Bilim adamları çark etti!

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]

  "Gen bulma stratejijimizde teknik hata yaptık"

  Gen testi ile 100 yaşına kadar yaşayıp yaşamayacağını öngören araştırma çürüdü.


  ''Gen testi'' ile kişinin 100 yaşına kadar yaşayıp yaşamayacağının belirlenebileceğini iddia eden araştırmanın hatalı olduğu ortaya çıktı.
  Boston Üniversitesi'nden bilimadamları[​IMG] 150 gen değişimi gözönüne alınarak geliştirilen bilgisayar programıyla[​IMG] kişinin 100 yaşına kadar yaşayıp yaşayamayacağını öngören araştırmalarından bir yıl sonra ''çark etti''.
  Araştırmaya imza atan Paola Sebastiani ve Thomas Perls[​IMG] ''gen bulma stratejilerinde teknik hata yaptıklarını'' kabul etti.
  Araştırmayı geçen yıl yayımlayan Science dergisi ise[​IMG] yeni makalenin dergide yer almayacağını açıkladı.
  Science[​IMG] araştırmacıların uygunsuz bir davranışta bulunmadığını belirtirken[​IMG] makalenin yayımlanmamasına[​IMG] Sebastiani ve Perls'ün yeni verilerinin Science gibi bir dergi için yayımlanmaya değer bulunmamasını gösterdi.
  Sebastiani ve Perls[​IMG] 90 yaşın üzerinde ve altında olan iki binden fazla kişinin gen haritasını incelemiş[​IMG] bu kişilerin yaklaşık 70 geninde 150 değişim tespit ettiklerini belirtmişti.
  150 gen değişimi gözönüne alınarak geliştirilen bilgisayar programıyla[​IMG] kişinin 100 yaşına kadar yaşayıp yaşayamayacağının hesaplanabileceğini iddia eden bilim adamlarının testinin güvenilirliği yüzde 77'ydi.


Sayfayı Paylaş