bilgisayar dersi soruları

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde asimelek tarafından paylaşıldı.

 1. asimelek

  asimelek Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  6

  1.bilgisayar ekranını bağlantısını yapmak
  2.bilgisayar yazıcıların bağlantısını yapmak
  3.görüntü işleme cihazlarının bağlantısını yapmak
  4.işletim sisteminin yönetimini yapmak
  5.işletim sistemini bilgisayara kurmak
  6.sürücüleri ve yardımcı programları yüklemek
  7.işletim sisteminin denetim masasını kullanmak
  8.bilgisayarda program yazmaya hazırlık yapmak
  9.akşı diyagramlarını kullanmak
  10.alt programlar ve dosyalarla çalışmaya hazırlık yapmak
  bunların nasıl bir yol izlediğini anlatacağız .
 2. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  1.SORU

  Bu bağlantı türü ile uzaktaki bilgisayarları başında oturuyormuş gibi yönetebilir ve her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz. "Remote Desktop Connection" yani "Uzak Masaüstü Bağlantısı" windows içerisinde gelen default özelliklerdin birisidir. Uzak Masaüstü Bağlantısı ile, bir terminal sunucusuna veya Uzak Masaüstü çalıştıran bilgisayarlara kolayca bağlanabilirsiniz. Tabi herşey doğru olarak yapılandırılmışsa Uzak Masa Üstü Bağlantısı . Tüm bu ayarları ve olayın mantığını bu makalede bulabilirsiniz.
  Maxicep.com - Uzak Masa Üstü Bağlantısı
  Remote Desktop, protokol olarak "Remote Desktop Protocol" (RDP) kullanır. Ve değiştirilmemiş ise default olarak "3389" nolu porttan iletişim sağlar. Sistemin işlerliğini bilmek ve İleride yapacağımız ayarlar için bu port numarasını aklımızda tutmamız iyi olacak.

  Standart olarak "Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/İletişim/Uzak Masaüstü Bağlantısı" yolunda bulunur. Bu, bağlantı için kullanacağımız programdır. (mstsc.exe) . Aynı zamanda "Çalıştır" açılıp "mstsc" yazıldığında da bu programa erişilebilir. Hatta "mstsc /v:192.168.1.21" gibi bir değerle istenilen makineye direk bağlantı sağlanabilir. Bir isim çözümleme mekanizması varsa (DNS, Hosts, vs..) Ip adresi yerine bilgisayar ismi de kullanabilirsiniz. "tsmmc.msc" konsolu kullanılarak birden fazla bilgisayara bağlanabilirsiniz.

  Öncelikle aralarında bağlantı sağlanacak iki bilgisayar üzerinde yapmamız gereken ayarlardan bahse****m, daha sonra nasıl bağlantı kuracağımıza geçelim.

  Anlaşılmasının kolay olması açısından bizim oturduğumuz bilgisayarı "A" olarak, bağlanmak istediğimiz bilgisayarı da "B" olarak isimlendirelim. Bu duruma göre "A" bilgisayarında oturuyoruz ve "B" bilgisayarına bağlanmak istiyoruz. Tabi bu senaryoda her iki bilgisayarında aynı SubNET (ör: iç ağ, int.cafeler, iş yerleri, vs..) altında bulunduğunu varsayıyoruz. Farklı senaryolara (WAN yapıları yada internet üzerinden vs..) daha sonra geleceğiz.

  Şimdi öncelikle her iki bilgisayarında açık olduğundan ve birbirleri ile iletişim kurabildiklerinden emin olun. (ör: komut satırından "ping" komutuyla deneme yapabilirsiniz). Sonra bağlanmak istediğimiz "B" bilgisayarında "Bilgisayarım/Özellikler/Uzak/Uzak MasaÜstü" altındaki "Kullanıcıların Bu Bilgisayara Uzaktan Bağlanmalarına İzin Ver" CheckBox'ının tıklı olduğundan emin olun. Eğer değilse tıklayın. Eğer daha sonra "A" bilgisayarına da bağlanmak isterseniz aynı işlemi ordada yapmalısınız. Yani Uzaktan bağlanmak istediğiniz her bilgisayarda bu özellik aktif edilmeli.

  Yine bu penceredeki "Uzak Kullanıcıları Seç" butonunu tıklayarak bu bilgisayara ("B") bağlanmasına izin vermek istediğiniz kullanıcıları seçebilirsiniz. Bu kullanıcılar bu bilgisayarda ("B") tanımlı olan kullanıcılar (hesaplar) dır. Eğer bir domain ortamı varsa buraya domain deki herhangi bir kullanıcıyı tanımlayabilirsiniz.

  Daha sonra ("A" bilgisayarının başındayken) "Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/İletişim/Uzak Masaüstü Bağlantısı" açılır, adres satırına bağlanmak istediğimiz bilgisayarın ("B") ip adresi yada bilgisayar ismi yazılır ve bağlan butonuna tıklanır. Eğer herşey yolunda gitmişse karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi lazım.


  [​IMG]


  Burda bizden "B" bilgisayarında tanımlı bir kullanıcı hesabı istemektedir. (Yukarıda bahsettiğimiz ve "Uzak Kullanıcıları Seç" butonuna tıklayarak tanımladığımız kullanıcı hesaplarından birisi). Bu ekranda geçerli bir kullanıcı hesabı ve şifre yazdığımızda "B" bilgisayarının ekranı ve yönetimi tamamı ile karşımızda olur. Tabi bu durumda karşı bilgisayarın ("B") ekranı kilitli duruma düşür. CTRL+ALT+DEL yaparak "Bilgisayarı Kilitle" dediğimizdeki durum gibi. "B" bilgisayarındaki kullanıcı sizin yaptığınız hiçbir işlemi ve hareketi göremez. Ancak CTRL+ALT+DEL yaparak kilidi açıp kullanıcı adı ve koduni girdiğinde oturum yönetimi tekrar ona geçer ve size "Bağlantınız kesildi" gibi bir uyarı gelir.

  Şimdi bu ayarları yaptıysak eğer aşağıdaki adımları izleyerek karşı bilgisayara bağlanabiliriz.

  Eğer internetten uzaktaki bir bilgisayara bağlanmak istiyorsak Yine aynı şekilde her iki bilgisayardaki ayarları yaptıktan sonra. Ayrıca bağlanmak istediğimiz uzak bilgisayardaki modem üzerinde “3389” nolu portu bilgisayarımızın IP adresine yönlendirmeliyiz. Aksi taktirde bağlantı sağlayamayız.

  (Bu işlemler “Windows Server 2003” kurulu bir bilgisayar üzerinde yapılmıştır, XP kurulu makinelerde sadece görüntü farkı olabilir.)

  [​IMG]


  Karşımıza aşağıdaki pencere çıkacak.


  Uzak Masa Üstü Bağlantısı

  Burada görünen “Bilgisayar:” kısmına bağlanmak istediğimiz bilgisayarın IP adresini yada aynı network altındaysak bilgisayar ismini yazabiliyoruz. “Bağlan” butonuna tıkladığımızda, eğer karşı bilgisayar da doğru olarak yapılandırılmışsa, sorunsuz olarak bağlanacaktır.

  “Seçenekler >>” butonunda ise bağlantı ayarları bulunur. Şimdi bu ayarları tek tek inceleyelim.

  “Seçenekler” butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak.


  [​IMG]  “Genel” Tab sekmesinde “Oturum açma ayarları” kısmında

  “Bilgisayar:” Buraya daha öncede bahsettiğimiz gibi bağlanmak istediğimiz bilgisayarın IP adresini yada ismini yazıyoruz.

  “Kullanıcı adı:” & “Parola:” Buraya Bağlanacağımız bilgisayarda var olan bir hesap adı ve koduni giriyoruz. Bu olay isteğe bağlıdır. Eğer bu ayarı yaparak girersek karşı bilgisayara bağlandığınızda direk olarak masa üstü gelir. Eğer bu ayarı yapmazsak karşı bilgisayara bağlandığımızda bizden oturum açmak için kullanıcı adı ve şifre ister. Yani değişen bir şey yok aslında.

  “Etki Alanı” Eğer bir domain ortamı varsa gerekli etki alanı yazılabilir.

  “Parolamı Kaydet” Tıklanır ise girilen kullanıcı adı ve şifre kaydedilir ve her “Remote Desktop” programı açıldığında direkt olarak bu kullanıcı adı ve şifre ile bağlantı sağlanır.

  “Bağlantı Ayarları” kısmında ise “Farklı Kaydet” butonu tıklanarak yapılan bu ayarlar istenilen bir yere kaydedilir. Daha sonra kaydedilen simge tıklanarak direkt ayarlanmış bilgisayara bağlantı sağlanabilir.  “Görüntü” Tab sekmesinde ise
 3. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  [​IMG]


  “Uzak masaüstü boyutu” kısmından bağlanıldığında gelecek görüntünün çözünürlüğü ayarlanabilir. Yada Tam ekran olarak ayarlanabilir.

