Bir Destandır Çanakkale ÖZET

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde Küçük Kasırga tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Kasırga

  Küçük Kasırga Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar rica etsem bu kitabın özetini okuyanlar yazabilir mi?Haftaya pazartesi son...Şimdiden teşekkür ederim
 2. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44
  ÇANAKKALE BİR DESTANDIR!,

  Bir Destandır ÇanakkaLe Çanakkale ZaferiBir Destandır ÇanakkaLe yokluk ve yoksulluk döneminin başarısıdır. Maddi ve siyasi açıdan devletin tıkandığı bir dönemde meydana gelmiştir. Maddi imkânların neredeyse tabana vurduğuBir Destandır ÇanakkaLe düşmanların ise çok güçlü bulunduğu bir savaştır.
  Bu gerçeğe rağmen Çanakkale Savaşları nasıl zaferimizle sonuçlandı?
  Bu zaferin bir tek doğru izahı vardır. O da Mehmetçiğin imanıdır. "**ürsem şehitBir Destandır ÇanakkaLe kalırsam gazi!" dedirten imanBir Destandır ÇanakkaLe askerimizi kahramanlaştırmıştır.
  KanaBir Destandır ÇanakkaLe kine ve inanılamaz bir ateş sağanağına rağmen MehmetçikBir Destandır ÇanakkaLe adının ilham ettiği imanı hiç unutmamışBir Destandır ÇanakkaLe bir gül bahçesine girercesine şehadete koşmuştur. Yine bu imanladır kiBir Destandır ÇanakkaLe fedakârlığın her türlüsüneBir Destandır ÇanakkaLe açlığaBir Destandır ÇanakkaLe susuzluğaBir Destandır ÇanakkaLe yara bere ile yaşamaya sabırla katlanmışBir Destandır ÇanakkaLe yılmamışBir Destandır ÇanakkaLe yıkılmamıştır.
  Mehmetçiği ayakta tutan güçBir Destandır ÇanakkaLe düşmanlarını şaşkına çevirmiştir. Zira böylesine bir direnci onlar değil düşünmekBir Destandır ÇanakkaLe hayal bile edememişlerdi.
  HastayaBir Destandır ÇanakkaLe hastaneyeBir Destandır ÇanakkaLe silâhsızaBir Destandır ÇanakkaLe teslim olana ateş etmiyorBir Destandır ÇanakkaLe esire misafir muamelesi yapıyordu. İmanından kaynaklanan merhameti öyle coşkundu kiBir Destandır ÇanakkaLe onu "tek dişi kalmış medeniyet"in acımasızlığı bile söndüremedi. Bu merhametten düşmanı da yararlandı. Kendisini tehlikeye atarakBir Destandır ÇanakkaLe yaralı düşmanını sırtlayıp siperine ***ürdü.
  MehmetçikBir Destandır ÇanakkaLe Çanakkale'de binlerce insanlık dersi verdi. ŞimdiBir Destandır ÇanakkaLe daha aradan bir asır bile geçmedenBir Destandır ÇanakkaLe bırakın düşmanlarınıBir Destandır ÇanakkaLe dostlarıBir Destandır ÇanakkaLe hatta çocukları ve torunları dahi o insanlık örneklerine yabancılaştı! O güzelim insanlık tabloları unutuluverdi.
  Mehmetçiğin Çanakkale'de yaşattığı insanlığa bütün dünyaBir Destandır ÇanakkaLe şimdi daha çok muhtaçtır. ÇünküBir Destandır ÇanakkaLe açık ve örtülü savaşlarda yine acımasızlıklarBir Destandır ÇanakkaLe sömürülerBir Destandır ÇanakkaLe bencillikler ve yaşanıyor;yine insanlarBir Destandır ÇanakkaLe küçük çıkarlar uğrunaBir Destandır ÇanakkaLe açlığa ve ölüme terk ediliyor;özellikle de MüslümanlarBir Destandır ÇanakkaLe yine dünyanın her yerinde kanaBir Destandır ÇanakkaLe gözyaşınaBir Destandır ÇanakkaLe acıya boğuluyor.
  İşte bu sebepleBir Destandır ÇanakkaLe Çanakkale'de Mehmetçiğin sergilediği insanlığı samimi olarak yaşatacak bir imana şiddetle ve çok acele ihtiyaç vardır. Bu imanı yaşayarakBir Destandır ÇanakkaLe dünyada insanlığınBir Destandır ÇanakkaLe sevgininBir Destandır ÇanakkaLe hoşgörünün hâlâ var olduğuna insanları inandırmak gerekiyor. Aksi halde zayıfın ezilip sömürüldüğüBir Destandır ÇanakkaLe zenginin daha da zenginleştiği bir maddeci zihniyetBir Destandır ÇanakkaLe çölleşmedik gönül bırakmayacaktır.

