Bir Eserin Geçirdiği Aşamalar

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde rotasız fırtına tarafından paylaşıldı.

1. rotasız fırtına

rotasız fırtına Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar Türk Edebiyatı kitabının 11.sayfasında yer alan performans ödevi adlı bir ödev var.Bu ödev konuları arasında 4.ödevde bana yardımcı olmanızı istiyorum.Orada da dediği gibi güzel sanat dallarından birinin eser olarak kabul edilebilmesi için geçirdiği aşamaları araştırmamızı söylüyor.En kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum...!!!
  2. furkans02

furkans02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    arkadas ole bulamzzın

bende aynı ödevi yapıyorum :eek:na sey yaz belirli bi zaman geçtikten sora yıllar sonra hala o kültüre devam ediliyorsa mesela çok eski efelerin dansı o bi güzel sanat ama kolbastı sanat deil ona gore bişiler yaz :330::307:
    rotasız fırtına bunu beğendi.
  3. furkans02

furkans02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    yardımcı olduysam ne mutlu bana
  4. Gizem ~

Gizem ~ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    off nee kadar iğrenç bir ödev hiçbir şey bulamıyorummmmm :(
  5. ahmet_773

ahmet_773 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    O sanat dalının geçmişten günümüze degişimi örnek ebediyat edebiyatın geçmişten günümüze kadar serüvenini araştır.
    rotasız fırtına bunu beğendi.
  6. rotasız fırtına

rotasız fırtına Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

O sanat dalının geçmişten günümüze degişimi örnek ebediyat edebiyatın geçmişten günümüze kadar serüvenini araştır.
    Genişletmek için tıkla...
    Teşekkür ederim ayrıca bir şey sorucam.Mesala ben picassonun mavi dönem adlı resmini ele aldım.Bu da olur değil mi?
  • zaa

zaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    pff

n blunmas ödevmş yha:S:S ara ara yhoq z0r iş:S neyse azda 0lsa yardımcı oluRsanz sewiNirm oqea??
  • oguzhanmevsim

oguzhanmevsim Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ben edebiyatı ele aldım. Tamamen kendi yorumum.:330:

BİR EDEBİYAT YAZISININ ESER OLARAK KABUL EDİLMESİNİN AŞAMALARI

Her hangi bir şiir, bir düz yazı yazabilmeyi herkes yapabilir. Önemli olan, onun bir eser, güzel sanat eseri olmasıdır ve bu eseri yaratmanın da bazı aşamaları vardır. Yaratıcılık, duygu ve düşünce gerektiren bir eser yazmanın aşamaları şöyledir:
    1)ilk olarak, yapacağımız sanat eserine gönülden değer vermemiz ve yapabileceğimize “inanmamız” gerekir.
    2)daha sonra yapacağımız eserinin konu aldığı sanat dalıyla ilgili yoğun bir araştırma yapmamız gerekir. Bu bize yaptığımız araştırmada o sanatın tarihinde ve günümüzde kullanılmış ve kullanılan bazı yöntemler hakkında bilgi verir.
    3)hayatın gündemini veya geçmişteki olayları ele alarak bu olayları yapacağımız esere yansıtmamız gerekir. Ele aldığımız bu konuları eserde “gizli” ve “dolaylı” bir şekilde belirtmemiz gerekir. Bu eseri okuyan insanların eseri okurken düşünmelerini gerektirmesini sağlar ve her zaman düşünce gerektiren eserler daha önemli ve değerlerdir. Mesela Osman Hamdi beyin bir eseri olan kaplumbağa terbiyecisi resmi insana düşünme ve anlama gerektiren bir eserdir. Bu eserde insanın çağdaşlaşması ele alınmıştır.
    4) daha sonra edebiyat sanatıyla ilişkili bir sürü kitaplar, antolojiler ve yazılar okumak gerekir. Çünkü başka yazarların yorumları bize fikirler verir. Fakat yanlış anlaşılmasın! Başka yazarın yorumunun tamamını almamalıyız. Sadece yazıda ele alınan konu hakkında ve sanatçının yapmış olduğu yorum tarzı hakkında fikir edinebiliriz.
    5)Önemli olan başka bir konu ise yaptığımız eser veya eserleri kendimize meslek malzemesi etmemeliyiz.bu zanaatkarcılık olur.
    6)son olarak yazdığımız edebi yapıtı yapılan yarışmalara, sergilere veya yapıtın ait olduğu sanat dalıyla alakalı olan kurumlara verilmesi gerekir.
    Simge484, Gizem ~, --fulya-- ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  • rotasız fırtına

rotasız fırtına Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Her hangi bir şiir, bir düz yazı yazabilmeyi herkes yapabilir. Önemli olan, onun bir eser, güzel sanat eseri olmasıdır ve bu eseri yaratmanın da bazı aşamaları vardır. Yaratıcılık, duygu ve düşünce gerektiren bir eser yazmanın aşamaları şöyledir:
    1)ilk olarak, yapacağımız sanat eserine gönülden değer vermemiz ve yapabileceğimize “inanmamız” gerekir.
    2)daha sonra yapacağımız eserinin konu aldığı sanat dalıyla ilgili yoğun bir araştırma yapmamız gerekir. Bu bize yaptığımız araştırmada o sanatın tarihinde ve günümüzde kullanılmış ve kullanılan bazı yöntemler hakkında bilgi verir.
    3)hayatın gündemini veya geçmişteki olayları ele alarak bu olayları yapacağımız esere yansıtmamız gerekir. Ele aldığımız bu konuları eserde “gizli” ve “dolaylı” bir şekilde belirtmemiz gerekir. Bu eseri okuyan insanların eseri okurken düşünmelerini gerektirmesini sağlar ve her zaman düşünce gerektiren eserler daha önemli ve değerlerdir. Mesela Osman Hamdi beyin bir eseri olan kaplumbağa terbiyecisi resmi insana düşünme ve anlama gerektiren bir eserdir. Bu eserde insanın çağdaşlaşması ele alınmıştır.
    4) daha sonra edebiyat sanatıyla ilişkili bir sürü kitaplar, antolojiler ve yazılar okumak gerekir. Çünkü başka yazarların yorumları bize fikirler verir. Fakat yanlış anlaşılmasın! Başka yazarın yorumunun tamamını almamalıyız. Sadece yazıda ele alınan konu hakkında ve sanatçının yapmış olduğu yorum tarzı hakkında fikir edinebiliriz.
    5)Önemli olan başka bir konu ise yaptığımız eser veya eserleri kendimize meslek malzemesi etmemeliyiz.bu zanaatkarcılık olur.
    6)son olarak yazdığımız edebi yapıtı yapılan yarışmalara, sergilere veya yapıtın ait olduğu sanat dalıyla alakalı olan kurumlara verilmesi gerekir.
    Çok teşekkür ederim...Bu bana gerçekten faydalı olucak..
  • Gizem ~

Gizem ~ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler :)
  • Sayfayı Paylaş