bilim felsefesi ve bilimsel felsefe arasındaki fark

Konu 'Felsefe' bölümünde gzdirm tarafından paylaşıldı.

 1. gzdirm

  gzdirm Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  bilm felsefesi ile bilimsel felsefen arasındai farkları yazınız
 2. buse_1903

  buse_1903 Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2008
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  6
  Bilimlerde görülen büyük gelişmeler dikkatleri bilime yöneltmiştir.Bilim felsefesi bilimsel kesinlik ve bilimsel sistem düzeyine erişen bir bilgiyi inceler. Bilim felsefesinin inceleme alanına,bilimin yanında bilimin özel yöntemleri,düşünce biçimleri bilimlerin hangi ana gruplara girebileceği gibi problemler girer..Bilimin Felsefenin Konusu Oluşu

  19. ve 20. Y:Y.da bilimin olağanüstü başarı sağlaması, ona olan ilgiyi büyük ölçüde arttırmıştır.Bu ilgi düşünen kişileri;neyin bilim olduğu neyin olmadığını; ayırmaya , birtakım ölçütler aramaya ve bilimi sorgulamaya yöneltmiştir. Bu da bilimin felsefenin konusu içine alınmasına yol açmıştır. Sorun, felsefeyi bilimleştirmekten çok bilime aykırı düşmeyen ve bilimlerle verimli etkileşim içinde bulunan bir felsefe türünü oluşturmaktır.

  bilim felsefesi ile karıştırılmamalıdır. bilimsel felsefe metafiziğe karşı bir tavır olarak gelişmiş Viyana Çevresi felsefe anlayışının felsefeye biçtiği yeni bir kıyafet ve çizilmiş yeni sınırlardan başka birşey değildir. bilimsel felsefe, felsefenin bilimsel olması , yöntem ve alan olarak bilime ayak uydurması gerektiğini savunur.

  (Nusret Hızır'ın "Bilim Işığında Felsefe" kitabı dönemin ruhuna uygun olarak yazılmış, bilimsel felsefe hakkında işe yarayabilecek bir eserdir.)

Sayfayı Paylaş