  “Renkler” kısmında ise bağlantı sırasındaki renk modu ayarlanabilir.

  Bu iki seçenek bağlantı hızınız düşünülerek ayarlanmalıdır. Düşük bağlantı hızlarında yüksek çözünürlükler ve yüksek renk kalitesi ekstra bir yavaşlama getirecektir.

  “Yerel Kaynaklar” Tab sekmesinde ise:


  [​IMG]  “Uzak bilgisayar sesi” kısmında bize uzaktaki bilgisayarın sesini de duyabilme imkanı tanır. Yada istersek ses özelliğini almayabiliriz de. Her şey bağlantı hızımızın durumu ile alakalı olarak seçilmelidir.

  “Klavye” kısmında ise bağlantı sırasında hangi modda iken Windows tuş bileşenlerinin karşı bilgisayara etki etmesi istendiği ayarlanabilir. Default olarak kalması önerilir.

  “Yerel aygıtlar” Buradan “Disk Sürücüleri” işaretlenirse Kendi disk sürücülerimizi karşı bilgisayarda görebiliriz. (dikkat edin kendi disk sürücülerimizi) Böylece uzak bilgisayardan almak istediğimiz bir dosyayı yine uzak bilgisayarda görünen kendi disk sürücülerimize kopyalayabiliriz.

  Aynı şekilde “Yazıcılar” kutusunu işaretlersek, uzak bilgisayardaki yazıcıları kullanabiliriz.

  Yine aynı şekilde “Seri bağlantı noktası” kutusunu işaretlersek, uzak bilgisayardaki USB portlarına takılı cihazları vs.. görebiliriz.

  “Programlar” Tab sekmesinde ise

  [​IMG]


  Buradan ise bağlanıldığında uzak bilgisayarda çalışmasını istediğimiz bir program var ise onu ayarlayabiliriz.

  “Deneyim” Tab sekmesinde ise
  “Performans” kısmında yapacağımız ayarlar ile bağlantı sırasında yönetim hızın en iyi olmasını sağlayabiliriz. Ben hepsini boş bırakarak bağlanmanızı öneririm. Sonuçta amaç karşı bilgisayarı yönetmek. Arka planı yada temayı görmek ugruna yavaş bir bağlantıya katlanmak mantıksız olur. Tabi yinede seçim sizin illede görmek istiyorum derseniz buyurun tıklayıp bağlanın  Listeden bağlantı türünüzü seçerekte bu ayarları otomatik olarak yaptırabilirsiniz. Tabi ADSL bağlantınız varken “Modem (56 Kbps)” seçemezmisiniz? Tabiî kide seçebilirsiniz. Bunlar sadece otomatik ayarlamakla ilgili. Yani bağlantınız ADSL ise illa ADSL yi seçeceksiniz diye bir kurl yok.

  Ve son olarak “Güvenlik” Tab sekmesi:,

  [​IMG]
 4. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  2.SORU

  ÖN HAZIRLIKLAR

  1- Bileşenlerin genel kontrolü
  Yapmanız gereken ilk işlem, yazıcıyı ambalajından çıkarmak ve kutu içerisinde eksik bir aparatın bulunup bulunmadığını kontrol etmek. Kutuda bulunması gereken aparatların eksiksiz bir listesini, ürünle birlikte gelen kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Eğer gözünüze herhangi bir eksik çarparsa, hiç vakit kaybetmeden yazıcıyı satın aldığınız satıcıya baş vurmalısınız.

  Yazıcıyı bilgisayara bağlamak için, standart elektrik kablosu ile birlikte bir de paralel kabloya (yazıcının bilgisayarın paralel girişine bağlanmasını sağlayan uygun kablo) ihtiyacınız olacak. Bu kablo, genelde yazıcı ile birlikte kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak bazı üreticiler, paralel kabloyu ayrı olarak satışa sunmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden, öncelikle paralel kablonun ürünle birlikte gelip gelmediğini öğrenmelisiniz. Eğer kablo kutu içerisine dahil edilmemişse, küçük bir harcama yapıp kabloyu ayrı olarak satın almanız gerekecektir.

  İkinci adıma geçmeden önce küçük bir hatırlatma… Yeni nesil yazıcıların büyük çoğunluğu, bilgisayar bağlantısı için USB arabirimini kullanmaktadırlar. Eğer sizin yazıcınız da bu arabirimi destekliyorsa, bu durumda paralel kablo yerine USB kablosuna ihtiyacınız olacak.

  2- Yazıcının hazırlanması
  Yazıcının tüm mobil parçaları, doğal olarak kaldırılması gereken yapıştırıcı bant ve uygun plastik sabitleme tertibatları ile bloke edilmiştir. İlk olarak, cihazın dış kısmında göreceğiniz yapıştırıcı bantı çıkartın. Daha sonra kapağı açın ve yazıcı başlığını bloke eden plastik tertibatları da kaldırın. Bu tertibatları saklamanızda yarar var, çünkü yazıcıyı başka bir yere taşırken faydalı olabilirler.

  3- Kâğıt ayarları
  Tüm yazıcılar, kağıdın genişliğine ve uzunluğuna göre ayarlanabilen uygun kollara sahiptirler. A4 formatındaki kağıtları tepsiye yerleştirmeyi kolaylaştırmak için, bu kolları kaydırmak faydalı olabilir. Önce tepsiye bir miktar kağıt yerleştirin; hemen ardından kolları kağıtların kenarına doğru kaydırın.

  4- Elektrik bağlantısı
  Yazıcıyı elektrik hattına bağlayabilmeniz için özel bir adaptöre ve kabloya ihtiyacınız olacak. Siyah bir kutuya benzeyen adaptör ve bağlantı kablosu, yazıcı ile birlikte kullanıcılara sunulmaktadır. Kablonun bir ucunu yazıcının uygun girişine, diğer ucunu da adaptör üzerindeki girişe takın. Adaptörden çıkan kabloyu ise prize bağlamanız gerekiyor.

  5- Mürekkep kartuşlarının yerleştirilmesi
  Yazıcıyı çalıştırın ve kapağını açın. Kapağı açtığınızda, kartuş yuvalarının da ortaya doğru hareket ettiklerini göreceksiniz. Yeni nesil yazıcıların hemen hepsi, iki farklı kartuş yuvasına sahiptir. Küçük yuvaya siyah mürekkep kartuşu, diğerine ise renkli mürekkep kartuşu yerleştirilir. Kartuşları kutusundan çıkartın ve üzerlerindeki koruyucu bandı, bu kısma dokunmamaya dikkat ederek ayırın. Artık kartuşları yuvalarına yerleştirebilirsiniz.

  Ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce, kullanım kılavuzundaki talimatlara göz atmayı da ihmal etmeyin.

  6- Yazıcının bilgisayara bağlanması
  Başlamadan önce hem bilgisayarın hem de yazıcının kapalı olması gerektiğini unutmayın. Paralel kablonun bir ucunu yazıcıya takın (gerekli giriş yazıcının arkasında bulunur) ve jakı sabitleyicilerin yardımıyla yuvaya sabitleyin. Kablonun diğer ucunu ise, bilgisayarın arkasında bulunan paralel girişe (LPT yuvası) yerleştirin ve jakın iki yanında bulunan vidaları sıkın.

  Eğer yazıcı USB arabirimini kullanan bir modelse, yine aynı aşamaları izleyeceksiniz. Ancak bu kez kablonun iki ucunda da sabitleyici bulunmadığını göreceksiniz ve bağlantı için USB girişlerinden yardım almanız gerekecek.

  7- Gerekli sürücülerin yüklenmesi
  Yazıcının ve bilgisayar arasındaki bağlantıların doğru olarak yapılıp yapılmadığını bir kez daha kontrol edin. Herşey yolundaysa, artık bilgisayarı ve yazıcıyı çalıştırabilirsiniz.

  Windows açıldığında, yazıcı ile birlikte gelen CD’yi CD sürücünüze yerleştirin ve kısa bir süre bekleyin. Yükleme programı otomatik olarak başlayacaktır. Bu noktadan sonra, ekranda göreceğiniz talimatları izlemeli ve kurulumu tamamlamalısınız. Kurulum işlemi sona erdiğinde, yazıcınız da kullanım için hazır duruma gelmiş olacaktır. Artık belgelerinizi basmaya başlayabilirsiniz.
  ——————————————————————————–

  USB VE FIREWIRE

  Paralel bağlantıyı destekleyen bir yazıcının sisteme nasıl bağlanabileceğini artık biliyorsunuz. Ancak yeni nesil yazıcıların büyük kısmında USB arabiriminin tercih edildiğini görebilirsiniz. Ayrıca bazı yazıcılar, firewire adı verilen farklı bir arabirimi de destekliyor olabilirler. USB ve firewire gibi arabirimler, yazıcının PC ile haberleşmesini büyük oranda hızlandırmaktadırlar. Başka bir deyişle, bu İki arabirim tipi, paralel bağlantıya oranla çok daha hızlıdırlar.