  Mehmetçiğin güzelliklerin kaynağı yüreğindeki imandı. OBir Destandır ÇanakkaLe imanın başka adreslerde aranmaması gerektiğiniBir Destandır ÇanakkaLe adıyla da bütün âleme göstermekteydi. Çünkü oBir Destandır ÇanakkaLe Mehmetçik idi...AdıBir Destandır ÇanakkaLe sahibinin güzelliklerine sahipti. Bütün imkânsızlığınaBir Destandır ÇanakkaLe çaresizliğine ve bilgi eksikliğine rağmenBir Destandır ÇanakkaLe güzelliğin adresini biliyordu.
  Güzelliğin kaynağından fazla uzaklaşmamıştı. GönlüBir Destandır ÇanakkaLe Güzeller Güzeli'ndeydi...
  Bu milletBir Destandır ÇanakkaLe onu o kadar çok seviyordu kiBir Destandır ÇanakkaLe bu muhabbetle onun adını askerine ad olarak almıştı. Böylece dünyadaBir Destandır ÇanakkaLe peygamberinin adını kendisine ad olarak alan tek ordu olmuştu.
  Hem de bu adı alıştaBir Destandır ÇanakkaLe benzersiz bir incelik göstermişBir Destandır ÇanakkaLe asla onun gibi olamayacağını bilmenin ve aşkının derinliğini göstermenin idrakı içinde Muhammed'i Mehmet'e çevirmişBir Destandır ÇanakkaLe onu da küçülterek askerine isim yapmıştır.
  İşte ÇanakkaleBir Destandır ÇanakkaLe bu askerin zaferidir.
  Çanakkale'yi diğer zaferlerimizden ayıran bir üstünlüğü deBir Destandır ÇanakkaLe Osmanlının son dönemindeBir Destandır ÇanakkaLe daha doğrusu çöküşü sırasında kazınılmış olmasıdır.
  Bu zaferBir Destandır ÇanakkaLe "ÇöktüBir Destandır ÇanakkaLe bittiBir Destandır ÇanakkaLeöldü" denildiği zamanda Osmanlı insanının ne olduğunu bir kez daha bütün dünyaya göstermiştirBir Destandır ÇanakkaLe Osmanlı insanını bütün olumsuzluklara rağmen güçlü ve üstün kılan İslâm imanını dosta düşmana tanıtmıştır.
  O günden sonra düşmanlarımızın asıl hedefi imanımız olmuştur. Çünkü onlar da iyice anlamışlardır kiBir Destandır ÇanakkaLe yüreklerde bu iman olduğu sürece bu millet ne sürü olurBir Destandır ÇanakkaLe ne de sömürülür...
  Bugün ülkemizin içinde bulunduğu bütün darboğazların sebebiBir Destandır ÇanakkaLe bizi biz yapanBir Destandır ÇanakkaLe kimlik ve kişiliğimizi oluşturan değerlerimizden uzaklaşmamızdır. Çanakkale'den aldıkları dersleBir Destandır ÇanakkaLe düşmanlarımızBir Destandır ÇanakkaLe neremize vuracaklarını öğrenmişlerdir. Biz iseBir Destandır ÇanakkaLe tam tersineBir Destandır ÇanakkaLe bir gaflet ve tembellik içine düşüp sürekli düşman oyunlarına gelmişiz. İşin en acı yanı daBir Destandır ÇanakkaLe maddi ve manevi varlığımızı borçlu olduğumuz İslâm imanından ve onun kazandırdığı ahlâktan uzaklaşmış olmamızdır. İslâm imanından uzaklaşmak demekBir Destandır ÇanakkaLe sahip olduğumuz temel hayat damarını koparmak demektir. Çünkü bu milletBir Destandır ÇanakkaLe bin senedirBir Destandır ÇanakkaLe sahip olduğu bütün güzellikleri o imana borçludur;bütün kahramanlığınıBir Destandır ÇanakkaLe güzel ahlâkınıBir Destandır ÇanakkaLe sevgisini o imandan ve o imanın en yüksek temsilcisi olan Güzeller Güzeli'nden almıştır. Bu gerçeği görenlerBir Destandır ÇanakkaLe bu milleti zayıflatmak ve yenmek için doğrudan doğruya her vesile ve vasıta ile imana saldırıyorBir Destandır ÇanakkaLe bu konuda netice almak için her yoluBir Destandır ÇanakkaLe daha doğrusu her yolsuzluğu deniyorlar;ilmi gerçekleri saptırıyorBir Destandır ÇanakkaLe tarihi tahrif ediyorBir Destandır ÇanakkaLe güncel olayları tersine çeviriyorlar.
  Bütün meseleBir Destandır ÇanakkaLe İslâm'la güçlenmişBir Destandır ÇanakkaLe kahramanlaşmış olan bu milleti tarih sahnesinden silmektir. Çanakkale'de çok ümitlendiler;maddi sebeplereBir Destandır ÇanakkaLe silâh ve asker üstünlüğüneBir Destandır ÇanakkaLe Osmanlı askeri ve bürokratik çözülmesine bakınca da hemen harekete geçtiler. Ancak Mehmetçik bütün bu olumsuzlukları tersine çevirircesine şahlandı. Bu şahlanış Bir Destandır ÇanakkaLe bütün plânlarıBir Destandır ÇanakkaLe entrikalarıBir Destandır ÇanakkaLe ince ayar hesapları alt üst etti.
  Şimdi "son vatan parçası" olan Anadolu'da bileBir Destandır ÇanakkaLe bir avuç insanBir Destandır ÇanakkaLe Çanakkale'deki birlik ve beraberliği gösteremiyorsaBir Destandır ÇanakkaLe burada durup düşünmek gerekmez mi? EvetBir Destandır ÇanakkaLe bu noktada durup düşünmek ve "Acaba biz nerede yanlış yapıyoruz?" diye kendimizi hesaba çekmek icap etmez mi?
  Çanakkale'nin o zor ve çetin günlerinde var olup da bugün kaybettiğimiz ruhBir Destandır ÇanakkaLe nasıl bir şeydi?
  İşteBir Destandır ÇanakkaLe elinizdeki eserBir Destandır ÇanakkaLe o ruhuBir Destandır ÇanakkaLe Çanakkale heyecanını yeniden bulmakta bir nebze işe yararsaBir Destandır ÇanakkaLe mutluluğumuz sonsuz olacaktır.
  İnanıyoruz kiBir Destandır ÇanakkaLe yeniden Çanakkale ruhunu kazanırsakBir Destandır ÇanakkaLe bir daha Kuva-yı Milliye aşkını yakalarsakBir Destandır ÇanakkaLe maddeten ve manen çok güçleneceğiz; önümüz açılacak ve bizBir Destandır ÇanakkaLe bir daha dünyaya insanlık nedirBir Destandır ÇanakkaLe gösterebileceğiz.
  Ümitsiz değiliz. O güzel insanlara ve hatıralarına lâyık olmaya çalışıyoruz. Onları anlayanBir Destandır ÇanakkaLe seven ve yollarını yol bilen güzel gençler yetişiyor. O güzel gençlereBir Destandır ÇanakkaLe erkekliğiyle kızıylaBir Destandır ÇanakkaLe güneylisiyle kuzeylisiyleBir Destandır ÇanakkaLe doğulusuyla batılısıyla hepsine sevgilerBir Destandır ÇanakkaLe saygılar sunuyorum.

  Vehbi VAKKASOĞLU
  Küçük Kasırga bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş