Bilgisayarda Bilinmeyenler!

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük

  GÜVENLİK TEMELİ: Okuyun Bilinmeyenlerin Farkına Varın

  Güvenlik temeli öncelikle işletim sisteminizin açık kapılarını kapatmanızdan geçer, bu kapılar açık olduğu sürece anti - virüs programları veya firewall gibi yazılımlar size bir faydası olamayacaktır.
  Klasik dj sonsuzluk örneği olacak ama daha iyi anlayabilmeniz için şöyle açıklayayım. Bir su bardağını ele alalım, su bardağınızda ne kadar çatlaklar var ise o kadar içerideki bilgiler ( yani su ) savunmasız kalacak ve dış etkenlere yenik düşecektir.

  Bu durumda siz her ne kadar su bardağınızın ağzını bir kağıt ile bile kapatsanız ( bu sizin anti-virüs ) programınız olacak, su yine çatlaklardan etkilenecek ve yenilecektir. Sanırım bu örnek size yeterli açıklamayı yaptı o halde temelin ne kadar önemli olduğunu ve şimdi anlatacaklarımın savunmanıza ne kadar etki edebileceğini bir kat daha anlamış olduk.

  KRİTİK GÜNCELLEME & Service Pack’ler:

  İşletim sisteminizi kurdunuz her şey tamam, virüs programınızı kurdunuz, firewall programını vs. kurdunuz güvendesiniz o halde değil mi? Hayır, yanılıyorsunuz güvende değil sadece kendinizi bu yazılımların verdiği rahatlıkları düşünerek kandırıyorsunuz.

  İşletim sistemini kurduğunuzda ilk yapmanız gereken WINDOWS UPDATE sitesine girerek " kritik güncelleme " yapmanız, bu kısımda göreceğiniz tüm yamaları kurmalısınız.

  Ayrıca microsoft ürünlerinizde gerekli updatelerini yapmalısınız, örneğin microsoft office programınızın da updatelerini yapmanız bu yazılımlar üzerinde bulunan açıkları kapatmış olmanızı sağlar.

  Bu update’i yapmanız ( 60 sn. sonra reset atma, Yüksek CPU kullanımı, İşletim sistemi temel dosyalarının açıkları, Bilgisayarınızın Yavaşlaması gibi birçok sorunun çözülmesine sebep olacaktır )

  Windows update yapmak için ( başlat >>> yukarıda ki uygulamalarda göreceğiniz Windows update butonuna basın )

  Kritik güncellemeleri ve servis pack yüklemesi yaptıktan sonra artık diğer işlemlerimize geçebiliriz.

  ANTI - VIRÜS PROGRAMLARI:

  Bu konu sizin için çok önemli, yanlış bir seçim sizin bilgisayarınızı virüsler için bir lunapark haline getirebilir. Her yönüyle detaylı olarak araştırmak ve tüketici yorumlarını da dikkate almanız gerekmektedir.

  Genel olarak önerilen NORTON anti-virüs programı son zamanlarda iyice marka yoluna gitmekte ve her marka yoluna doğru giden yazılımlar gibi görevini unutmuş sadece para amaçlı çalışan bir yazılım markasıdır. Norton tüketici tarafından artık ağız alışkanlığına dönmüş, güvenlik konusunda bilgisi olanda olmayanlarda direkt olarak norton yazmaktadır.

  Norton en iyisi diyenlere ilk soracağınız soru şu olmalı, başka anti virüs programı denedinizdi? Neden en iyisi? Sisteminizden kolaylıkla kaldırabiliyor musunuz? Kaldırdığınızda artık dosyaları size sorun yaşatıyor mu?

  Bunların tatmin edici cevaplarını isteyin, yoksa bizlere göre asla en iyisi olarak kabul edilemeyecek bir markadır norton.