  USB arabirimini destekleyen yazıcılar, “tak ve çalıştır” özelliğinden de sonuna kadar faydalanırlar. Bu tip bir yazıcıyı bilgisayara bağlamak İçin bilgisayarı kapatmanıza gerek kalmaz.
  ——————————————————————————–

  İPUCU: MÜREKKEP KARTUŞLARI

  Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan İki farklı kartuş tipi bulunmaktadır. Sadece siyah mürekkep İçeren kartuş, renkli mürekkep İçeren kartuşa oranla çok daha İnce bir yapıya sahiptir. Renkli mürekkep kartuşu İse, içerisinde üç farklı rengi barındırdığı İçin siyah mürekkep kartuşundan çok daha büyüktür. Bu yüzden yazıcının kartuş yuvaları da farklı boyutlarda karşımıza çıkarlar. Siyah mürekkep kartuşunu küçük yuvaya, renkli mürekkep kartuşunu İse büyük yuvaya yerleştirmelisiniz.

  Bir de küçük hatırlatma… Yazıcınızla birlikte kullandığınız mürekkep kartuşlarının orijinal olmasına mutlaka dikkat edin. Orijinal kartuş kullanmazsanız ya da boşalan kartuşları doldurma yoluna giderseniz, yazıcınızın garanti kapsamı dışında kalmasına yol açabilirsiniz.
  ——————————————————————————–
  BİLGİ: YAZICIYI CD’SİZ KURMAK

  Yazıcınızı bilgisayara bağlarken yapmanız gereken en önemli işlemlerden birisi, hiç kuşkusuz sürücüleri kurmaktır. Ancak bu işlem için CD’deki sürücüleri kullanmanıza gerek kalmayabilir, özellikle biraz eski bir yazıcı mo****ni sisteme bağlamaya çalışıyorsanız, Windows XP altındaki hazır sürücülerden de yardım alabilirsiniz. Eğer yazıcınız Windows XP tarafından tanınıyorsa, İşte yapmanız gerekenler:

  A- “Başlat / Denetim Masası / Yazıcı ve Fakslar” yolunu takip edin.

  B- Pencerenin sol sütunundaki “Yazıcı Ekle” simgesine tıklayın ve kurmak istediğiniz yazıcının mo****ni belirlemenizi sağlayacak pencereye gelene kadar karşınıza çıkan talimatları İzleyin. Artık yazıcınızı seçebilirsiniz…

  C- Talimatları İzlemeye devam edin; en son adımda deneme sayfası basmayı da İhmal etmeyin.
 5. Hera.

  Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.795
  Beğenileri:
  807
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Eskişehir.
 6. asimelek

  asimelek Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  öbür sorularada bir yardımcı olsanız :)
 7. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  4.soru

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  7.soru

  DENETİM MASASI:

  Denetim Masası, Windows'un görünüşünü ve işleyişini değiştirmek için kullanılan özel araçlar içerir.
  Bu araçlardan bazıları, bilgisayarınızın kullanımını daha eğlenceli hale getirir. Örneğin, standart fare işaretçilerini ekranınızda hareket eden animasyonlu simgelerle değiştirebilir veya standart sistem seslerini seçtiğiniz seslerle değiştirmek için Sesler ve Ses Aygıtları'nı kullanabilirsiniz. Diğer araçlar, Windows'u bilgisayarınızı daha kolay kullanacak şekilde ayarlamanızı sağlar. Örneğin solaksanız, birincil seçme ve sürükleme işlevlerini sağdaki fare düğmesinin gerçekleştirmesini sağlamak üzere fare düğmelerini değiştirmek için Fare'yi kullanabilirsiniz.
  Denetim Masası'nı açmak için Başat’ı tıklatın ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Bilgisayarınız, daha iyi tanıdığınız Başlat menüsünü kullanan Klasik görünümde ayarlanmışsa, Başlat'ı tıklatın, Ayarlar'ı seçin ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
  Denetim Masası'nı ilk defa açtığınızda, kategorilere göre düzenlenmiş, en sık kullanılan Denetim Masası öğelerinin bazılarını görürsünüz. Kategori görünümündeyken Denetim Masası'ndaki bir öğe hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, fare işaretçisini simgenin veya kategori adının üzerinde tutup görüntülenen metni okuyun. Bu öğelerden birini açmak için, simgesini veya kategori adını tıklatın. Bu öğelerden bazılarını tıklattığınızda, tek tek Denetim Masası öğelerinin yanı sıra, gerçekleştirebileceğiniz görevlerin bir listesi açılır. Örneğin, Görünüm ve Temalar'ı tıklattığınızda, tek tek Denetim Masası öğelerinin yanı sıra, Ekran koruyucu seçme gibi görevlerden oluşan bir liste görürsünüz.
  Denetim Masası'nı açıp istediğiniz öğeyi göremezseniz, Klasik Görünüm'e geç seçeneğini tıklatın. Bir öğeyi açmak için, simgesini çift tıklatın. Klasik Denetim Masası görünümündeyken Denetim Masası'ndaki bir öğe hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, fare işaretçisini simgenin üzerinde tutup görüntülenen metni okuyun.  DENETİM MASASI GÖRÜNÜMÜ  AĞ BAĞLANTILARI  Ağ Bağlantılarım, ağdaki paylaşılan bilgisayarlara, yazıcılara ve diğer kaynaklara kısayollar içerir. Yazıcı veya paylaşılan dosya gibi bir paylaşılan ağ kaynağını açtığınızda, Ağ Bağlantılarım klasöründe otomatik olarak kısayollar oluşturulur.
  Ağ Bağlantılarım, bilgisayarınızdaki görevlere ve konumlara ulaştıran köprüler de içerir. Bu köprüler, ağ bağlantılarınızı görüntülemenizi, ağ bağlantılarına kısayollar eklemenizi ve ağ etki alanınızda veya çalışma grubunuzda bulunan bilgisayarları görüntülemenizi sağlar.
  Ağ Bağlantısı Ekleme Sihirbazı'nı başlatmak için Ağ bağlantısı ekle'yi tıklatın. Bu sihirbaz, ağınızdaki, Web'deki ve FTP sunucularındaki paylaşılan klasörler ve kaynaklar için kısayollar oluşturmanıza yardımcı olur. Web sunucusunda klasörünüz yoksa, Ağ Bağlantısı Ekleme Sihirbazı dosyalarınızı çevrimiçi olarak saklamak üzere yeni bir klasör oluşturmanızı sağlar.
  Web sunucusunda bulunan dosya ve klasörleri, bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerle çalışıyormuş gibi görüntüleyebilir, yönetebilir, taşıyabilir, kopyalayabilir, kaydedebilir ve yeniden adlandırabilirsiniz. Web'de bulunan bir klasörün içeriğini görüntülediğinizde, Adres çubuğunda klasörün Internet adresi görüntülenir.

  B**GE VE DİL SEÇİMİ  Kullandığınız Dili, Para Biriminizi, Sayı Biriminizi Ve Metinlerle İlğili Çalışmalarınızı Ayarlamnanıza Yarar…

  DONANIM EKLE  Bazı görevleri gerçekleştirebilmeniz için yönetici olarak oturum açmanız veya Yöneticiler grubunun üyesi olmanız gerekir.

  Donanım Ekle Sihirbazı, yeni donanım eklemenizi veya donanımla ilgili sorunları gidermenizi sağlar.

  ERİŞİLEBİLİRLİK SEÇENEKLERİ  Görme, işitme ve hareket engelli kullanıcıların ek yazılım veya donanıma gerek olmaksızın erişimlerini artırmak üzere Windows XP'nin görünüm ve davranış özelliklerini ayarlamak için Erişilebilirlik Seçenekleri'ni kullanabilirsiniz.

