BiLL GateS

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara

  BiLL Gates kimdir?

  William Henry Gates III, ya da daha çok bilinen adı ile Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumlu Amerikalı işadamı. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2004'te Gates dünyanın en zengin kişisiydi.
  Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (yazılım) şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

  Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972'de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için programlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü, ardından da babasının önerisi üzerine Harvard Üniversitesi'nde hukuk eğitimi almaya başladı.

  Kişisel bilgisayarlar 70'li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli mo**** henüz standart bir kullanma progr***** sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletme sistemine sahipti. Gates ve Allen'ın, Altair için 1964'te geliştirdikleri program dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. MITS firması genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico'da Microsoft adlı şirketi kurdu.

  Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977'de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer - Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi program dillerini geliştirmekle, Microsoft'a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978'den sonra ilkin Japonya olmak üzere) sağladı. Gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

  1980'den sonra PC pazarına girip Gates'i bir PC işletme sistemi geliştirmekle görevlendirince, hızlı yükselişleri sürüp gidegeldi. Microsoft'un kısa zamanda tasarladığı MS-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletme Sistemi) 80'li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon nüsha). Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok firma IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletme sistemi bütün bilgisayarlar için standart hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 80'li yılların ortasından sonra Avrupa'da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların performansları altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

  Gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından (1982) sonra, 1983'te ilk kez fareyi (mouse) kullanan WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle WORD Avrupa'da çok satılırken, ABD'de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

  Microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin WORD ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

  MS-DOS işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan WINDOWS'un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. WINDOWS'u piyasaya sürdükten (1987) üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri program elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle WINDOWS'u daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993'te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 3,75 milyar dolar; borsa değeri: 20 milyar doların üstünde). Gates'in kişisel serveti yaklaşık olarak 50 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Ağustos 2009
  Özlem bunu beğendi.
 2. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  Microsoft, dünyanın 1 numaralı kişisel bilgisayarlar için yazılım hazırlayan bir şirkettir. William (Bill) H. Gates III, Microsoft’un kurucu ortağı, aynı zamanda genel müdür ve yönetim kurulu başkanıdır.

  Bill Gates 28Ekim 1955 doğumludur. İki kız kardeşi ile birlikte Seattle şehrinde büyüdüler. Babaları, William H. Gates II, Seattle’da bir avukattır. Mary Gates, rahmetli anneleri, Washington Üniversitesi bölgesinde okul öğretmeni ve United Way International’ın başkanıydı.

  Gates Özel Lakeside Okulu’na gitmeden önce, kuzey Seattle’da devlet ilkokuluna gitti. Lakeside Okulu’nda kişisel bilgisayar program yazma işine başladı, daha 13 yaşındaydı.

  1973 senesinde Harvard Üniversitesine girdi. Burada aynı koridorda yaşadığı Steve Balimer, Microsoft’un başkanı, ile tanıştı. BASIC, programlama dilinin değişik bir versiyonunu yarattı, MITS altair. BASIC ilk olarak John Kemeny ve Thomas Kurtz tarafından Dartmount Üniversitesinde 1960 ortalarında yazılmıştı. 1975 senesinde çocukluk arkadaşı Paul Allen’la birlikte Microsoft’u kurdu ve Harvard 3. sınıftan ayrılarak tüm enerjisini bu şirkete adadı. İnançları, kişisel bilgisayarların her ev ve ofis için çok değerli olacağı, bunun içinde yazılım programı yapmaya ağırlık verdiler.

  Gates’in bu inanç ve ileri görüşü Microsoft’un başarısının anahtarıdır. Gates aktive olarak idari işlerde, ve stratejik kararlarda yer alır. Aynı zamanda yeni ürün geliştirmede teknik konularda önemli rol alır. Zamanın çoğunu müşteri toplantıları ve dünya etrafındaki Microsoft çalışanlarıyla e-mail haberleşmesi alır.

  Gates’in liderliğinde, Microsoft’un amacı: yazılım teknolojisini ilerletmek, insanlara daha ucuz, daha kolay, daha zevkli bilgisayar kullanımı sunmaktır. Şirket herzaman uzun va**** misyonu savunur. Bunun da ispatı, 2,6 milyar dolarlık araştırma ve geliştirme bütçesidir.

  1995’de kendi vizyonunu, “Önümüzdeki Yol” isimli kitabında anlattı. Bilgi teknolojisinin toplumu nereye götüreceğini yazdı. Nathan Myhrvold, Microsoft Teknik Direktör ve Peter Rinearson’ında katkıları bulunan kitap 7 hafta boyunca New York’un “En çok satanlar” listesinde 1 numara, 18 hafta boyunca da listede yer aldı. Dünya çapında 20 ülkede basıldı ve sadece Çin’de 4000,000 adet satıldı.

  1996’da Microsoft’u stratejik avantajları hızla gelişen İnternet arenasına soktu. Bu konuyla ilgili ikinci kitabı “En çok satanlar” listesinde yer aldı. Bu kitabın gelirlerini sınıflarında bilgisayar kullanan öğretmenler vakfına adadı.

  Bilgisayar aşkı dışında, Gates bioteknoloji ilede çok ilgilenir. ICOS’nin yönetim kurulunda koltuğu, Chiroscience Group’da (İngiltere) hisseleri vardır. Kurucusu olduğu Corbis Şirketi, dünyanın en büyük görsel bilgi ağını yaratmaktadır. Dünyanın dört bir tarafındaki fotoğraf ve resim arşivini yaratmaktadırlar. Gates aynı zamanda cep telefonu öncülerinden Craig McCaw’un şirketi Teledesic’ede yatırım yapmıştır. Bu şirketin amacı yüzlerce uydu kullanarak dünya üzerinde tüm noktalardan iletişim sağlayabilmektir.

  Microsoft şirketi borsada işlem görmeye başlayalı 12 sene oldu. Bu süre zarfında Gates 800 milyon dolarlık bağışlarda bulunmuştur. Bunun 200 milyon doları Gates Kütüphane Vakfı’na verilmiştir. Amaç, Kuzey Amerika’daki kütüphanelerin yeni teknolojiyi yakalamaları ve bilgi çağına yönelik yatırım yapmalarıdır. 1994’de William H. Gates Vakfı kuruldu. Bu vakfın ilgi alanı: eğitim, dünya sağlığı ve nüfusu, halk ve sanat toplulukları ve Puget Sound.

  Bill ve Melinda Frech Gates 1 Ocak 1994’de evlendiler. 1996’da Jennifer Katharina Gates doğdu
 3. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  hayranım bu adama
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş