Bir sorum var ?

Konu 'Fen Bilgisi 5. Sınıf' bölümünde ramazan turhan tarafından paylaşıldı.

 1. ramazan turhan

  ramazan turhan Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2009
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  küçük bir metal parçası suda batmasına rağmen, büyük gemiler neden batmıyor????

  şimdiden teşekkürler
 2. ceka

  ceka Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Batması imkansız denilen teknolojinin son harikası geminin üç saat içinde sulara gömülmesinin ardındaki 80 yıllık gizemi bilimadamları sonunda çözdü

  Herkes Titanic'in hikayesini bilir: 17 bin işçinin emeğiyle oluşturulan dünyanın en büyük gemisi, 20 yüzyılın simgesi olacaktı. İngiltere'nin Southampton limanından 1912 yılında New York'a ilk yolculuğuna çıktığında 2 bin 227 yolcu birer servet ödeyerek bugüne kadar yapılmış en lüks ve sağlam gemide yerlerini almışlardı. Birinci sınıf kamaraların 55 bin dolara satıldığı ilk yolculukta Avrupa ve Amerika'nın kaymak tabakasının yanı sıra geminin yapımcısı Thomas Andrews'de yer alıyordu.
  Gemiyi yapan mühendislerin iddiası Titanic'in batırılamayacağıydı. Herşeyden önce geminin tabanı birbirinden bağımsız kompartmanlardan oluşmuştu.

  Herhangi bir nedenle gemi alttan bir darbe aldığında sadece darbeyi alan bölüm su alacaktı. En kötü olasılık olarak iki geminin çarpışması durumunda dahi kompartmanların bir kısmı su alacak, bu durumda da geminin batması en az üç gün sürecekti. Bu kadar uzun bir sürede mutlaka yardım geleceği düşünülürse Titanic dünyanın en güvenilir gemisiydi. Üstelik dünyanın en kaliteli çeliği bu gemi için kullanılmıştı.

  Hesap tutmadı
  Ancak ne yazık ki hepimizin bildiği gibi Titanic, dünyanın en büyük deniz faciasının kurbanı olmaktan kurtulamadı. Batmaz denilen gemi 3 saat gibi kısa bir sürede Grönland açıklarında Okyanusun soğuk sularına gömüldü. Yıllardan beri sadece Titanic'in bir buz dağına çarpması sonucu battığını biliyoruz. Zaten herkesin bildiği de buydu. Ancak soğuk bir Nisan akşamı okyanusun dibini boylayan geminin neden battığını anlamak için, okyanusun dibine kadar inmek gerekti. Bunun için ise tam 73 sene beklendi. 1985 yılında bir denizbilimci olan Bob Ballard, Titanic'in enkazını 12 bin 612 feet derinlikte bulmayı başardı. İlk bilimsel araştırma takımının Titanic'e ulaşması ise 1991 yılında gerçekleşti. Dalış sırasında ölenlere saygı göstermek amacıyla hiç bir kişisel eşya yukarı çıkarılmadı. Ancak bilimsel araştırmaların sürdürülmesi amacıyla gemi enkazından metal parçalar toplandı. Toplanan parçalar ve enkazın deniz dibindeki görüntüsü artık bir devin, Titanic'in bir buzdağına nasıl boyun eğdiğini gözler önüne seriyor. Titanic'i iki ayrıntı batırdı. Üstelik bu iki ayrıntı Titanic'i, yaratıcılarının en güvendiği noktalardan vurdu.

  Bıçak gibi yardı
  İlk ayrıntı geminin alttan, önden ya da arkadan darbe alacağını hesaplayan mühendisleri yanılltı. Gece karanlığında yol alan Titanic buzdağını gördüğünde kurtulmak için çok geçti. Eğer nöbet tutan gözcüler buzdağını farketmeseydi ve gemi doğrudan buzdağına çarpsaydı önden hasar alacak, ön taraftaki kompartman suyla dılacaktı. Ancak Titanic batmamış olacaktı. Fakat buzdağı görüldü ve son bir umutla manevra yapıldı. Dünyanın en büyük gemisi kendini kurtaramadı ve buzdağı geminin yan tarafını baştan sona bir bıçak gibi kesti. Tek kompartman yerine bütün kompartmanlar suyla doldu ve Titanic battı.

  Çelikteki sülfür
  Titanic'i tarih yapan ikinci ayrıntı ise, dönemin en güçlü çeliğini döken mühendislerin, metale gerekli esnekliği veren maddeleri eklememiş olmaları. Deniz dibinden çıkarılan çelik parçalarla, günümüzde gemilerde kullanılan çelik üzerinde yapılan testler bunu açıkça ortaya koydu. Geminin battığı bölgedeki su sıcaklığı olan -1 derecede alkol içinde yapılan testlerde günümüzde kullanılan çelik darbe karşısında V şeklinde bükülürken, Titanic'ten çıkan çelik parçaları önce direnç gösterdi ancak ardından esneme göstermeden parçalandı. Modern teknoljiyle üretilen çeliğin aynı şekilde parçalanması için - 60, -70 dereceye kadar soğutulması gerekiyor. Ancak dönemin mühendislerini bu konuda suçlamamak gerekiyor. Mühendislerin dayanıklılık vermesi için çelikte kullandıkları bol miktardaki sülfürün çeliğin kırılganlığını arttırdığını o zamanlar kise bilmiyordu.
  __________________
 3. sakin_kelebek

  sakin_kelebek Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çünkü suyun yogunlugundan fazladır
  ( tuzlu olmasıda etki edebilir )
  akdenize yumurta koy anlarsın

Sayfayı Paylaş