  FARE  Gerçek yaşamda nesnelerle etkileşimde bulunmak için nasıl ellerinizi kullanıyorsanız, ekrandaki öğeler ile etkileşim sağlamak için de fareyi kullanabilirsiniz. Nesneleri taşıyabilir, açabilir, değiştirebilir veya onları başka öğelerin arasına atabilirsiniz.
  Fareniz bilgisayarı başlattığınızda çalışmaya başlar. Ancak isterseniz, farenin işlevlerinde, fare işaretçisinin görünüşünde ve işleyiş biçiminde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin, fare düğmelerinin görevlerini birbirleriyle değiştirebilir veya çift tıklatma hızını ayarlayabilirsiniz. Fare işaretçisinin görünümünü değiştirebilir, göze çarpmasını veya yazarken kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
  Fare ve fare işaretçisi ile ilgili değişiklikleri Fare Denetim Masası'nı kullanarak yapabilirsiniz. Fare'yi açmak için Başlat'ı tıklatın, Ayarlar'ın üzerine gelip Denetim Masası'nı tıklatın ve Fare'yi çift tıklatın.
  Fare düğmeleri
  Farenin birincil ve ikincil olmak üzere iki düğmesi vardır. Öğeleri seçmek ve tıklatmak, imleci belge içinde konumlandırmak ve öğeleri sürüklemek için birincil fare düğmesini kullanın.
  Tıklattığınız yere bağlı olarak değişen bir görevler veya seçenekler menüsü görüntülemek için ikincil fare düğmesini kullanın. Bu menü görevleri hızlı bir biçimde tamamlamanız konusunda yardımcı olur. İkincil fare düğmesini tıklatmaya sağ tıklatma denir.
  Birincil fare düğmesi normalde sol fare düğmesidir. İzleme topunda, birincil fare düğmesi normalde alttaki düğmedir.
  Düğmelerin işlevlerini değiştirerek, birincil düğme olarak sağ fare düğmesini kullanabilirsiniz. Düğmelerin işlevlerinin değiştirilmesi hakkında bilgi için burayı tıklatın.
  Günümüzde birçok farede, belgelerin içinde daha kolay dolaşmanıza olanak tanıyan bir de tekerlek bulunur. Tekerlek üçüncü düğme olarak da çalışabilir.
  Fare düğmeleri ve tekerleğin kullanımı hakkında
  • Tıklatmak için, ekrandaki bir nesnenin üzerine gelin ve birincil düğmeye hızlı bir biçimde basıp serbest bırakın.
  • Çift tıklatmak için, ekrandaki bir nesnenin üzerine gelin ve birincil düğmeye hızlı bir biçimde iki kez basıp serbest bırakın. Çift tıklatma konusunda sorun yaşıyorsanız, aynı işlevi nesneyi sağ tıklatıp beliren menüden ilk seçeneği tıklatarak da yerine getirebilirsiniz.
  • Nesneyi sürüklemek için, işaretçiyi ekrandaki nesnenin üzerine getirin, birincil düğmeye basın ve basılı tutun; nesneyi başka bir konuma taşıdıktan sonra birincil düğmeyi serbest bırakın.
  • Kısayol menülerini görüntülemek için, ekrandaki bir nesnenin üzerine gelin ve sonra ikincil düğmeyi tıklatın.
  • Farenin tekerleği varsa, belge veya Web sayfası üzerinde aşağı veya yukarı hareket etmek için tekerleği parmak ucunuzla döndürün.
  • Düğmelerin ve tekerleğin kullanımı hakkında daha fazla bilgi için, fare veya izleme topunuzun belgelerine bakın.

  OYUN KUMANDALARI  Bilgisayarınıza oyun çubukları ve oyun tabletleri gibi oyun kumanda donanımını eklemek, yapılandırmak ve özelleştirmek için Oyun Kumandaları'nı kullanabilirsiniz. Örneğin, eski oyun aygıtlarını eklemek için Oyun Kumandaları'nı kullanabilir ve böylece, bu oyunları bilgisayarınızda oynayabilirsiniz.
  Ayrıca, oyun kumandalarınızı sınayabilir, ayarlayabilir ve sorunlarını giderebilirsiniz. Oyun kumandalarını bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

  GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ  Görev çubuğunun bildirim alanı, genellikle geçerli saatin göründüğü yerdir. Bu alan, e-posta almanız veya Görev Yöneticisi'ni açmanız gibi, belirli olayların gerçekleşmesi durumunda görünen bildirim simgeleriyle dolabilir. Bir olay ortaya çıktığında, Windows bir bildirim simgesi görüntüler. Bu alanı sadeleştirmek için, Windows kısa süre sonra simgeyi arka plana yerleştirir. Arka plana yerleştirilen simgelere, bildirim alanındaki bir düğmeyi tıklatarak erişebilirsiniz.
  Ayrıca, bildirim simgelerinin davranışını, Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri iletişim kutusunun Görev Çubuğu sekmesinde özelleştirebilirsiniz.

  GÖRÜNTÜ  Masaüstünüzün Arkaplan, Ekran Koruyucusu, Renkler, Yazı Tipi Boyutları Ve Ekran Çözünürlüğü Gibi Görünüm Özelliklerini Değirmeye Yarar.

  GÜÇ SEÇENEKLERİ  Denetim Masası'ndaki Güç Seçenekleri'ni kullanarak, dilediğiniz sayıdaki bilgisayar aygıtının veya tüm sistemin güç tüketimini azaltabilirsiniz. Bilgisayarınızın güç kullanımı yöneten bir ayarlar topluluğu olan bir güç şeması seçerek bunu yapabilirsiniz. Kendi güç düzeninizi oluşturabilir veya Windows tarafından sağlananları kullanabilirsiniz.
  Ayrıca güç şemasında tek tek ayarları ayarlayabilirsiniz. Örneğin, donanımınıza bağlı olarak şunları yapabilirsiniz:
  • Güç kaybını önlemek için, ekranınızı ve sabit diskinizi otomatik olarak kapatın.
  • Kullanılmadığında bilgisayarınızı bekleme konumuna getirin. Bekleme konumunda, tüm bilgisayar düşük güç durumuna geçiş yapar, monitör ve sabit disk gibi aygıtlar kapanır ve bilgisayar kullandığı gücü en aza indirir. Bilgisayarı tekrar kullanmak istediğinizde, bekleme konumundan hemen çıkacak ve masaüstünüz tamamen bıraktığınız durumda karşınıza gelecektir. Bekleme konumu, özellikle taşınabilir bilgisayarlarda pil gücünü korumak için kullanışlıdır. Bekleme konumunda masaüstü durumunuz diske kaydedilmediğinden, oluşabilecek bir güç kaybı kaydetmediğiniz bilgilerinizi yitirmenize neden olabilir.
  • Bilgisayarınızı bekleme konumuna geçirin. Hazırda bekleme özelliği, herşeyi diskin belleğine kaydeder, önce monitör ve sabit diskinizi, sonra da bilgisayarınızı kapatır. Bilgisayarınızı yeniden açtığınızda, masaüstünüz bıraktığınız durumda karşınıza gelir. Bilgisayarınızı hazırda bekletmeden çıkarma, bekleme konumundan çıkarmadan daha çok zaman alır.

  İNTERNET SEÇENEKLERİ  Internet Seçeneklerini kullanarak Internet Explorer ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Burada, tarayıcı programınızı başlattığınızda görüntülenecek ilk Web sayfasını belirtebilir, bilgisayarınızdaki geçici Internet dosyalarını silebilir, İçerik Danışmanı'nı kullanarak istenmeyen içeriklere erişimi önleyebilir, renk ve yazı tiplerinin Web sayfalarında nasıl görüntüleneceğini belirtebilirsiniz. Ayrıca, güvenlik düzeyinizi ayarlayabilir, e-posta ve Internet haber gruplarını okumak için kullanılacak programları belirtebilirsiniz.

  KABLOSUZ BAĞLANTI  Kızılötesi Dosya Aktarımı, Yansıma Aktarımı Ve Donanım Ayarlarınınızı Yapılandırır.

  KLASÖR SEÇENEKLERİ  Klasör Seçenekleri'ni kullanarak, klasörlerinizin nasıl işlev göreceğini ve içeriğinin nasıl görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.
  Örneğin, klasörlerinizde ortak görevlere olan köprüler, başka depolama konumları ve ayrıntılı dosya bilgileri görüntülenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Öğelerin tek tıklatılarak mı çift tıklatılarak mı açılacağını da seçebilirsiniz.
  Belirli bir dosya türünü açan programı değiştirebilirsiniz. Ayrıca, masaüstünde görüntülenen öğeleri de değiştirebilirsiniz.
  Klasör seçeneklerini değiştirmek için, Denetim Masası'ndan Klasör Seçenekleri'ni açın. Klasör Seçenekleri'ni klasör penceresinden açmak üzere Araçlar'ı sonra da Klasör Seçenekleri'ni de tıklatabilirsiniz.