  Dikkat ederseniz arkasında büyük sorunlar bırakan, güncellemesi oldukça geç, kaldırıldıktan sonra internet üzerinde belki de tamir edilemeyecek sorunlar bırakması, 2. bir anti virüs progr***** asla sistemde izin vermemesi ve hatta firewall programlarınızı bile etkilemesi norton programını gözümüzde o eski değerini yıkmaya yetmiş bulunmaktadır.

  Benim önerim, beni tanıyanlar için klasik bir cevap olacaktır KASPERSKY olacaktır, birçok anti-virüs programını uzun süreler kullandım, etkilerini size tarafsız olarak aktardım. En büyük sorun yaşadığım anti - virüs programı ise maalesef norton olmuştur. Aslında genel bir sorun haline gelen norton her sitede veya forumda bir kaç norton sorununu görmemize sebep oldu.
  CHAT PROGRAMLARININ GÜVENLİGİ:

  İnternet dünyamızın ayrılmaz parçaları olan Chat yazılımları ilgi çekici olduğu kadar güvenlik sorunlarında bir hayli büyüktür. Bir çok trojan bu ilgi çekici yazılımların birer kabusa dönüşmesini ve bizim özel yazışmalarımızı ve bilgilerimizi dağılmasına sebeptir.

  Bunların en başında gelen ve herkes tarafından bilinen TRUVA trojanlar, efsane olan Truva atının yolunda giden nerdeyse bir efsane olmaya aday olan bu trojanlar sinsice bu yazılımlarımızı ve bizleri tehdit eder.

  Truva’ya yakalanmak yine diğer virüslerden farksız bir yol izlemektedir, size karşı kullanıcıdan ( exe, scr, msi vs. ) gibi uzantılı dosyalar yollanır, siz bu dosyalara tıkladığınızda Truva görevini yerine getirmek için avını sinsice ele geçirir.

  Bilgisayarınızın açılışına yani başlangıç programlarının arasında yerini alır artık bu dakikadan itibaren siz bir av, Truva ise bir avcı olarak hızla görevini yerine getirmeye başlar.

  Karşıda ki kullanıcı sizin arka kapı açıklarınızı aramaya başlar, kullanıcı sizin bilgisayarınızda bulunan Truva sayesinde IP taraması yaparak bilgisayarınızda ki açık kapıya ulaşır ve açık portlar sayesinde bilgisayarınızın içine sızmayı başarır.
  Bu sayede artık bilgisayarınız açık sergiye döner ve diğer kullanıcı tarafından sizin haberiniz bile olmadan gerekli dosyalarınızı görebilir, bunları aktara bilir veya sisteminizden silebilirler.

  Peki, bu av olmaktan nasıl korunacaksınız, öncelikle virüs programınızı devamlı olarak güncelleyeceksiniz, firewall programınızı açık tutacak ve aldığınız dosyaları mutlaka virüs taramasından geçireceksiniz.

  Ki ICQ, MSN ve benzeri programların menüsünde dosya alma özelliklerinde göreceğiniz anti-virüs programından geçsin mi? kısmına girip anti-virüs programınızı program files klasörünün içinden seçerek her dosyayı alırken taranmasına sebep olacaksınız.
  FIREWALL NEDİR? GEREKLİMİDİR? VE KURULUMU:

  Firewall siz internette bağlı olduğunuzda sizin güvenlik duvarınız görevini gören yazılımdır, firewall size karşı açık portlarınız ve IP üzerinden yapılan saldırılara karşı sizi korur ve bu saldırılara karşı sizi uyarır.

  Birçoğunuz Windows XP firewall konumu oldukça iyi diyebilirsiniz, ama bu konuda yanılıyorsunuz ve bu asla sizin firewall programı kullanmamanız için bir bahane olamaz. Firewall yazılımları yine güncelleme isteyen programlardır ve pasif kullanıcı diye tabir ettiğimiz ( bilgisayara yeni bağlıyanlar ) korumayı hedeflemiş ve bunların düşecekleri tuzakları hesaplanarak hazırlanmıştır.

