bir binanın dayanıklılığını etkileyen etmenler

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde _irem_ tarafından paylaşıldı.

 1. _irem_

  _irem_ Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar benim "bir bina nın dayanıklılığını etkileyen etkenler" konulu bir yazı bulmam gerekiyor lütfen yardımcı olun :)
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Eylül 2010
 2. ayşemmm

  ayşemmm Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  1.076
  Ödül Puanları:
  0
  Bir binanın Dayanıklılığını Etkileyen Faktörler

  Tasarımdan kaynaklanan gereksinimler; beton ve çelik dayanım sınıfına çevrilerek kesit tayinleri yapılmaktadır. Çevre şartlarına bağlı olarak, beton agregasının karışım ve fiziksel özellikleri, su/çimento oranı ve çimento içeriği gibi faktörler tasarım alt sürecinde ayrıntıları ile belirlenmektedir. Betonarme elemanlar servis yükleri altında meydana gelecek gerilmeleri karşılamak durumundadır. Tasarımda sağlanması gereken bu gereksinimin yanı sıra, beton karışımı, kalıp yüzey karakteristikleri ve beton döküm işlemlerinden kaynaklanan beton yüzey kusurlarının betonarme elemanların dayanım ve dayanıklılığı üzerindeki etkileri önemli bir faktör olarak görülmektedir. Diğer taraftan, genelde betonarme elemanın çevre şartlarından kaynaklanan ve betonarme elemanların dayanıklılığını etkileyen faktörler:

  • kimyasal hasar etkenleri,
  • betonarme çeliği korozyonu,
  • donma-çözülme etkisi,
  • alkali-agrega reaksiyonu,

  Bu faktörlerin etkinlik dereceleri, yapının bulunduğu çevre ve kullanım şartları, malzeme özellikleri, karışım oranlan, beton kabuğu ve kalıp karakteristiklerinden etkilenmektedir. Bu faktörlere ek olarak özellikle beton yapısına zararlı tesirleri olan ve malzeme spesifikasyonlarının geliştirilmesi gereğini yaratan detay faktörler olarak; aşınmaya neden olan şartların da değerlendirilmesi gerekmektedir.
  _irem_ bunu beğendi.
 3. ela deniz

  ela deniz Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  çok sağol banada gerekliydi
 4. aydan gizem

  aydan gizem Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  34
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler

Sayfayı Paylaş