Bir olayı olumsuzdan yola çıkarak halletmeye çalışmak.

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Dreamer* tarafından paylaşıldı.

 1. Dreamer*

  Dreamer* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.550
  Beğenileri:
  1.971
  Ödül Puanları:
  0

  Bir olayı olumsuzdan yola çıkarak halletmeye çalışmak çoğu zaman yapıcı değil yıkıcı etki oluşturur.
  ... Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir.
  Bu öğüt alanlara bir öğüttür. (Hud Suresi 114)

  Şeytanın kullandığı yöntemlerden biri de insanları olumsuz konuşmaya teşvik etmesidir. Şeytanın bu telkini altına giren bir insan bazı durumlarda olumsuz konuşmanın son derece gerekli ve faydalı olduğuna inanır. Hatta pek çok konuyu halledebilmek için bir olayın olumsuz yönlerinin de irdelenmesinin zaruri olduğunu düşünür. Ancak bu doğru değildir.
  Bir konuda ilerleme kaydetmek ve daha yapıcı sonuçlar elde etmek isteyen bir insanın geçmişteki ya da halihazırdaki var olan olumsuz yönleri olumsuz şartları dile getirmesi tam tersine kişilere zarar verip yıkıcı etki de yapabilir. Kişi o an için meydana getirdiği bu sonuçların farkına varmayabilir. Ama aslında olumsuzlukları tekrar tekrar dile getirmesiyle çevresine olduğu kadar kendisine de zarar verir. Anlattıklarıyla kendisine daha derin telkinler yaparak olumsuzların gerçekliğine kendisini daha da kesin bir şekilde inandırır.
  Bu bakış açısındaki insanın bir de şöyle bir düşüncesi vardır: eğer olumsuzu gizlersem gerçekçi davranmamış dürüst olmamış olurum. Gerçekte zaten var olan bir şey bu. Bunu dile getirsem de getirmesem de bu zaten var. Bir de söze dökmenin ekstradan daha ne olumsuz etkisi olabilir ki? Ayrıca var olan bir olumsuzluğu gizlersek; sanki hiç yokmuş hiç olmamış gibi davranırsak üzerini örtersek o zaman onu nasıl ortadan kaldırırız? Nasıl çözeriz? O zaman o olumsuzluk her zaman zeminde var olmaya devam edecek gizliden gizliye sürüp gidecektir. Bu yüzden ben gerçekçi ve dürüst davranıp yıkıcı da olsa olumsuzlukları mutlaka dile getirmeliyim.�
  İşte bu da çok yanlış bir düşüncedir. Dürüstlük doğruculuk gerçekçilik demek sürekli olumsuzlukları dile getirmek değildir. Aynı sonucu almanın çok daha güzel daha hikmetli etkili faydalı ve yapıcı yolları da vardır.
  Makbul olan olumsuzu hiç dile getirmeden onun çözümü olacak olan olumlusunu konuşmaktır. Bu bir konuyu hallederken her iki tarafa da olumlu telkin yapacak olumlu sonuca ulaşılmasını hızlandıracak ve olumlu temelleri güçlendirecek bir ahlaktır. Olayların sürekli olumsuz yönleri üzerinde durmak ise ortada sanki bir açmaz varmış telkini verir. Adeta aşılması ve unutulması mümkün olmayan kişilerin hayatları boyunca peşlerini bırakmayacak üzerlerine ilişmiş kalıcı hasarlarmış gibi bir hipnoz etkisi yapar. Oysa olumsuz yönler dile getirilmediği ve onları giderecek olumlu tedbirler alındığı takdirde hızla yok olur ve eriyip gider.
  Allah Kuran�da �iyiliklerlerin kötülükleri gidereceğini� bildirmiştir (Hud Suresi 114). Bu Allah'ın kesin bir adetullahıdır. Asla değişmez. Kesin bir gerçektir. Ve mutlaka bu şekilde sonuç verir. Dolayısıyla sürekli olumlusunu konuşan olumludan yana tedbirler alan ve olayları hayır gözüyle pozitif yaklaşarak değerlendiren ve uygulayan bir insan Allah'ın izniyle ortadaki olumsuzluklardan hızla sıyrılıp kurtulacaktır.
  Ayrıca sürekli olumlusunu söylemek gerçekte durum hakikaten zahiren olumsuz gibi görünse dahi mutlaka olumlu telkin yapar. Gerçekte o şekilde olmasa bile öyleymiş gibi taraflara o konuyu halletmede cesaret huzur güven ve yapıcı hareket edebilme gücü verir.
  Bu şekilde hareket etmek dürüstlükten uzaklaşmak gerçekleri gizlemek değildir. İnsan eksik kusurlu ve hatalı yönleri içten içe elbetteki bilir. Ama bunu sürekli konuşmak yerine bunun tedbirlerini alarak üzerine gider ve Allah'ın izniyle de çözüme kavuşturur.
  Şöyle kısa bir örnekle de bu durum açıklanabilir: İnsan çok korkacağı ürkeceği bir durumla gerçekten huzursuz ve tedirgin olacağı şartlarla karşılaşabilir. Ve içinde de bu hisleri yoğun olarak yaşayabilir. Ama her ne olursa olsun �Ben çok korktum çok ürktüm çok huzursuz ve tedirginim� diyerek bu olumsuz hisleri dile getirmez. Çünkü bunları söylemenin kişiye de karşısındakilere de bir faydası olmaz. Aksine kişilerin tedirginlikleri bu tarz bir üslupla giderek daha da artabilir. Bunun yerine cesaretlendirici güven ve huzur verici yapıcı destekleyici konuşmalar yapmak ve bu yolla olumsuzları yenmeye çalışmak çok daha etkili faydalı ve hikmetli bir yaklaşımdır.
  Bunun gibi insanın günlük hayatında karşısına çıkan diğer tüm olayları da bu bakış açısıyla değerlendirip çözmeye çalışması son derece önemlidir. Bu en başta Kuran'ın bize gösterdiği ahlakın bir gereğidir. Allah Kuran�da insanlara �sözün en güzelini söylemelerini� emretmiştir (İsra Suresi 53). İşte bu nedenle olumsuzu söylemeyip daima olumludan yana konuşmak Allah'ın izniyle şeytanın oyununu bozacak; olayların olabilecek en güzel şekilde sonuçlanmasına vesile olacak en hayırlı en etkili yöntemlerden biridir.

  �Kullarıma sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır.�(İsra Suresi 53)

Sayfayı Paylaş