Bir Hidâyet Öyküsü...

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde sementa.38 tarafından paylaşıldı.

1. sementa.38

sementa.38 Üye

Beğenileri:
    363
    Ödül Puanları:
    64
    Yer:
    kayseri

Yerin derinliklerinde gömülü taşlaşmış olan bir cevher hünerli eller tarafından çıkarılıp işlenmeyi bekler "Nefs" denilen "dipsiz kuyunun içindeki rûh" çırpınıp durmaktadır Onda da gömülü bir cevher vardır ki buAllâh'ın insanlara hidâyet bahşettiği "Hâdî" esmâsıdır Yükselip yükselip en zirvede ışıklarını saçan bir güneş gibi; Hâdî esmâsı datakdir edilen bir vakitte gömülü kaldığı derinliklerden yükselip kalb semâlarını aydınlatır
    İşte o nasipli kullardan biri…
    İsmi Carol Amerikalı
    Hidâyeti için takdir edilen vakit 90'lı yıllar Hidâyete varış hikâyesini kendisinden dinleyelim:
    Düşünmeye başladığım ilk zamanlardan bu yana Hristiyanlık beni hiç tatmin etmiyordu Hele bu dinin İsa -aleyhisselâm-'ın Allâh'ın oğlu olduğu şeklindeki akîdesini aslâ benimseyemedim
    İlkokul üçüncü sınıfta bir Yahûdi arkadaşım vardı Dîni beni çok etkilemişti Yaptığımız sohbetlerde "onun da benim de ilâhımız olan Allâh'ın eşşiz kudreti" karşısında büyülenmiştim
    İlköğretim lise ve üniversite boyunca Yahûdiliği araştırdım Ve Yahûdilik dersleri almaya başladım Bu dinin Allâh hakkında inanmak istediğim şekline çok yakın olduğunu anladım ve nihayet Yahûdi olmaya karar verdim Muhâfazakâr bir hahamla görüştüm Fakat haham beni bu teşebbüsümden alıkoymaya çalıştı Ne kadar ısrar etsem de kabul etmedi Çok üzülmüştüm
    Bir süre sonra başka bir Sinagog'da başka bir hahamla konuşup Yahûdiliğe girmek istediğimi söyledim Haham:
    "-O kadar istiyorsan Yahûdiliğe geçebilirsin ancak öteki Yahûdiler seni aslâ bir Yahûdi olarak görmezler" dedi
    Bu olanlardan sonra yahudiliğe karşı tüm hevesim kırılmıştı
    Başka dinleri araştırmaya başladım Sırasıyla Budizm'i ve Amerikan yerlilerinin maneviyâtını inceledim Önceki arayışlarım gibi hiçbir yere varamıyordum Ve sonunda içimdeki "müteâl ve kudreti sonsuz Allâh" inancıyla yetinmeye karar verdim
    Evlenmeye karar verdiğim insanla karşılaşana kadar İslâm'ı bir din olarak araştırma ihtiyacı hissetmemiştim Çünkü İslâm'ı ortaçağda kalmışhep kan döken insanlara huzurdan çok savaş vaad eden bir din olarak duymuştum ve doğrusu hiç dikkatimi çekmemişti
    Müstakbel kocamla ilk tanıştığımda onun müslüman olduğunu öğrenince şaşırıp kalmıştım Kaba ve câhil olduklarını düşündüğüm için espri yeteneğini hayata dâir düşüncelerini ve derin bilgisini gördükçe hayrete düştüm İslâm'la aramdaki buz dağları bu ilk tanışmayla biraz erimişti Böylelikle bu dîni daha iyi tanımak için incelemem gerektiğine karar verdim
    Günler günleri aylar ayları kovalıyor araştırma yaptıkça İslâm'ın "hak din" olduğunu görüyordum Ve İslâm'ın tevhid inancının yıllardır içimde beslediğim Allâh inancıyla ne kadar yakın olduğunu fark edince hayretler içinde kaldım
    Ve ilk vurgun yediğim an!
    Hanımlarla toplandığımız dersimizde dinlediğim bir âyet âdeta beni başka âlemlere götürüp oradan da kendime getirmişti
    Bakara Sûresi'ndeki bu âyet yahûdilerin inek kurban etmelerinden dolayı ilâhî emri sorgulamalarıyla ilgiliydi Âyet beni öylesine sarsmıştı ki Allâh karşısında çok büyük bir mahcûbiyet hissetmiştim
    Dersin ortasında sesli sesli ağlamaya başladım Bütün dinlediğim sözlerin ötesinde Kur'ân yalnızca âhenkli okunuşuyla öyle büyük bir mûcizeydi kikararmış gönülleri bile kıskıvrak yakalıyorcâzibesiyle kendine çekiyordu
    Aynı akşam uyumadan önce Allâh'tan bana yardımcı olmasını isteyerek rastgele Kur'ân-ı Kerîm'i açtım İlk karşıma çıkan âyeti sesli sesli okumaya başladım:
    "Peygambere indirileni dinledikleri zaman âşinâ oldukları hakîkatlerden duygulanarak gözlerinin yaşla dolup taştığını görürsün Onlar "Ey Rabbimizîmân ettik" derler Sen de bizi hakka şahitlik eden mü'minlerle beraber yaz Biz Rabbimiz'in bizi sâlihlerle beraber cennetine koymasına can atarken Allâh'a ve hak olarak bize gelmiş olana niçin îmân etmeyelim Bu sözlerinden dolayı Allâh onları altlarından ırmaklar akan cennetlerle mükâfatlandırdı" (Mâide 83-85)
    Âdetâ nutkum tutulmuştu Allâh kelâmı Kur'ân ile benimle konuşmuştu Allâh Teâlâ'nın beni İslâm'a çağıran son mesajı buydu işte
    Kısa bir süre sonra Kelime-i Şehâdet getirerek müslüman olmuştum Rûhumun özgürlüğe kavuştuğunu hissediyordum
    Yahûdilerin beni içlerine kabul etmek istemeyişlerinin aksine müslüman kardeşler "Allâhu Ekber Elhamdülillâh Ehlen ve Sehlen" diyerek beni sevinçle karşıladılar
    Onlarla beraber olmak ve ümmetin içinde bir fert olduğumu düşünmek kalbimi ve rûhumu ısıtıyor Beni hidâyete erdirdiğinden dolayı âlemlerin Rabbine nihâyetsiz hamd ü senâlar olsun…

Alıntı
    abdulmelik ve !!emine!! bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş