açtım bilgisayarın kasasını temizledim ama...
    bir de şimdi yeni bir sorun var bilgisayar kasasının önünde bulunan iki usb girişinden birine takılı benim mouse.ve her açtığımda etkisiz halde kalıyor yani kabloyu çıkarıp takmam gerekiyor.acaba bu da onun sorunundan mı kaynaklanıyor?
    Genişletmek için tıkla...
    Kurulum sırasında kotadan gitmiyor sanırım (yine de emin değilim).
    Dosya 2 MB'lık bir dosya, istersen verdiğim dosyayı indir ve yazılımı kurarken internet kablosunu çıkar (eğer kurulumda internet kullanılırsa kurulum başarısız olur zaten; ama kabloyu çıkardığın halde kurulursa daha güzel olur tabi. :) Eğer kablosuz internet kullanıyorsan da aynı şekilde, bilgisayar ile modem arasındaki bağlantıyı kesip programı kurmayı dene. Böylece kotadan gitme riski olmaz.)

Kurulum için internet bağlantısı gerektirirse Adım 2'yi dene.

Bilgisayarına virüs de bulaşmış olabilir.
    Anti-virüs programı kullanıyorsan bilgisayarını tara.

Formatla sorun çözülür kanımca; ama Adım 2'yi denemekte fayda var Adım 1 başarısız olursa.
  • Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    @Gizem

burda anlatılanları yap raporları bana gönder bir inceleyeyim...

virüs varsa anlarız...
  • Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    tufan arkadaşım adım 2 gerçekten iyi ama ben bilgisayar perfomans ve bakım dan hiç anlamam birine sorarak yapacağım bu işlemi sonucunu yazarım buraya
    muhammet seninkide güzel ama 4-5 dosya indiriliyor.bende bu dosyaların temiz olup olmadığını anlamam lazım bunuda soruşturup yapacağım.bir de sorunun donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu öğrenmek lazım.belki gerçekten cpu'nun ısınmasından kaynaklanıyordur?
    bugün bilgisayarı açtığımda bir yazı çıktı yine.windows günlük kayıt defterini kurtarmada başarılı oldu diye bir yazı.bana göre format atılırsa düzelir.ama benim bilgisayar windows 7 kaldırmazmış yine xp yükleyeceğiz sanırım.sizde windows 7 varsa biraz bellek durumunuzu söyler misiniz?belki 7 kaldırır bizim bilgisayar onu yükleriz.
    virüs taramasına alacağım yarın bilgisayarı .eğer virüs çıkarsa türünü filan yazacağım buraya
    zaten avira karantina altına alıyor ama yine taratalım
  • * Tufan

* Tufan Üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    0

tufan arkadaşım adım 2 gerçekten iyi ama ben bilgisayar perfomans ve bakım dan hiç anlamam birine sorarak yapacağım bu işlemi sonucunu yazarım buraya
    muhammet seninkide güzel ama 4-5 dosya indiriliyor.bende bu dosyaların temiz olup olmadığını anlamam lazım bunuda soruşturup yapacağım.bir de sorunun donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu öğrenmek lazım.belki gerçekten cpu'nun ısınmasından kaynaklanıyordur?
    bugün bilgisayarı açtığımda bir yazı çıktı yine.windows günlük kayıt defterini kurtarmada başarılı oldu diye bir yazı.bana göre format atılırsa düzelir.ama benim bilgisayar windows 7 kaldırmazmış yine xp yükleyeceğiz sanırım.sizde windows 7 varsa biraz bellek durumunuzu söyler misiniz?belki 7 kaldırır bizim bilgisayar onu yükleriz.
    virüs taramasına alacağım yarın bilgisayarı .eğer virüs çıkarsa türünü filan yazacağım buraya
    zaten avira karantina altına alıyor ama yine taratalım
    Genişletmek için tıkla...
    Windows 7 sistem gereksinimleri

• 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32 bit (x86) ya da 64 bit (x64) işlemci
    • 1 gigabayt (GB) RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)
    • 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit) kullanılabilir sabit disk alanı
    • WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik aygıtı

Eğer bilgisayarın Windows 7 kaldırırsa Windows 7 yükle.
    Kesinlikle XP'den kat kat daha iyi bir işletim sistemi.
    Öyle XP gibi ikide bir hata falan vermiyor; XP'den daha iyi olduğunu herkes kabullenmiş.
    Vista ise büyük bir fiyaskoydu.

İstersen verdiğim Adım 1'i indirip internetle bilgisayar arasındaki bağlantıyı keserek kurmayı dene.
    Senin aldığın sorun, linkteki programla giderilmiş Microsoft tarafından.
    Zaten Service Pack (Hizmet Paketi) bunlar için yayımlanıyor.

Bilgisayar uzmanı değilim; bu PC'ye Windows 7 yükleyebilir miyim diye bir bilgisayar uzmanına sorabilirsin.
    Windows 7 yüklenirse bu senin için çok iyi olur.

Anti-virüs programı olarak ise Microsoft'un kendi anti-virüs programını öneririm sana.
    Microsoft Security Essentials.
    Kullanımı falan çok basit; ama çok da etkili bir anti-virüs.
    Yine de hangi anti-virüs'ü kullanırsan haftada en az bir kere PC'yi tara mutlaka.

Ekleme: Avira karantina altına alıyorsa bu virüs olabilir. Tanımadığın bir dosya ise hemen sil.
  • Moderatör Muhammet

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Bilgisayarı güvenli modda açınca aynı hatayı veriyorsa donanımsaldır eğer güvenli modda hatayı vemriyorsa bilgisayarın virüs yemiş demektir.

Yukarıda sana söylediğim programların hepsi zararlı yazılım tespit etmeye yarayan yazılımlardır ama araştır genede sen :)

7 yüklemek kadar saçma birşey yok bence sadece kasıntı o kadar...
  • Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    benim bilgisayar kesinlikle 7 kaldırmaz kesinlikle.512 mb ram'le hiç olacağını sanmıyorum.
    karantinaya alıyor derken bir virüs bulursa sitede kasadan ses çıkıyor mesela işte şu şu şu virüs var diyor.ama böyle birşey olacağını hiç sanmam çünkü bilgisayara ne bir oyun ne bir müzik indiririm.bomboş hafıza duruyor öyle korkudan.sadece fotoğraf makinesinden aldığım resimler.masaüstünde 11 program onlardan da bazıları sadece link :D
    ben en iyisi taratayım bilgisayarı bu böyle olmayacak
    ya belki çok güleceksiniz ama ben bilgisayarı güvenli modda açmaktan çok korkuyorum.öyle yazıları linkleri büyük büyük görünce oturup ağlayasım geliyor.o kadar risk alamam.
    biz bi taratalım bilgisayarı sonra o sorun üzerine gidelim.inşallah yazılımsal filan olmaz mazallah.

bu microsoftun antivirüs programı ücretsiz de bulunuyor mu?
  • Moderatör Muhammet

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Her antivirde virüs kaçar...
  • Sayfayı Paylaş