  Windows XP üzerinde bulunan firewall her ne kadar güvenlik duvarınızı koruyor gibi gözükse de işlemi oldukça akıl karıştırıcı ve manuel destek isteyen özelliğe sahiptir. Windows Firewall özelliği tamamen sınıfta kalmış bir detay, yeni Windows işletim sistemlerinde ne kadar güvenli olacak onu zaman gösterir.

  Karşı saldıranlara karşı güvende olmanız için anti-virüs veya buna benzer programlar kendi başlarına yeterli olamayacaklardır.

  Firewall ile birlikte güvenilir anti-virüs programı ve bu programların birbirini desteklediğinden emin olmalısınız, örneğin kaspersky – zonealarm birbirlerini destekler, norton kendi içinde barındırdığı firewall yüzünden bir başka firewall programının çalışma düzenine devamlı olarak engel olacaktır.

  Firewall programı her yeni eklenen program veya başlangıçta çalışacak programlara karşıda denetim yaptığını unutmamak gerekir, bu yüzden mutlaka kurulumdan sonra internet tarayıcınıza ve bağlantınıza izin vermelisiniz, menüsünde bulunan çalışan programlar kısmına girdiğinizde burada göreceğiniz ( Explorer, anti-virüs programı ve sizin için gerekli olan programlara ) onay vermelisiniz. Özellikle anti-virüs programınızın internet update özelliğine firewall programları engel koyacaktır, bu yüzden mutlaka menüsünden veya size sorduğunda bu onayı tam vermelisiniz.

  Benim size önereceğim firewall programı ise herkes tarafından bilinen ve bir kere bile olsa mutlaka kullanılmış program ZONE ALARM programını tavsiye edicem.
  Zonealarm kurulumu, nelere dikkat etmeniz gerektiği ve download için bu vereceğim adrese girmeniz yeterli olacaktır.
  HERŞEY TAMAM YA ŞİMDİ YAPMAMIZ GEREKENLER ( ÖNEMLİ KISIM ):

  Artık güvenlik konusunda belli bir yol aldık, artık sizlere kalıyor güvenliğin devam etmesi. Yazılımlar ve güvenlik duvarları bir yere kadar, bu kısımdan sonra dikkatli bir kullanıcı olmanız gerekiyor.

  En büyük güvenlik kullanıcıdır, dikkatli kullanıcı bu tür tehdit edici unsurlardan korunmasını da bilecektir.

  Şimdi bütün güvenlik ayarlarınızı yaptınız, artık yapmanız gereken bu güvenliği tekrar ve tekrar yapılandırmak yerine imaj alarak devamlı olarak sizin yerine yapılandırmasını sağlamak.

  Şimdi yazacaklarım sizin önemle dikkat etmeniz gereken noktalardır;

  İşletim sistemi kurulum sırası:

  - İşletim sisteminizi kurun
  - Servis Pack ( leri ) kurun
  - Windows updatte kritik güncellemelerin tamamını yapın
  - Anakart driver ve AGP driverı yükleyin
  - DX9
  - Güncel ekran kartı driverınız
  - Diğer PCI slotunda bulunan parçaların driverları ( ses kartı, tv kartı gibi )
  - Anti-virüs programı ve Firewall programınızı kurun, updatelerini yapın
  - Diğer programlarınızı kurmaya başlayın, update yapmanız gerekiyorsa mutlaka bunu yapın
  - OFFICE programı kullanmanız özellikle 2002 ve üstü kurmanız önerilir.
  ÖNERİLEN YAZILIMLAR VE İŞLETİM SİSTEMİ:

  - Kaspersky Anti- Virüs PRO 4.5
  - Zone alaram ( firewall )
  - Windows XP / SP1
  - OFFICE XP 2002 veya üzeri
  - Anti- Spy programları ( önerdiklerim )
  - Dialer için YAW programı ( dialup kullananlar için )
  - Microsoft güvenlik analizi yazılımı ( doküman içerisinde ekledim )
  - Cute cleaner ( **ü dosya temizleme )
  - Ghost image ( işletim sisteminizin yedeğini almak için )
  - Explorer 5.0 kullanan kullanıcılar mutlaka Explorer 6 kurmalı ve bunu update etmeli.

