Bir şeye inanmak istediğiniz zaman o şeye inanmak için inanmanız gereken herşeye inanmanız gerekir

Konu 'Felsefe' bölümünde Oquzhan92 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Oquzhan92

Oquzhan92 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Arkadaşlar bildiğimiz gibi coğumuzun başı bu makalelerle dertte ancak bir olup beraber ortaya bir eser koymaya çalışırsak başarılı olma şansımız yüksek

Bir şeye inanmak istediğiniz zaman o şeye inanmak için inanmanız gereken herşeye inanmanız gerekir ;

Sözünden anladıgımız seyleri burda alt alta sıralayarak bana yardım etmiş olur hemde bu sözü alan baska arkadaslara yardım etmiş oluruz.Bu sözden sunları cıkartabiliriz

Birşeye inandığımız zaman,inanmamız gereken herşey inanmak gerekir!Örnek vericek olursak İnsanların coğu Allaha inanırlar ama Allaha tam anlamıyla anlamak icin Onun Peygamberlerine kitaplarına,sözlerine inanmalı ki Allahı tam olarak anlayabilsin !

Sizlerde baska acıdan ele alıp burdan degerlendirir yazarsanız sonradan birleştirip güzel bir eser ortaya cıkarabiliriz hadi en kısa zamanda yapalım sunu :)
  2. aresayt

aresayt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bir paraçaya inanmak bütüne inanmaktır. Örneğin bir çocuk hayaletlerin var olduğuna inandığı zaman hayeletler ilgili pek çok şeyde inanır. Gece ortaya çıktıklarına ölü olduklarına vs ama bunlara inanmak için önce hayaletlerin var olduğuna inanmak gerikiyor. Yani bir parçaya inadığınız zaman bütüne innırsınız.
    Arkadaşım din hakkında güzel bir örnek vermiş. Şu açıdan da bakıla bilir Örneğin bir müslüman ben müslümanım ama namaz kılmaya inanmıyorum! Bunu söylen biri islama inanıyor ola bilir mi ? Hayır inanmaz çünkü parçaya inanmıyor.
    Kazandığınıza inandığınız zaman kaybet mediğinizede inanırsınız... Aynı anlam geliyorlar ama olsun . Siz örneğin 3 sıfır yendiniz karşılaşmayı rakipde 3 sıfır yenildiğine inanır ...

İnanmak Nendir ?
    1 . Bir şeyi doğru olarak benimsemek:
    "Bizim şairlerimiz sanatın sanat için olduğuna inanırlar, başka bir ereği olabileceği akıllarına gelmez."- N. Ataç.

2 . Birini doğru sözlü olarak bilmek, güvenmek:
    "Ben size inanırım."- .

3 . Bir şeyin varlığını, doğruluğunu kabul etmek:
    "Bu başın bir kadına değil, bir hamala ait olduğuna inanmak zor değildi."- P. Safa.

4 . Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek:
    "Tanrı'ya inanmak."- .

5 . Kanarak aldanmak:
    "Her reklama inanmayın

6 . İman etmek.

Alıntı : (

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

)

Farklı düşüncleri olan arkadaşlar lütfen yardım edin ...
  3. aresayt

aresayt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir Şeye İnanmak
    İnanmak her şeydir… Bir şeye indiğiniz zaman ona bağlanırsınız. Bu dini inanmak, sevgiliye inanmak , aşk inanmak, yada bir kişiye arkadaşa inanmak. İnandığınız zaman bağlanırsınız. İnanmak için onu içeren her şeyde inanırsınız
    Örneğin bir çocuk hayaletlere inandığı zaman hayalet hikâyelerine de inanır. Geceleri tuvalete ve dışarı çıkmaya korkar. Çünkü o çocuk artık hayaletlere inanmaktadır ve hayaletlerle ilgili her şeye inanır. Çocuğun gözünde hayaletler gece ortaya çıkar gündüzleri uyurlar. Bu yüzden hayaletlere inanan her çocuk gecelerden korkar. Hayaletlerin gece ortaya çıktığına inanır.
    Arkadaşlarınıza çok güvenirsiniz ve onun dürüst zeki akıllı ve doğru bir insan olduğuna inanırsanız. Onun size karşı yanlış bir şey yapmayacağına da inanırsınız. Arkadaşınız sizin için en iyi insandır. Siz öyle inanırsınız ve buna inandığınız için arkadaşınızın size yanlış yapmayacağına da inanırsınız. Bir insanın arkadaşının dürüst olduğunu düşünürse o yalan söylemez buna inanır. Bir konuda yalan bile söyle arkadaşınıza inanırsınız çünkü o dürüst bir insan olduğu için. Arkadaşınız zeki ise onun sınavdan iyi not alacağına inanırsınız…
    Fakat, inanmak kesinlik değildir. Kimse yer çekimine inanmaz yani onu bilir. Siz insanların dürüst olduğuna inanırsınız ama asla emin olmazsınız çünkü %100 oranında bir kesinlik yoktur. Yer çekiminde ise havaya atılan her cismin yere düştüğünü bilirsiniz. Bir şeye inandığınız zaman onunla ilgili her şeye inanırsınız fakat kesin olarak emin olmazsınız.
    Örneğin size bir arkadaşınız benim cebimde anahtar var dese siz buna inanırsınız fakat anahtarı görene kadar orda anahtar olduğunu bilmezsiniz. Yine aynı arkadaşınız size ben buradan atladığımda yere düşerim dese buna inanmaz bilirsiniz. Çünkü havaya atılan her şey yere düşür.
    Her hangi bir insan her hangi bir dine inandığı zaman o dini içeren her şeye inanır. Bunlar kuralları, kitapları, ibadet şekli vs… Örneğin her hangi bir Müslüman ben Müslüman’ım ama namaz kılmaya inanmıyorum dese bu çok saçma olmaz mı? Tabi ki çok saçma olur. Müslüman olduğuna inan bir kimse İslam’ın tüm kural ve şartlarına da inanır.
    Demek ki bir şeye inandığımız zaman o şeyle ilgili her şeye inanırız. Buna pek çok örnek verdim … Bu örneklerin hepsinde bir parçaya inanıldığı zaman bütüne de inanıldığını kanıtladım. İnanmak kesin değildir. Fakat bütünlük içerir. Demektir ki parçaya inan her insan bütüne de inanır…

