bilim adamlarıyla alakalı

Konu 'Biyoloji 10. Sınıf' bölümünde istanbulrab tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. istanbulrab

  istanbulrab Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  biyoloji ödevim için belirli kişiler hakkında bilgi lazızm mış o k,işiler hakkında detaylı bilgi ben isimlerini versem yardımcı olurmusunzz ltfn
  melvin calvin
  peter mitchell
  robert hill
  c.b.van niel
  stephan hales
  joseph pries
  bunlardan herhangibirine yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
 2. Gamze-o7

  Gamze-o7 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  30 Ekim 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  212
  Ödül Puanları:
  0
  Frame Joseph Priestley (d. 13 Mart 1733 - ö. 8 Şubat 1804), İngiliz kimyacı, filozof, papaz. Karbon dioksit üzerine araştırmaları ve oksijenin bulunuşuna katkıları ile bilinir

  Melvin Calvin


  ABD'li biyokimyacı. thumb|right|Calvin,Melvin Yeşil bitkilerin ışık enerjisini karbondioksiti ve suyu,büyümeleri için gerekli olan bileşiklere dönüştürdükleri fotosentez olayındaki kimyasal tepkimeleri ortaya çıkarması nedeniyle 1961 Nobel Kimya Ödülü'nü almıştır. Calvin,1935'te Minnesota Üniversitesi'nden doktora derecesini aldıktan sonra, Rockafeller Vakfı'nın bursuyla İngiltere'deki Manchester Üniversitesi'nde iki yıl çalıştı.1937'de Berkeley'deki California Üniversitesi'nde öğretim görevine getirildi;1946'da bu üniversiteye bağlı Lawrence Işıma Laboratuvarı'nın biyoorganik kimya bölümünün yöneticisi,1971'de de üniversitenin kimya profesörü oldu.Fotosentez kimyasına ilişkin çalışmaları dışında,yaşamının başlangıcındaki süreçler, ışınım kimyası ve organik kelat bileşikleri üzerindeki araştırmalarıyla tanınır.

  Joseph PRIESTLEY (1733 - 1804

  Joseph Priestley deneysel kimya alanında çok önemli katkılarda bulunmuş İngiliz asıllı bir bilim ada*mıdır. Yorkshire'lı bir terzinin oğluydu. Dini eğitim gördü, pek çok eski ve yeni dil öğren*di. Birkaç yıl papazlık ve öğretmenlik yaptık*tan sonra, Wiltshire'daki Calne'da Lord Shelburne'ın kütüphane müdürü oldu. Daha son*ra Birmingham'a taşındı.
  Priestley pek çok gaz keşfetmiş ve bunların özelliklerini belirlemiştir. Bilimsel bir eğitim görmemesine karşın son derece ilginç deney*ler yapmıştır. Yakınlardaki bir bira fabrika*sında, biranın mayalanması işlemi sırasında çıkan ve "sabit hava" diye adlandırdığı gazı toplayarak, bu gazı su ile karıştırmayı başar*mış ve sodayı elde etmiştir. ("Sabit hava" karbon dioksit gazıdır.) Priestley Ağustos 1774'te oksijeni buldu, onun solunum ve yanma için gerekli olduğunu gösterdi. Kükürt dioksit ile amon*yak da keşfettiği öbür önemli gazlardır.
  Priestley demokrasiden yanaydı. Amerikan kolonilerinin İngiltere'den bağımsızlıklarını kazanma savaşlarında Amerikalılar'dan, Fran*sız Devrimi'nde de devrimcilerden yanaydı. 1791'de, bağlı bulunduğu derneğin Fransız Devrimi'ni kutlamak için verdiği yemek dola*yısıyla Birmingham halkı Priestley'in evini ya*kıp kilisesini ateşe verdi. Priestley 1794'te ABD'ye giderek Pennsylvania eyaletinin Northumberland kentine yerleşti ve yaşamı*nın sonuna kadar bilim ve din alanlarındaki çalışmalarını burada sürdürdü.


  Pek bilgi yok bunlarla ilgili ..
 3. istanbulrab

  istanbulrab Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar detaylı olarak bulabileceğimiz bir yer yokmu acaba bu şekilde sundum çok kısa olduğu için kabul edilmedi
 4. istanbulrab

  istanbulrab Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ansiklopedilerdede pek bilgi vermiyo arkadalım malesef :S
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş