Bilim ve Sanat Birleşince..

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde yusufyuce tarafından paylaşıldı.

 1. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114

  [​IMG]

  Dünyamızı kurtarın. Yeşili destekleyin.

  Bazen bilimin en önemli ve şaşırtıcı kavramlarının ardındaki fikirler insana o kadar soyut gelebiliyor ki, anlamak zor olabiliyor. Science günlüğü ve National Science Foundation tarafından sponsorluğu üstlenilen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Görselleştirme Yarışması’nın temel amaçlarından biri, bu bilimsel kavramlara çarpıcı görselleştirmeler aracılığıyla hayat vermek.

  Yarışmaya katılanların gönderdiği fotoğraflar, çizimler, videolar ve etkileşimli grafikler, yaşamın gizemlerinin ardındaki güzelliği ve bilimselliği anlamamıza yardım etme amacını taşıyor.

  Bu galeride, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan kazananlardan bazılarını göstereceğiz.

  Harvard Üniversitesi’nden Sung Hoon Kang, Joanna Aizenberg ve Boaz Pokroy tarafından çekilen, “Save our earth. Let’s go green.” (Dünyamızı kurtarın. Yeşili destekleyelim.) adlı bu resim bu yılın birincisiydi.

  Elektron mikroskobuyla çekilen bu fotoğraf, takımın tasarladığı, öztoplanma özelliğine sahip polimelerleri gösteriyor. Saç benzeri fiberleri, enerji verimliliği yüksek maddeler oluşturmak için kullanmayı planlıyorlar.
  Fotoğraf: Sung Hoon Kang, Joanna Aizenberg ve Boaz Pokroy

  [​IMG]

  Mikrop ve Mineral – Çölde ölüm kalım savaşı

  Stevens Point’te bulunan Wisconsin Üniversitesi’nin kimyagerlerinden Michael Zach’ın bu resmi, fotoğraf kategorisinde dereceye girdi.

  Gökkuşağı renklerinin kaynağı, Kaliforniya’daki Death Valley National Park’ın (Ölüm Vadisi Ulusal Parkı) yakınlarından toplanan, prizma benzeri tuz kristallerinden geçen ışık.

  Fotoğraf: Michael P. Zach, Wisconsin Üniversitesi

  [​IMG]

  Çiçek Gücü

  Briana Whitaker ve Briana Carstens , Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nde yaptıkları deneyler sırasında yalnızca 10 mikrometre uzunluğundaki bu polimerlerin çiçek benzeri görüntülerini yakalıyorlar.

  Derideki yaraları onaran hücrelerin durumunu araştırdıkları sırada, çoğunlukla bir sütun şeklinde üst üste duran polimerler yıkılmış ve bu renkli deseni oluşturmuş.

  Ortaya çıkan bu görüntü, fotoğraf kategorisinde dereceye girenler arasında.

  Fotoğraf: Russell Taylor, Briana K. Whitaker ve Briana L. Carstens, North Carolina Üniversitesi  [​IMG]

  Öz tozlaşma

  Estonya’daki Tallinn Teknoloji Üniversitesi’nden Heiti Paves, kendi kendini tozlayan bu taksokutunun (Arabidopsis thaliana) fotoğrafını çekmeden önce polenlerini ve yumurtalıklarını renklendirmiş.

  Bu resim de fotoğraf kategorisinde dereyeceye girenler arasında.

  Fotoğraf: Dr. Heiti Paves ve Birger Ilau, Tallinn Teknoloji Üniversitesi  [​IMG]

  Lobaçevski ve Öklid

  California Üniversitesi’nden Richard Palais ve Luc Benard, "Kuen's Surface: A Meditation on Euclid, Lobachevsky ve Quantum Fields" (Kuen’in Yüzeyi: Öklid, Lobaçevski ve Kuantum Alanları üzerine bir Meditasyon) adlı bu çalışmalarıyla ilustrasyon kategorisinde ilk sırayı paylaşan iki projeden birinin sahibi oldular.

  Çalışma, Öklid’in “bir doğru çizer, ondan uzağa da bir nokta koyarsanız, bu noktadan geçen ve orijinal doğruya paralel yalnızca bir doğru çizebilirsiniz” savından sonraki yüzyıllarda yaşanan olaylar zincirini temsil etmekte.

  Fikir mantıklı görünebilir, ancak matematikçiler bu teoriyi Öklid’in diğer matematik kuralları ile kanıtlamaya çalışarak oldukça zor günler geçirmişti.

  Öklid’in bu teorisinin kendi prensipleriyle kanıtlanamayacağını gösteren kişi de, 19. Yüzyılın ünlü Rus matematikçisi Nikolai Lobaçevski olmuştu.

  Fotoğraf: Richard Palais ve Luc Benard, California Üniversitesi ​
  etutcu_kız bunu beğendi.
 2. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114
  [​IMG]

  Ayrışan morfogenez

  Akciğer hücrelerinin kılcal damar oluştururken harcadığı güçleri gösteren bu 3,5 metrelik çalışma, 75.000 kablo düğümünden oluşuyor ve akciğerde kendisini çevreleyen protein matriksini itip çeken endotel tabakanın bilgisayar simülasyonundan alınan beş fotoğraf üzerinden hazırlanmış.

  Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Sabin + Jones Laboratuvar Stüdyosu’ndan biyolog Peter Lloyd Jones ve imar Jenny Sabin’in bu çalışması, ilustrasyon kategorisinde birinci sırayı paylaşan diğer çalışma oldu.
  Fotoğraf: Peter Lloyd Jones, Andrew Lucia ve Jenny E. Sabin, Pennsylvania Üniversitesi’nin Sabin + Jones Laboratuvar Stüdyosu  [​IMG]

  Denizanası burgeri

  British Columbia Üniversitesi’nden Jennifer Jacquet ve dijital sanatçı Dave Beck, dikkatleri aşırı balık avlama ve iklim değişikliğinin su altı ekosistemleri üzerindeki önemli etkisine çekiyor ve büyük balıkların sayısı azalıp, okyanus sıcaklıkları yükseldikçe denizanalarının hızla çoğaldığını hatırlatıyorlar.
  Fotoğraf: David Beck, Clarkson University and Jennifer Jacquet, British Columbia Üniversitesi  [​IMG]

  Geleceğe dönüş

  Naples 2nd Üniversitesi’nden Mario De Stefano, Antonia Auletta ve Carla Langella, diatom adı verilen mikroskobik algler üzerinde çalışıyor, insanların yeni enerji kaynakları ararken doğanın ipuçlarını izlemesi gerektiğine ve biyolojiden yararlanarak mikroskobik hücresel güneş panelleri yapma yolları aramamız gerektiğine inanıyor.

  Bu ilustrasyonda ön tarafta bir elektron mikroskobu taraması yer alıyor: peduncle adı verilen jelatinimsi bağlayıcılarıyla kendilerini kum tanelerine yapıştırmış Licmophora flabellata türünden diatom kolonileri ve onların mavi “fanları” gösterilmiş.

  Arkada ise, bir gün enerji elde etmek için kullanabileceğimiz, doğadan ilham alınarak çizilmiş güneş enerjisi panelleri bulunuyor.

  Fotoğraf: Mario De Stefano, Antonia Auletta ve Carla Langella, Naples 2nd Üniversitesi  [​IMG]

  Genomics Dijital Lavoratuvarı: Hücre Biyolojisi

  Rock Band ve Madden’ı unutun; Spongelab Interactive’den Jeremy Friedberg ve Andrea Bielecki’nin tasarladığı biyoloji temalı bilgisayar oyunları, problem çözme ve düşünme araçları olarak doğal olayları konu alan oyunlar içeriyor.

  Fotoğraf: Jeremy Friedberg veAndrea Bielecki, Spongelab Interactive  [​IMG]

  Parayı takip edin: İnsan Dolaşımı ve Etkin Topluluklar

  “Where’s George?” Amerika’da dolaşan dolarları takip edebileceğiniz bir web sitesi. “Follow the Money: Human Mobility and Effective Communities” adlı bu illustrasyon, sonuçların bir haritası - insanların ve paranın nasıl dolaştığını gösteriyor.

  Northwestern Üniversitesi’nden Christian Thiemann ve Daniel Grady’nin bu çalışması, etkileşimli olmayan medya kategorisinde ilk sırayı paylaşanlardan biri oldu.

  Fotoğraf: Christian Thiemann v Daniel Grady, Northwestern Üniversitesi ​
 3. etutcu_kız

  etutcu_kız Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  962
  Beğenileri:
  452
  Ödül Puanları:
  0
  Denizanası burgeri :/ sanırım uzun bir süre hamburger yiyemicem....
  yusufyuce bunu beğendi.
 4. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114
  [​IMG]

  Tsunami erken uyarısı için karar destek sistemi

  German Aerospace Center’dan (Alman Uzay Merkezi) Gregor Hochleitner, Christian Gredel ve Nils Sparwasser, 2004’te Hint Okyanusu’ndaki deprem ve onu izleyen tsun*****n ardından German Indonesian Tsunami Early Warning System (Almanya Endonezya Tsunami Erken Uyarı Sistemi) adlı, sualtı sondaları, yörüngedeki GPS uyduları ve şamandıralardan veri toplayarak çalışan erken uyarı sistemlerini tanıtmak için bir video (görüntülemek için tıklayın) hazırladı.

  Bu çalışmaları, yarışmanın etkileşimli olmayan medya kategorisinde dereceye girmelerini sağladı.

  Fotoğraf: Gregor Hochleitner, Christian Gredel ve Nils Sparwasser, German Aerospace Center (DLR) ​  [​IMG]

  Beynin içi: Alzheimer Hastalığı’nın gizemini çözmek

  Silver Spring, Md.’de bulunan Jannis Productions’dan Stacy Jannis ve takımı, Alzheimer Hastalığı’nın ardındaki yıkıcı süreci anlatan bir video hazırlamıştı.

  Etkileşimli olmayan medya kategorisinde dereceye giren animasyonları, gerçekleşen mikroskobik hasarları gösteriyor ve hastalığın nasıl başladığını açıklıyor.

  Fotoğraf: Stacy Jannis, William Dempsey ve Rebekah Fredenburg, Jannis Productions ​

Sayfayı Paylaş