  KLAVYE  Klavye, gelecekte el yazısı ve konuşma tanıma programlarıyla değişebilecek olmasına rağmen bir bilgisayara metin girmede birincil yoldur.
  Klavye takıldıktan sonra ayarlamalar veya yazılım ayarları gerektirmez. Çalışması yeterlidir.
  Ancak, bazı ayarları değiştirmek için, Denetim Masası'ndan Klavye'yi kullanabilirsiniz. Bir tuşa basılı tuttuğunuzda bir karakterin tekrarlandığı oranı ve tekrarlamaya başlamadan önceki gecikme süresini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ekleme noktasının yanıp sönme hızını da ayarlayabilirsiniz.
  Fareyle gerçekleştirebileceğiniz birçok eylem ayrıca klavye ile de gerçekleştirilebilir. Windows'da klavye kısayolları hakkında daha fazla bilgi için İlgili Konular'ı tıklatın. Bu programlarda kısayolları kullanmak hakkında bilgiler için bağımsız programlarda çevrimiçi Yardım'a bakın.
  Farklı bir klavye düzenine geçebilir veya klavyeleri değiştirmeksizin diğer dillerde metin girebilirsiniz. Ancak, tuş etiketleri artık girmekte olduğunuz karakterlerle eşleşemeyebilir. Dilleri ve klavye düzenlerini değiştirmek için Denetim Masası'nda Bölgesel ve Dil Seçenekleri'ni kullanın.

  KONUŞMA  Metinden konuşmaya (TTS), metindeki sözcüklerin işletim sistemi tarafından sesli olarak okunması özelliğidir. TTS altyapısı adı verilen dahili bir sürücü metni tanır ve daha önce oluşturulan birkaç ses arasından birini seçerek metni size okur. TTS altyapısı işletim sistemi ile birlikte yüklenir. Diğer üreticiler tarafından sağlanan başka altyapılar da bulabilirsiniz. Bu altyapılar genellikle belirli bir sözlüğü veya özel sözlüğü (örneğin, tıp veya hukuk terimlerini içeren bir uzmanlık sözlüğünü) kullanır. Ayrıca, İngiliz İngilizcesi gibi bölgesel aksanlara uygun farklı sesler kullanabilir veya Almanca, Fransızca ya da Rusça gibi farklı bir dili konuşabilir.
  Denetim Masası'ndaki Konuşma özellikleri içinde bulunan Metinden-Konuşmaya sekmesinde her TTS altyapısı için seçenekler bulunur. Belirli konularda yardım için ilgili Yardım konularına bakın. Genel seçeneklerin yanında, her altyapının farklı özel işlevleri olabilir. Bu nedenle, görüntülenen tüm iletişim kutuları aynı değildir. Altyapıda özel işlevler yoksa bazı özellik düğmelerinin ilişkili iletişim kutuları da olmayabilir

  KULLANICI HESAPLARI  Kullanıcı hesabı, kullanıcının Windows'ta gerçekleştirebileceği eylemleri tanımlar. Tek başına veya çalışma grubu üyesi bir bilgisayarda, kullanıcı hesabı her bir kullanıcıya atanan ayrıcalıkları kurar. Ağ etki alanında yer alan bir bilgisayarda, kullanıcı en az bir gruba üye olmak zorundadır. Gruba verilen izinler ve haklar grup üyelerine de atanmıştır.

  PROGRAM EKLE VEYA KALDIR  Program Ekle veya Kaldır bilgisayarınızdaki programları ve bileşenleri yönetmenizi sağlar. Bir CD'den, disketten veya bir ağdan program (Microsoft Excel veya Word) eklemek ya da Internet'ten Windows güncelleştirme ve yeni özellik eklemek için Program Ekle veya Kaldır'ı kullanabilirsiniz. Program Ekle veya Kaldır ayrıca, ilk kuruluma eklememeyi seçtiğiniz Windows bileşenlerini eklemenizi veya kaldırmanızı da sağlar.

  SES EFEKTİ VEYA SES AYGITLARI  Bilgisayarınızın Ses Düzenini Değiştirin Yada Hoparlör Ve Kayıt Aygıtlarınızın Ayarlarını Yapılandırın.

  SİSTEM  Aşağıdaki işlemleri yapmak için Denetim Masası'ndaki Sistem'i kullanabilirsiniz:
  • Bilgisayarınızın bellek kullanımını ve belirli bilgileri bulmasını denetleyen ayarları görüntülemek ve değiştirmek.
  • Donanım ve aygıt özelliklerine ilişkin bilgileri bulmak ve donanım profillerini yapılandırmak.
  • Ağ bağlantılarınız ve oturum açma profiliniz hakkındaki bilgileri görüntülemek.
  • Oluşan sistem ve program hatalarını, Microsoft'a veya sistem yöneticinize rapor edin.
  Disk belleği dosyası boyutu da dahil olmak üzere, programların bellek kullanımını denetleyen performans seçeneklerini veya bilgisayarınıza bazı türdeki bilgileri bulabileceği yeri bildiren ortam değişkenlerini değiştirebilirsiniz. Başlangıç ve kurtarma seçenekleri, bilgisayarın başlatılırken kullanacağı işletim sistemini ve sistem beklenmedik şekilde durduğunda gerçekleştireceği işlemleri gösterir.
  Sistem'de, donanım ve aygıtlar hakkında bilgiler de vardır. Belirli donanım türlerini yüklemek, yüklemesini kaldırmak veya yapılandırmak için Donanım Ekleme Sihirbazı'nı kullanın. Aygıt Yöneticisi, bilgisayarınızda yüklü olan aygıtları gösterir ve aygıt özelliklerini değiştirmenize olanak verir. Ayrıca, farklı donanım yapılandırmaları için donanım profilleri de tanımlayabilirsiniz.
  Sistem'i kullanarak, bilgisayar adı veya DNS etki alanı adı gibi ağ ve oturum açma bilgilerini görebilirsiniz. Ayrıca, etki alanı veya çalışma grubu üyeliğinizin ayrıntılarını görüntüleyebilir veya Ağ Kimliği Sihirbazı'nı başlatıp bir ağa bağlanabilirsiniz. Kullanıcı profili, oturum açma yapılandırmanızla ilişkilendirilmiş kişisel ayarları içerir.

  TARAYICI VE KAMERALAR  Tarayıcı Veya Kamera Ekler – Kaldırır Ve Yapılandırır.

  TARİH VE SAAT  Tarihi Saati Ve Saat Diliminizi Değiştirir.

  TELEFON VE MODEM  Standart telefon sistemlerinde kullanılan telefon hatları, insan sesini analog sinyallerle aktaracak biçimde tasarlanmıştır. Analog sinyaller, dalgalar gibi, uzunlukları boyunca devamlı farklılık gösterirler. Bilgisayarlar veriyi dijital biçimde saklar ve işler, ayrıca gerek kendi içlerinde gerekse birbirleriyle iletişim kurmak için ikili rakamlar kullanır.
  İki bilgisayar standart bir telefon bağlantısı üzerinden birbiriyle iletişim kurduğunda; modem, gönderen bilgisayardan gelen ikili bilgiyi telefon hattından aktarılabilmesi için analog sinyale çevirir. Veriyi alan bilgisayarın modemi gönderilen analog sinyali yeniden bilgisayarın kullanabileceği ikili bilgiye çevirir. İkili bilgiden analog bilgiye dönüştürme işlemine modülasyon, analog'dan ikiliye dönüştürme işlemine demodülasyon denir. Modem, modülator/demodülator kelimelerinin kısaltılmış biçimi olup, bu dönüşümleri gerçekleştiren aygıtın adıdır.
  Gerek standart modemler gerekse fax modemler bu dönüştürmeyi yapabilir. Ayrıca, dijital iletişim sağlayan ISDN, DSL ve kablo modemler de vardır. Bu modemler dijital ve analog sinyalleri dönüştürmez. Bilgisayarların dijital bilgiyi, dönüştürme olmaksızın, doğrudan aktarmasını sağlarlar. Analog telefon hatları üzerinden iletişim kurarken, standard modem kullanmanız gerekir.
  Modemlerin veri aktarım hızına iş hızı denir. **çüldüğü birim bit/saniye (bps)'dir.
  Dijital ve analog veriler arasındaki dönüşüm markaya özel ve uluslararası standartlar tarafından belirlenir, bunlara modem iletişim kuralları denir. Gelişen iletişim kuralları daha hızlı veri aktarımına olanak sağlamıştır. İletişim kuralları, varolan bant genişliğini daha etkin kullanmanın yanında, iş hızını artırmak için veri sıkıştırması ile daha yüksek güvenilirlik için hata denetimini bir arada kullanmaya başlamışlardır. Saniyede 56 kilobit (Kbps) hızla işlem yapan modemlerin iletişim kuralları artık dijital hatta bağlı bir Internet servis sağlayıcısından veri alımını ve standart dijitalden analog'a dönüşüm yaparak veri gönderimini destekleyecek biçimde tasarlanmışlardır.