Bir kaç şey karaladım .... Nasıl bilmiyorum ama :S (yazan Yasin GÜNER)

Arkadaşlar Lütfen çarşamda günü bende makale yazacağım ... eğer yardımcı olursanız. Sadece örnekler yazın. Yani bir konuda oa inadığımız zaman her şeye innırız veya tam tersi örnekler lütfen ...
  4. Oquzhan92

Oquzhan92 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cok gec mi bilmiyorum ama bende yazdığımı yollayam

Her Şeyden Bir Şeye

İnanmak… Her insanın kendi hür iradesiyle kendi doğrularını bulmasıdır inanmak. Akıl ve mantığından daha çok yüreğiyle inanır insan. Çünkü her doğru kanıtlanabilir değildir, bir insanın doğrusu bir diğer insanın en büyük yanlışı olabilir. İşte inanmak insanın yüreğiyle gerçekleştiğinden insan zaman içinde artık doğrularını kabul etmeyebilir. Daha önce inanmadıkları en büyük inançları haline dönüşebilir…

Peki o zaman tam olarak nasıl inanır insan? “Buna inanıyorum, buna inanmıyorum işte bu kadar” diyip geçebilir mi? Bir anda mı inanır bir şeye yoksa bir süreci var mıdır bu olgunun?

Bir şeyi kabul etme, onun doğru olduğunu benimseme, aslında başka bir şeyin doğru olduğunun benimsenmesinin sonucundan oluşur. Yani insanın her inandığı şey, inanacağı başka şeyleri doğurur. Eğer bir şeyin doğru olduğundan bahsediyorsak, bu doğrunun içerdiği tüm doğruları da kabul etmemiz gerekir çünkü eğer doğru olarak kabul ettiğimiz bir şey, içinde bizim kabul etmediklerimizi, bizim ‘yanlış’ dediklerimizi barındırıyorsa bunun doğruluğundan nasıl bahsedebiliriz. İçinde çelişkilerimizi barından bir şeye ne kadar inanabiliriz? Bu nedenle Ugo Betti’nin de dediği gibi “ Bir şeye inanmak istediğimiz zaman, o şeye inanmak için inanmamız gereken her şeye inanmamız gerekir.

İnançlarımızı birer puzzle gibi düşünebiliriz. Puzzle ı oluşturan parçalardan birini beğenmesek ve yerine koymasak, hiçbir zaman o puzzle ı tamamlamış sayılmayız. Bu şekilde eksik bir puzzle hiçbir zaman gerçeği yansıtmaz, güneşe benzettiğimiz bir şekil aslında eksik parçayla tamamlandığında tam tersi … olan bir şekle dönüşebilir. Yani doğruluğunu benimsediğimiz şey, aslında bizim benimsediğimiz şey değildir. Bir diğer taraftan, eğer bir puzzle tüm parçaların bütünüyse, bu bütün parçaların birleşmesine puzzle deniyorsa, puzzle ı oluşturan bir parçayı, bu en küçük parça olsa bile, kabul etmediğimiz zaman aslında puzzle da kabul etmediğimiz anl***** gelir. Çünkü puzzle ı oluşturan denklem bozulmuştur ve sonuç eksik çıkacaktır.

Hiç kuşkusuz ki “inanmak” kelimesi insanlara ilk olarak dini inançları çağrıştırır. İnsanlar asırlardır din konusu üzerinde konuşurlar, tartışırlar hatta savaşırlar bile. Ama yine de hiçbir şey insanların inandıklarını değiştirmez. Her insan yine kendi inançlarını yaşar ve kendi inanmak istediğine inanır. O zaman üzerinde bu kadar tartışılan ve “inanmak ve inanç” olgularını en çok içinde barındıran din konusundan bir örnekle durumu açıklamaya çalışalım:
    Diyelim ki bir insan Kuran’a inandığını ancak peygamberlere inanmadığını savunuyor. Böyle düşünen bir insan için gerçekten de Kurana inanıyor diyemeyiz. Çünkü öncelikle Kuran’a inanmak istiyorsa, Kuran’ın içerdiği tüm konulara inanması gerekir. Yani Kuranı kuran yapan içindeki anlatılanlar, melekler, peygamberler, cennet, cehennem…, ise kurana inanmak için öncelikle onu oluşturan bu şeylere inanmamız gerekir.

O zaman, “bir şey”’e inanmanın yolu onu oluşturan “her şey”’e inanmaktan geçer.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş