Bir siyasetciye mektup

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf' bölümünde laleli tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. laleli

laleli Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Bir siyasetciye veya bir bilim ada mına mektup yazılcak lütfen yardı edermisiniz pazartesiiye lazım şimdiden teşekkür edrm yardımcı olucak arkadaşlara

lütfen bir siyasetciye veya bir bilim ada mına mektup konusu
    yardım edermisniz

Hiç mi yardim eden olmaz ya
  2. ceylan gözlüm

ceylan gözlüm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bilmiyorum ki
  3. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    BİR BİLİM İNSANINA VEYA BİR SİYASETCİYE MEKTUP
    Sessiz kalıp gecikmem size son mektubunuzda yazdığı her şeyi kabul ettiğimi düşündürmesin diye ve Galileo, Venedik Cumhuriyeti’nin hizmetinde çalıştığından konumunuz bu konularla oldukça ilgili olması nedeniyle, çalışmalarıma ara verip size hemen bir yanıt vermeyi gerekli gördüm. İnanın bana sevgili efendim, Padualı ile benim aramdaki üstünlük iddialarına ilişkin söyledikleriniz bana çok dokundu. Ne var ki, onunla yarışmadığım için, alkışa ve desteğe ihtiyacım yok. Elbette ki söylediğiniz şey çokdoğru, bu keşif ve savlarında Kraliyet Matematikçisi’nin onayına gereksinimi var; ve sizin söylediğiniz gibi bu, bana yaklaşmasının temel nedeni olabilir. Ama neden olmasın? Ünlü olmadan yıllar önce ve Mysterium’um daha yeni basılmışken, ona yaklaşmaya çalışan bendim. Doğru, o zamanlar benim için fazla bir şey yapmadı. Belki kendi işleriyle o kadar yoğundu ki, benim kitabıma bakacak zamanı olmadı. Kendini beğenmiş ve nankör biri olduğunu ben de duydum, evet.
    Peki ne fark eder ki? Bilim, saygıdeğer efendim, diplomasi gibi değildir, baş sallamalar, göz kırpmalar ve komplimanlarla yürümez. Diğerlerinin yaptığı iyi şeyleri övünmek her zaman için benim ilkem olmuştur. Kıskançlık yüzünden kimsenin yapıtını kötülemem ve diğerlerinin bildiklerini bilmediğim zaman onları küçümseme çabası içine girmem. Aynı şekilde kendim bir şeyi daha erken keşfettiğim ve daha iyi yaptığım zaman, kendimi unutmam. Astronomia Nova çıktığı zaman Galileo’dan elbette çok şey beklemiştim, fakat bir karşılık alamamış olmam, elime kalemi alıp, yeni olan her şeyi eleştirmemi engelleyemez. Kendi bildiklerini kesin kabul eden ve Aristo’nun felsefesi kapsamındakileri sapkınlık olarak gösterenleri eleştirecek biri her zaman çıkacaktır. Sizin belirttiğiniz gibi onun kanatlarını yolmak gibi bir amacım yok, fakat yalnızca bazı konulara dikkat çekip kuşkulu görünen noktaları sorgulamak istiyorum.
    Hiç kimse, Ekselansları, Galileo’nun kitabının kısalığı ve görünürdeki basitliği nedeniyle kendini kandırmasın, Sidereus nuncius’un, sayfaları arasında şöyle bir göz gezdirildiğinde bile, çok önemli ve saygı uyandıran bir yapıt olduğu gün gibi ortadadır. İddia ettiği gibi, kitaptaki her şeyin özgün olmadığı – İmparator’un kendisi bile aya bir küçük dürbün çevirdi! Bunu kanıtlayamamaksızın başka insanlar da, Samanyolu’nun daha yakın bir incelemeyle kümeler halinde bir araya gelmiş küçük yıldızlara dönüşeceğini öne sürmüşlerdi. Hatta gezegen uydularının varlığı bile (onun dört yeni gezegen dediği cisimlerin gerçekte böyle olduğuna inanıyorum) o kadar şaşırtıcı değil; bizim dünyamızın bir uydusu varsa, diğer gezegenlerin niye olmasın? Fakat görünmeyen yıldız kümelerinin varlığını kurgulamak ve yerlerini bir haritada belirtmek ile bir mercekle aya boş boş bakıp, akademisyenlerin söylediği gibi quinta essentia’dan (Lat.: Beşinci öz) oluşmadığını, aksine dünyamızınkine benzer bir maddeden oluştuğunu söylemek arasında oldukça büyük bir fark vardır. Kopernik Güneş’in evrenin merkezinde olduğunu söyleyen ilk kişi değildi, fakat bu kavramı temel alıp, matematiksel olarak sağlam bir sistemi kuran ilk o oldu. Böylece Batlamyus’un çağını sona erdirdi. Bunun gibi Galileo da bu kitapçığında açıkça ve sakince (aynı zamanda üzülerek çok şey öğrenebileceğimi söyleyeceğim dingin bir keskinlikle), Aristocuları uzunca bir süre suspus bırakacak yeni bir evren sistemi oluşturmuştur. Siderus nuncius, sanırım her yerde olduğu gibi, sarayda da oldukça sık konuşulan bir konu haline geldi. (Astronomia Nova bu kadar ilgi çekmiş olsaydı!) İmparator büyük bir alçakgönüllülük gösterecek kitaba bakmama izin verdi, fakat bir hafta önce Galileo bana da bir tane yollayıp kitap hakkındaki olasılıkla yayınlatmak istediği görüşlerimi isteyinceye dek kendimi tutmam gerekti. Ayın dokuzunda sarayda olacak ve bu yanıtı yazmak için dört günüm olduğu anl***** geliyor. Bu nedenle, acelemi bağışlamanız dileğiyle, mektubumu burada bitiriyorum ve yukarda dokunaklı ve müteşekkir olduğum desteklerine dair yazdıklarıma gücenmemenizi istiyorum. Bilimde önemli olan kişiler değil, yapılan iştir. Galileo’yu sevmiyorum, ama yaptığı işin hakkını vermem gerek.
    Aklıma gelmişken, Roma’da bulunduğun günlerde Tycho’nun cücesi ve Felix adındaki arkadaşı hakkında kulağınıza bir haber geldi mi? Eğer onlar hakkında bir şeyler duyduysanız lütfen bana bildirin.

Hizmetinizdeyim,
    Johannes Kepler
    laleli ve aslında bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş