Bilgisi olanlar bakarsa sevinirim!!!

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde mehmet58 tarafından paylaşıldı.

 1. mehmet58

  mehmet58 Üye

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Son Kuşlar (Sait Faik Abasıyanık)

  Adalarda kış kendini göstermeye başladı. Herkes, kış için hazırlıklar yapıyor. Ben tembelliğim, hep kaçanı kovalayan hu*yumla, yazın peşindeyimdir… Şimdi bu kır kahvesinde bunun için bulunuyorum. Durmadan uçak sesleri geliyor. Vaktiyle bu Ada’ya bu zamanda kuşlar uğrardı. İki yıldır gelmiyorlar. Belki de, ellerinde ökselerle kuşları avlayanlar yüzünden, gelmekten vazgeçtiler.
  Komşumuz Konstantin Efendi vardı. Pek de mütevazi idi. Ancak, kuş mevsimi geldi mi canavar kesilirdi. Kuşları görünce, “bizim pilavlıklar geldi” derdi. Mahallenin çocuklarını başına top*lar, onlarla beraber, küçücük hayvanları avlardı..
  Ne zamandır kuşlar gelmiyor. Nesilleri tükenecek gibi. Kim îilir her mahallede kaç tane Konstantin Efendi var?
  Kuşları boğdular, çimenlere söktüler…
  Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göre*meyeceksiniz. Bizim İçin değil ama çocuklar, sizin için kötü ola*cak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak, îenden hikâyesi.

  BU HİKAYENİN DİL , YAPI VE TEMASI KARARSIZ KALDIM ACİL!!!
 2. elezan

  elezan Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  ***** kardeşim dili sade ve açık burada kuşlara özlem, sevgi ve kuşları kendine dost görme durumu war sanki onun yalnızlığını gideren dost teması ilkbahar kuşları olabilr.
  UMARIM İŞİNE YARAR.:)

Sayfayı Paylaş