  YAZI TİPLERİ  Yazı tipleri, ekranda ve yazılı olarak metin görüntülemek için kullanılır. Windows'da, yazy tipi bir yazı kalıbının adıdır. Yazı tipleri, italik, kalın ve kalın italik gibi yazı stillerine sahiptirler.
  Windows üç temel yazı tipi teknolojisi sağlar:
  Anahat yazı tipleri
  TrueType ve OpenType yazı tipleri çizgi ve eğri komutlarından oluşturulmuş anahat yazı tipleridir. OpenType bir TrueType uzantısıdır. Her ikisi de ölçeklendirilebilir veya döndürülebilir. Her ikisi de tüm boyutlarda ve Windows destekli çıkış aygıtlarında iyi görünürler.
  Windows, Arial, Courier New, Lucida Console, Times New Roman, Symbol ve Wingdings yazı tipleri dahil olmak üzere OpenType yazı tiplerinin bir seçimini sağlar.
  Type 1, Adobe Systems, Inc. tarafından PostScript yazıcılarıyla çalışmak için tasarlanmış bir anahat yazı tipidir. Anahatlar ölçeklendirilebilir veya döndürülebilir. OpenType teknolojisiyle, Windows, Type 1 yazı tiplerini tam olarak destekler
  Vektör yazı tipleri, birçok program hala bunlara bağımlı olduğundan desteklenmektedir.Vektör yazı tipleri, matematiksel bir modelden oluşturulur. Birincil olarak çizicilerle birlikte kullanılırlar. Windows üç vektör yazı tipini destekler: Modern, Roman ve Script. Raster yazı tipleri, birçok program hala bunlara bağımlı olduğundan desteklenmektedir.Raster yazı tipleri, dosyalarda bit eşlem resimleri olarak saklanır ve ekranda veya sayfada seri halinde noktalar görüntüleyerek oluşturulur.

  YAZICI VE FAKSLAR  Yüklü Faks Ve Yazılarıgösterip Yenilerini Eklemenize Yardımcı Olur.

  YÖNETİMSEL ARAÇLAR  Windows XP Professional yüklü bir bilgisayardan, Uzak Masaüstü'nü kullanarak, Windows 2000 Professional yüklü herhangi bir sürücüyü yönetebilirsiniz.
  Windows XP Professional yüklü bilgisayarlarda, Windows 2000 Server CD-ROM'unda tek başına MMC konsolu olarak verilen Windows 2000 Yönetimsel Araçlar'ı kullanmayın. Windows XP Professional'ye yükseltme yapılmadan önce, Windows 2000 Professional yüklü bilgisayarlardaki Windows 2000 Yönetimsel Araçlar'ın kaldırılması gerekir. Windows 2000 Professional'dan Windows XP Professional'ye yükseltme sırasında Windows 2000 Yönetimsel Araçlar saptanırsa, yükseltmeden önce kaldırmanız önerilecektir.

  ZAMANLANMIŞ GÖREVLER  Zamanlanmış Görevler'i kullanarak, komut dosyalarını, programları veya belgeleri sizin için en uygun zamanda çalışacak şekilde zamanlayabilirsiniz. Zamanlanmış Görevler, Windows XP'u her başlattığınızda başlar ve arka planda çalışır.
  Zamanlanmış Görevler ile aşağıdakileri de yapabilirsiniz:
  • Bir görevi günlük, haftalık, aylık veya belirli bir zaman için (sistem başlangıcı gibi) zamanlayabilirsiniz.
  • Bir görev için zamanı değiştirebilirsiniz.
  • Zamanlanan bir görevi durdurabilirsiniz.
  • Görevin zamanlanan saatteki çalışma şeklini özelleştirebilirsiniz.
 8. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  6.SORU

  Sürücüleri ve Yardımcı Programları Yeniden Yükleme
  DİKKAT: support.dell.com adresindeki Dell Support web sitesinde ve Drivers and Utilities ortamınızda Dell™ bilgisayarları için onaylanan sürücüler sağlanır. Başka kaynaklardan alınan sürücüler yüklerseniz, bilgisayarınız doğru çalışmayabilir.
  Windows Aygıt Sürücüsü Geri Alma

  Bir sürücüyü yükledikten veya güncelleştirdikten sonra bilgisayarınızda sorun oluşursa, sürücüyü önceden yüklü olan sürümle değiştirmek için Windows Aygıt Sürücüsü Geri Alma'yı kullanın.

  Windows XP:

  1. Başlat® Bilgisayarım® Özellikler® Donanım® Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.

  2. Yeni sürücü kurulmuş olan aygıta sağ tuşla tıklatın sonra Özellikler'i tıklatın.

  3. Sürücüler sekmesini® Sürücüyü Geri Al'ı tıklatın.

  Windows Vista:

  1. Windows Vista başlat düğmesini tıklatın ve Bilgisayar'ı sağ tıklatın.

  2. Özellikler® Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.

  NOT: Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılabilir. Bilgisayarda bir yöneticiyseniz Devam düğmesini tıklatın; değilseniz Aygıt Yöneticisine girmek için yöneticinize başvurun.

  3. Yeni sürücü kurulmuş olan aygıta sağ tuşla tıklatın sonra Özellikler'i tıklatın.

  4. Sürücüler sekmesini® Sürücüyü Geri Al'ı tıklatın.

  Aygıt Sürücüsü Geri Alma sorunu çözmezse, bilgisayarınızı yeni sürücüyü yüklemeden önceki çalışma durumuna döndürmek için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın (bkz. İşletim Sisteminizi Geri Yükleme).
  Drivers and Utilities CD'sini Kullanma

  1. Windows masaüstü görüntülenirken Drivers and Utilities ortamını takın.

  Drivers and Utilities ortamını ilk kez kullanıyorsanız adım 2 konumuna gidin. İlk kez kullanmıyorsanız, adım 5 konumuna gidin.

  2. Drivers and Utilities ortamı yükleme programı başladığında, ekrandaki komutları izleyin.

  3. InstallShield Sihirbazı Tamamlandı penceresi göründüğünde, Drivers and Utilities ortamını çıkarın ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Son'u tıklatın.

  4. Windows masaüstünü gördüğünüzde, Drivers and Utilities ortamını yeniden takın.

  5. Welcome Dell System Owner ekranında, İleri'yi tıklatın.

  NOT: Drivers and Utilities ortamında sadece bilgisayarınızla birlikte gelen ekran sürücüleri görüntülenir. Ek donanım yüklediyseniz, yeni donanımın sürücüleri Drivers and Utilities ortamı tarafından görüntülenmeyebilir. Bu sürücüler görüntülenmezse, Drivers and Utilities programından çıkın. Sürücü bilgileri için aygıtla birlikte gelen belgelere bakın.

  Ortamın bilgisayarınızda donanım algıladığını belirten bir mesaj görüntülenir.

  Bilgisayarınız tarafından kullanılan sürücüler My Drivers'da görüntülenir-Drivers and Utilities programı bu bileşenleri sistem penceresinde tanımlar.

  6. Yeniden yüklemek istediğiniz sürücüyü tıklatın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

  Belirli bir sürücü listede yoksa, söz konusu sürücü işletim sisteminiz için gerekli değildir.
  Sürücüleri El ile Yeniden Yükleme

  Sürücü dosyalarını önceki bölümde açıklanan şekilde sabit sürücünüze çıkardıktan sonra:

  Windows XP:

  1. Başlat® Bilgisayarım® Özellikler® Donanım® Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.

  2. Sürücüsünü yüklediğiniz aygıtın türünü (örneğin, Ses veya Video) çift tıklatın.

  3. Sürücüsünü yüklediğiniz aygıtın adını çift tıklatın.

  4. Sürücü sekmesi® Sürücüyü Güncelleştir seçeneğini tıklatın.

  5. Listeden veya belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş)® İleri seçeneğini tıklatın.

  6. Gözat'ı tıklatın ve sürücü dosyalarını önceden kopyaladığınız yeri bulun.

  7. Uygun sürücünün adı göründüğünde İleri'yi tıklatın

  8. Son'u tıklatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Windows Vista:

  1. Windows Vista başlat düğmesini tıklatın ve Bilgisayar'ı sağ tıklatın.

  2. Özellikler® Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.

  NOT: Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılabilir. Bilgisayarda bir yöneticiyseniz Devam düğmesini tıklatın; değilseniz Aygıt Yöneticisine girmek için yöneticinize başvurun.