  Artık güvenlik konusunda oldukça yol aldınız, işletim sistemini yapılandırdınız ve bunu daima hazır tutmak için imagenı yedeklediniz.

  Bu konu ile ilgili soru veya sorunlarınızı bu konu altında paylaşabilirsiniz, elimden geldiği kadar size güvenlik konusunda yardımcı olmaya çalışıcam.

  Umarım güvenlik üzerine sizlere yardımcı olabilecek bir doküman hazırlamışımdır, sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

  Mutlaka GHOST ile image almayı unutmayın, ileride karşılaşabileceğiniz güçlü bir spy veya virüs sizi çok zor durumda bırakırsa aldığınız yedeklemeyi kurun, bu sayede güvenliğiniz her zaman daha güçlü olacaktır.


  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

 2. Mustafa09

  Mustafa09 Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  123
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Eline SağlIk
 3. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük
  İnternette gezerken rastladıklarımı paylaşıyorum :)
 4. ozkn

  ozkn Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  369
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  16
  Oraya M.Ö programlar yazmışsın :) ayrıca yanlış programlar yazmışsın biraz daha araştırma yap...
  Kopyaladığın yazının eski olduğu belli

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  buraya bir göz at biraz bişey öğrenirsin belki.
 5. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük
  özkn ben ne dedim alıntı dedim onun için bence bana laf çarpıtmaya çalışma ;) Ben bana gerekli olan bilgileri biliyorum ;) Bilgisayarda güvenlikçiyim ayrıca web dizaynerım coderlıkla uğraşıyorum ;)
 6. ozkn

  ozkn Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  369
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  16
  O zaman bana güvenlik duvarlarının başka yerden alıntı yapmadan açıkla çalışma mantıklarını,çalışma katmanlarını ben okulunu bitirdim ve üniversitedede devam etmekteyim ama hiç o dediğin sözcükleri bilmiyorum duymadım :)Helal olsun ne diyeyim :) bana biraz bişey öğretsene sen daha 10. sınıfta bunları yapıyorsan kim bilir ilerde ne böyük adam olursun yav :) gerçi coder lık ne bilmiyorum ama neyse. :) nası bişey yeniliyomu ? haa... sana sorduğum soruları sakın hocana sorupta bana cevabını getirme :D gerçi hiç bişey sormadım ama neyse.Bilgisayar güvenlikciyim diyorsun neden kendin bilgi vermiyorsun?? yukarda alıntı yaptığın yazıyıda kesin senin gibi bir ÇOCUK yazmıştır sallaya sallaya,çünkü verdiği bilgilerin hepsi fasa fiso hiç bir şeyin çalışma mantığını,tam olarak ne işe yaradıklarını belirtmemiş tamamen sallamasyon kimisi doğruda olabilir ama tamamen ilk okul düzeyinde bilgilerdir (sana göre)
  lise bilgisi bile değil
 7. ozkn

  ozkn Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  369
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  16
  Ayrıca çoğu başlıkta konularda sallayıp durduğunu görüyorum kişilere yanlış bilgi verdiğin için yazdıllarını silebilirim ve dahada ileri gidersen siteden uzaklaştırılmaya bile gidebilirsin.Burası senin hava yapma yerin değil,insanlar bilmediklerini sorarlar ve bununla ilgili GERÇEKTEN BİLGİSİ OLAN KİŞİLER ona cevap ve öneriler verir.Gördüğün gibi bu bö lgede sadece senin yazılarını çürütücü şeyler yazıyorum neden çünkü sadece sen yanlış yapıyorsun :)

Sayfayı Paylaş