Bilgisayarımda virüs olduğunu nasıl anlarım?

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde metinoktay tarafından paylaşıldı.

1. metinoktay

metinoktay Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Bilgisayarımın virüs kapıp kapmadığını nasıl anlarım? Bunu saptayan programlar var mı?

Eger bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu durumda bilgisayarınızda "olağan dışı" bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazi virüsler, isimleri ile ilgili bir mesajı ekranınıza getirebilir. Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir, ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır. Bu son iki sebep sırf virüs yüzünden olmasa da gene de şüphelenmekte fayda var.

Bilgisayarınızın virüs kaıip kapmadığını saptayan "anti-virüs" programları da var. Bu programlar, bilgisayarınızın virüs kapabilecek her tarafını (hafıza, boot sector, çalıştırılabilir programlar, dökümanlar vb) tararlar. Bu programların virüs saptama yöntemleri 2 türlüdür:

Kendi veritabanlarındaki virüslerin imzalarını (virüsün çalışmasını sağlayan bilgisayar programı parçası) bilgisayarınızda ararlar. Programlarınızı, virüs olabilecek zararlı kodlara karşı analiz edebilirler.

Günümüzdeki popüler anti-virüs programlarının veri tabanlarında binlerce virüs imzası ve bunların varyantları vardır. Bu veri tabanları, yeni çıkan virüsleri de ekleyerek sık aralıklarla güncellenir. Bütün virüs programları 3 temel işleve sahiptir :

- Virüs Arama, bulma (virus scanner)
    - Bulunan virüsü temizleme (virus cleaner)
    - Bilgisayarınızı virüslerden korumak için bir koruyucu kalkan oluşturma (virus shielder)

Virüs kalkanları, bilgisayarınız her açıldığında kendiliğinden devreye giren, ve her yeni program çalıştırdığınızda, bilgisayarınıza kopyaladığınızda (başka bir bilgisayardan, internet üzerinden, disketten vb) bunları kontrol eden ve tanımlayabildiği virüs bulursa sizi uyaran ve virüs temizleme modülünü harekete geçirebilen araçlardır.

Bazı popüler anti virüs programları, üretici şirketler şunlardır :

ESET NOD32 Antivirüs
    Symantec Antivirüs
    Kaspersky Anti-Virus (iyi değil diyenler var ama ben çok memnunum)
    McAfee Antivirüs

Bu programlar genellikle "shereware" dir. Bazilarının kısıtlı kullanımlı "freeware" sürümleri de vardır. Macintosh, OS/2 ve Windows için bu tip programları yerel Raksnet Tucows arşivinden de alabilirsiniz.
    ALINTIDIR.
    Son düzenleyen: Moderatör: 8 Kasım 2010
  2. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0
    Nerden çalinti yaptiysan bide popüler demişin;

McAfee Associates, Inc.
    IBM Anitvirus
    Norton Antivirus
    F-Prot
    Thunderbyte Antivirus

senin bu dedigin antivirüs programlari kendilerini virüs olarak görüyor
  3. metinoktay

metinoktay Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgi paylaşımında hatalar olabilir arkadaşım. Düzeltiyorum şimdi ve benim bildiğim en iyi programları koyuyorum. Bu arada çalıntı ifadesini kullanman çok yanlış sonuna alıntıdır yazısını koymayı unutmuş olabilirim. Diğer yazılarımıda okuduysan hepsinde var bir tek bunda yok. Düzeltiyorum şimdi bu kadar sert olmana gerek yok -.-"

DÜZELTİLDİ.
  4. Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Bence çok fazla eksiklik var örneğin bir virüs var kendini kayıt defterlerine atıyor belli bir süre kalıyor hiçbir etki yapmıyor tam yayılınca kendini belli ediyor ki iş işden ggeçmiş oluyor...
  5. metinoktay

metinoktay Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    O durumda yapabileceğin fazla birşey olmaz zaten. En iyi çözüm yolu format. Bazen formatın işe yaramadığı durumlarda olabilir. Bilgisayarcıya götürmek en mantıklısıdır. O neyi naıl yapabileceğini bilir. En kötü ihtimalle bilgisayarı çöpe atmak en son seçenektir..
  6. Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Hayır herkez öyle sana fakat çözüm yolları vardır... Başıma geldiği için biliyorum...

Sayfayı Paylaş