  3. Sürücüsünü yüklediğiniz aygıtın türünü (örneğin, Ses veya Video) çift tıklatın.

  4. Sürücüsünü yüklediğiniz aygıtın adını çift tıklatın.

  5. Sürücü sekmesini® Sürücüyü Güncelleştir® Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat seçeneğini tıklatın.

  6. Gözat'ı tıklatın ve sürücü dosyalarını önceden kopyaladığınız yeri bulun.

  7. Uygun sürücünün adı göründüğünde, sürücünün adını® Tamam® İleri'yi tıklatın.

  8. Son'u tıklatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  7.SORU
  Microsoft® Windows® XP ve Windows Vista® İşletim Sistemlerinde Yazılım ve Donanım Sorunlarını Giderme

  İşletim sistemi kurulumu sırasında bir aygıt algılanamazsa veya algılandığı halde, yanlış yapılandırılırsa, uyumsuzluğu çözmek için Donanım Sorun Gidericisi'ni kullanabilirsiniz.

  Donanım Sorun Gidericisi'ni başlatmak için:

  Windows XP:

  1. Başlat® Yardım ve Destek'i tıklatın.

  2. Arama alanına hardware troubleshooter (donanım sorunu giderme) yazın ve aramayı başlatmak için <Enter> tuşuna basın.

  3. Sorun Çözme bölümünde Donanım Sorunu Giderici'yi tıklatın.

  4. Donanım Sorun Giderici listesinde sorunu en iyi şekilde tanımlayan seçeneği belirleyin ve kalan sorun giderme adımlarını izlemek için İleri'yi tıklatın.

  Windows Vista:

  1. Windows Vista başlat düğmesini ve Yardım ve Destek'i tıklatın.

  2. Ara alanına hardware troubleshooter (donanım sorun gidericisi) yazın ve aramayı başlatmak için <Enter> tuşuna basın.

  3. Arama sonuçlarında sorunu en iyi şekilde tanımlayan seçeneği belirleyin ve kalan sorun giderme adımlarını izleyin.

  İşletim Sisteminizi Geri Yükleme

  İşletim sisteminizi aşağıdaki yollarla geri yükleyebilirsiniz:

  * Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızı veri dosyalarını etkilemeden önce bir çalışma durumuna döndürür. İşletim sisteminizi geri yüklemek ve veri dosyalarınızı korumak için ilk çözüm olarak Sistem Geri Yükleme'yi kullanın.

  * Symantec tarafından sunulan Dell PC Geri Yükleme (Windows XP'de bulunur) ve Dell Fabrika Görüntüsünü Geri Yükleme (Windows Vista'da bulunur), sabit sürücünüzü bilgisayarınızı ilk satın aldığınız çalışma durumuna döndürür. Her ikisi de sabit sürücünüzdeki tüm verileri siler ve bilgisayarı aldıktan sonra yüklediğiniz tüm programları kaldırır. Dell PC Geri Yükleme'yi veya Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'yi sadece Sistem Geri Yükleme ile işletim sistemi sorununuzu çözemediğinizde kullanın.

  * Bilgisayarınızla birlikte bir Operating System (İşletim Sisetmi) diski aldıysanız, işletim sisteminizi geri yüklemek için bu diski kullanabilirsiniz. Ancak, Operating System diskini kullanmak da sabit sürücünüzdeki tüm verileri siler. Diski sadece Sistem Geri Yükleme ile işletim sistemi sorununuzu çözemediğinizde kullanın.

  Microsoft Windows Sistem Geri Yükleme'yi Kullanma

  Windows işletim sistemleri, donanıma, yazılıma veya sistem ayarlarına yapılan değişiklikler bilgisayarı istenmeyen bir sistem durumuna getirmişse, bilgisayarınızı önceki bir sistem durumuna geri yüklemenizi (veri dosyalarını etkilemeden) sağlayan Sistem Geri Yükleme seçeneğini sağlar. Sistem Geri Yüklemenin bilgisayarınızda yaptığı hiçbir değişiklik geri alınamaz.
  DİKKAT: Veri dosyalarınız düzenli olarak yedekleyin. Sistem Geri Yükleme, veri dosyalarınızı izlemez veya kurtarmaz.
  NOT: Bu belgedeki yordamlar Windows varsayılan görünümü için yazılmıştır, bu nedenle Dell™ bilgisayarınızı Windows Klasik görünümüne ayarladığınızda bunlar geçerli olmayabilir.
  Sistem Geri Yükleme'yi Başlatma

  Windows XP:
  DİKKAT: Bilgisayarı daha önceki bir sistem durumuna geri yüklemeden önce, açık dosyaları kaydedip kapatın ve açık programlardan çıkın. Sistem geri yükleme bitene kadar hiçbir dosyayı veya programı değiştirmeyin, açmayın veya silmeyin.

  1. Başlat® Tüm Programlar® Aksesuarlar® Sistem Araçları® Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın.

  2. Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle veya Geri yükleme noktası oluştur'u tıklatın.

  3. İleri'yi tıklatın ve kalan ekran komutlarını izleyin.

  Windows Vista:

  1. Başlat düğmesini tıklatın.

  2. Aramayı Başlat kutusuna System Restore (Sistem Geri Yükleme) yazın ve <Enter> tuşuna basın.

  NOT: Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılabilir. Bilgisayarda bir yöneticiyseniz, Devam'ı tıklatın; aksi takdirde istediğiniz eyleme devam etmek için yöneticinize başvurun.

  3. İleri'yi tıklatın ve ekranda kalan komutları izleyin.

  Sistem Geri Yükleme'nin sorununuzu çözmemesi durumunda son sistem geri yüklemeyi geri alabilirsiniz.
  Son Sistem Geri Yüklemeyi Geri Alma
  DİKKAT: Son sistem geri yüklemesini geri almadan önce, açık dosyaları kaydedip kapatın ve açık programlardan çıkın. Sistem geri yükleme bitene kadar hiçbir dosyayı veya programı değiştirmeyin, açmayın veya silmeyin.

  Windows XP:

  1. Başlat® Tüm Programlar® Aksesuarlar® Sistem Araçları® Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın.

  2. Son geri yüklememi geri al'ı ve Devam'ı tıklatın.

  Windows Vista:

  1. Başlat düğmesini tıklatın.

  2. Aramayı Başlat kutusuna System Restore (Sistem Geri Yükleme) yazın ve <Enter> tuşuna basın.

  3. Son geri yüklememi geri al'ı ve Devam'ı tıklatın.

  Sistem Geri Yükleme'yi Etkinleştirme
  NOT: Windows Vista, düşük disk alanı olsa bile Sistem Geri Yükleme'yi devre dışı bırakmaz. Bu nedenle, aşağıdaki adımlar sadece Windows XP için geçerlidir.

  Windows XP'yi 200 MB'den daha az kullanılabilir boş sabit disk alanıyla yeniden yüklerseniz, Sistem Geri Yükleme otomatik olarak devre dışı kalır.

  Sistem Geri Yükleme'nin etkin olup olmadığını görmek için:

  1. Başlat® Denetim Masası® Performans ve Bakım® Sistem'i tıklatın.

  2. Sistem Geri Yükleme sekmesini tıklatın ve Sistem Geri Yükleme'yi kapat seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun.

  Dell™ PC Geri Yükleme ve Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'yi Kullanma
  DİKKAT: Dell PC Geri Yükleme ve Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme kullanıldığında sabit sürücünüzdeki tüm veriler kalıcı olarak silinir ve bilgisayarınızı aldıktan sonra yüklediğiniz tüm programlar veya sürücüler kaldırılır. Mümkünse, bu seçenekleri kullanmadan önce verilerinizi yedekleyin. PC Geri Yükleme'yi veya Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'yi sadece Sistem Geri Yükleme ile işletim sistemi sorununuzu çözemediğinizde kullanın.
  NOT: Symantec tarafından sunulan Dell PC Geri Yükleme ve Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme bazı ülkelerde veya belirli bilgisayarlarda kullanılamayabilir.

  Dell PC Geri Yükleme'yi (Windows XP) veya Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'yi (Windows Vista) işletim sisteminizi geri yüklemek için sadece son çözüm olarak kullanın. Bu seçenekler sabit sürücünüzü bilgisayarınızı ilk aldığınızdaki çalışma durumuna döndürür. Bilgisayarınızı aldıktan sonra eklediğiniz veri dosyaları dahil tüm program veya dosyalar sabit sürücüden kalıcı olarak silinir. Veri dosyaları belgeleri, elektronik tabloları, e-posta mesajlarını, dijital fotoğrafları, müzik dosyalarını vb. içerir. Mümkünse, PC Geri Yükleme'yi veya Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'yi kullanmadan önce tüm verileri yedekleyin.
  Windows XP: Dell PC Geri Yükleme

  PC Restore Kullanma:

  1. Bilgisayarı açın.

  Önyükleme işlemi sırasında ekranın üstünde

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  yazan mavi bir çubuk görünür.

  2. Mavi çubuğu görür görmez <Ctrl> <F11> tuş birleşimine basın.

  <Ctrl><F11> tuş birleşimine zamanında basamazsanız, bilgisayarın başlamasının tamamlanmasına izin verin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  DİKKAT: PC Geri Yükleme'ye devam etmek istemiyorsanız, Yeniden Başlat'ı tıklatın.

  3. Restore (Geri Yükle) ve Confirm (Onayla) öğelerini tıklatın.

  Geri yükleme işleminin tamamlanması 6 ila 10 dakika arasında sürer.

  4. Sizden istendiğinde, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son'u tıklatın.

  NOT: Bilgisayarı el ile kapatmayın. Son'u tıklatın ve bilgisayarın yeniden başlamasına izin verin.

  5. Sizden istendiğinde Evet'i tıklatın.

  Bilgisayar yeniden başlar. Bilgisayar ilk çalışma durumuna döndürüldüğünden, açılan Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi gibi ekranlar, bilgisayar ilk kez açıldığında görünenlerle aynıdır.

  6. İleri'yi tıklatın.

  Sistem Geri Yükleme ekranı görüntülenir ve bilgisayar yeniden başlar.

  7. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra, Tamam'ı tıklatın.

  PC Geri Yükleme'yi Kaldırma:
  DİKKAT: Dell PC Geri Yükleme'yi sabit sürücüden kalıcı olarak kaldırmak, PC Geri Yükleme yardımcı programını bilgisayarınızdan siler. Dell PC Geri Yükleme'yi kaldırdıktan sonra bilgisayar işletim sisteminizi geri yüklemek için bu yardımcı programı kullanamazsınız.

  Dell PC Geri Yükleme, sabit sürücünüzü bilgisayarınızı ilk aldığınızdaki çalışma durumuna döndürebilmenizi sağlar. Ek sabit disk alanı kazanmak için bile olsa PC Geri Yükleme'yi bilgisayarınızdan kaldırmamanız önerilir. PC Geri Yükleme'yi bilgisayarınızdan kaldırırsanız, bu yardımcı programı bir daha hiçbir zaman geri çağıramazsınız ve işletim sisteminizi ilk durumuna döndürmek için PC Geri Yükleme'yi bir daha kullanamazsınız.

  1. Yerel yönetici olarak bilgisayarınızda oturum açın.

  2. Microsoft Windows Gezgini'nde c:\dell\utilities\DSR konumuna gidin.

  3. DSRIRRemv2.exe dosya adını çift tıklatın.

  NOT: Yerel yönetici olarak oturum açmazsanız, yönetici olarak oturum açmanız gerektiğini belirten bir mesaj görünür. Çıkış'ı tıklatın ve ardından yerel yöneticiniz olarak oturum açın.
  NOT: PC Geri Yükleme için bilgisayarınızın sabit diskinde ayrılan bir bölüm yoksa, bölümün bulunamadığını belirten bir mesaj görünür. Çıkış'ı tıklatın; silinecek bir bölüm yok.

  4. Sabit sürücünüzdeki bölümde bulunan PC Geri Yükleme'yi kaldırmak için Tamam'ı tıklatın.

  5. Onay mesajı görüntülendiğinde Evet'i tıklatın.

  PC Geri Yükleme bölümü silinir ve kullanılabilen yeni disk alanı sabit disk için ayrılan boş alana eklenir.

  6. Windows Gezgini'nde Yerel Disk (C)'yi sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın ve Boş Alan için artan değer ile gösterilen şekilde ek disk alanının kullanılabildiğini doğrulayın.

  7. PC Geri Yükleme'yi Kaldırma penceresini kapatmak ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Son'u tıklatın.

  Windows Vista: Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme

  1. Bilgisayarı açın. Dell logosu göründüğünde Vista Advanced Boot Options (Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri) penceresine ulaşmak için birkaç kez <F8> tuşuna basın.

  2. Bilgisayarınızı Onarın seçeneğini belirleyin.

  Sistem Kurtarma Seçenekleri penceresi görüntülenir.

  3. Bir klavye düzeni seçin ve İleri'yi tıklatın.

  4. Kurtarma seçeneklerine erişmek için yerel kullanıcı olarak oturum açın. Komut istemine erişmek için Kullanıcı adı alanına yetici yazın ve ardından Tamam'ı tıklatın.

  5. Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'yi tıklatın.

  NOT: Yapılandırmanıza bağlı olarak, Dell Fabrika Araçları seçeneğini ve ardından Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme seçeneğini belirlemeniz gerekebilir.

  Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme karşılama ekranı görüntülenir.

  6. İleri'yi tıklatın.

  Veri Silmeyi Onayla ekranı görüntülenir.
  DİKKAT: Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme'ye devam etmek istemiyorsanız, İptal'i tıklatın.

  7. Sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmek ve sistem yazılımını fabrika durumuna geri döndürmeye devam etmek istediğinizi onaylamak için onay kutusunu tıklatın ve ardından İleri'yi tıklatın.

  Geri yükleme işlemi başlar ve tamamlanması beş dakika veya daha fazla sürebilir. İşletim sistemi ve fabrikada yüklenen uygulamalar fabrika durumuna döndürüldüğünde bir mesaj görüntülenir.

  8. Sistemi yeniden başlatmak için Son'u tıklatın.

  Operating System Ortamını Kullanma
  Başlamadan Önce

  Yeni yüklenen bir sürücüdeki sorunu düzeltmek için Windows işletim sistemini yeniden yüklemeyi düşünüyorsanız, önce Windows Aygıt Sürücüsünü Geri Alma'yı kullanmayı deneyin. Bkz. Windows Aygıt Sürücüsü Geri Alma. Aygıt Sürücüsünü Geri Alma sorunuzu çözmüyorsa, işletim sisteminizi yeni aygıt sürücüsünü yüklemeden önceki sistem durumuna geri döndürmek için sistem geri yüklemeyi kullanın. Bkz. Microsoft Windows Sistem Geri Yükleme'yi Kullanma.
  DİKKAT: Kurulumu yapmadan önce, birincil sabit sürücünüzdeki tüm veri dosyalarını yedekleyin. Geleneksel sabit sürücü yapılandırmaları için, birincil sabit sürücü, bilgisayarın ilk algıladığı sürücüdür.

  Windows'u yeniden yüklemek için aşağıdakiler gereklidir:

  * Dell™ Operating System ortamı

  * Dell Drivers and Utilities ortamı

  NOT: Dell Drivers and Utilities ortamı bilgisayarınız bir araya getirilirken yüklenen sürücüleri içerir. Gerekli sürücüleri yüklemek için Dell Drivers and Utilities ortamını kullanın. Bilgisayarı sipariş ettiğiniz bölgeye veya ortamı isteyip istemediğinize bağlı olarak, Dell Drivers and Utilities ortamı ve Operating System ortamı bilgisayarınızla birlikte verilmeyebilir.
  Windows XP veya Windows Vista'yı Yeniden Yükleme

  Yeniden yükleme işleminin tamamlanması 1 ila 2 saat sürebilir. İşletim sistemini yeniden yükledikten sonra, aygıt sürücülerini, virüsten koruma programını ve diğer yazılımları da yeniden yüklemeniz gerekir.
  DİKKAT: Operating System ortamı, Windows XP'yi yeniden yükleme seçenekleri sunar. Bu seçenekler, dosyaların üzerine yazabilir ve sabit sürücünüzde yüklü programları etkileyebilir. Bu yüzden, bir Dell teknik destek temsilcisi bunu yapmanızı söylemedikçe Windows XP'yi yeniden yüklemeyin.

  1. Açık dosyaları kaydedip kapatın ve açık programlardan çıkın.

  2. Operating System diskini takın.

  3. Install Windows (Windows'u Yükle) iletisi görüntülenirse, Exit'i (Çıkış) tıklatın.

  4. Bilgisayarı yeniden başlatın.

  DELL logosu göründüğünde hemen <F12> tuşuna basın.
  NOT: Fazla uzun süre beklediyseniz ve işletim sistemi logosu görünürse, Microsoft® Windows® masaüstünü görene kadar bekleyin; ardından bilgisayarınızı kapatın ve yeniden deneyin.
  NOT: Sonraki adımlar, önyükleme sırasını yalnızca bir kez değiştirir. Sonraki başlatmada, bilgisayar sistem kurulumu programında belirtilen aygıtlara göre önyükleme yapar.

  5. Önyükleme aygıtı listesi göründüğünde, CD/DVD/CD-RW Driver (CD/DVD/CD-RW Sürücüsü) seçeneğini vurgulayın ve <Enter> tuşuna basın.

  6. CD-ROM'dan başlatmak için bir tuşa basın.

  7. Yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 9. asimelek

  asimelek Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  arkadaşlar bana 8 9 ve 10.soruların cvpları lazım :)
 10. Hera.

  Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.795
  Beğenileri:
  807
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Eskişehir.

Sayfayı Paylaş