Bırakın Windows'unuz Otomatik Kurulsun!

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük

  Çoğumuz için Window kurmak zevkli ve çocuk oyuncağı gibi görünsede, kimileri için bir işkence olabilir. Bu yazıda, aslında elimizin altında olup da fazla dikkat çekmeyen, "Unattended Installation" yani Microsoft'un Türkçe çevirisiyle "Katılımsız Kurulum" dan bahsedeceğiz.

  Peki, "Katılımsız(Unattended) Kurulum" ne demek oluyor? Bilgisayarınızı kurmaya başlarken genelde sizinde yanı başında oturup ona yol göstermenizi ister. Size seçenekler sunup sizin isteğiniz doğrultuda kurulumunuzu özelleştirmenizi sağlar. Yok bilgisayarınızın adı, yok saat diliminiz, yok Product Key'iniz(ürün anahtarınız) vs...Teker teker bunların yanıtını bizden bekler durur.
  Bu soruların yanıtlarını bir kez vererek kurtulmak mümkün.
  "Katılımsız Kurulumda" bir adet yanıt dosyası oluşturup bunu diskete kaydediyoruz, böylece kurulum yaparken Windows'un size hiçbir şey sormadan kendi kendine kurulumunu sağlıyoruz.

  Katılımsız (Unattended) Kurulum Diskinin Yaratılması

  Öncelikle işletim sisteminizin kurulum CD'sindeki "SUPPORT\TOOLS" klasörünün içindeki "Deploy.cab" dosyasını bilgisayarınıza kopyalayıp açın. "setupmgr"'a tıklayarak, Windows Kur Yönetici Sihirbazı'nı çalıştırın  Ekrana gelen Sihirbazından Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Karşımıza 2 seçenek geliyor:

  - Yeni bir yanıt dosyası oluştur.
  - Varolan bir yanıt dosyasını değiştir.

  1. seçenek yeni bir yanıt dosyası oluşturmak için 2. seçenek ise daha önceden bir yanıt dosyası oluşturmuş iseniz bunu tekrar yükleyerek ufak tefek değişikler yapıp tekrar kaydetmek için. Dolayısıyla bizim elimizde daha böyle bir şey olmadığından dolayı "Yeni bir yanıt dosyası oluştur" kısmını seçip bir sonraki adıma ilerliyoruz.
  Windows Kur Yöneticinde oluşturacağımız yanıt dosyası bir kaç farklı kurulum yüklenmesine olanak sağlar.

  - Windows Katılımsız Yükleme
  - Sysprep Yüklemesi
  - Uzaktan Yükleme Hizmetleri

  Biz Windows Katılımsız Yüklemeyi seçip ilerleyeceğiz ama diğer seçenekleri de açıklamamız ilerde kullanmanız açısından fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

  Windows Katılımsız Yükeme: Windows'umuzu CD'den kurup kurulum sırasında bize sorulan soruların yanıtlarını otomatik olarak verilmesi için bir yanıt dosyasına oluşturacağımız bölüm.
  Sysprep Yüklemesi: Deploy klasörünün içindeki "syspreb.exe" dosyasını çalıştırarak makinenin imajını alıp diğer makinelere dağıtmak için kullanılan her bir kullanıcı için oluşturduğumuz yanıt dosyası. Fakat Microsoft bile bunun çok kullanışsız olduğunun farkında (CD'lere bölemiyorsunuz vs...) ve zaten piyasadaki 3.party yazılımlar bu işi çok daha iyi yapıyor.
  Uzaktan Yükleme Hizmeti: Adı üzerinde Windows'u uzaktaki başka bir makineden yüklemek için yanıt dosyası oluşturmaya yararayan seçenektir.
  Buradan "Windows Katılımsız Yüklemeyi" seçerek ilerliyoruz.  Bir sonraki adımda kuracağınız platformu(Windows Xp Proffesional mi? Xp Home mu?) seçerek ilerliyoruz.

  Sıradaki adım Windows kurulumu sırasında kullanıcının etkileşim düzeyini belirleyeceğimiz kısım. Biz elimizi ayağımızı sürmeyeceğimize göre "Tam otomatik" kısmını seçip ilerleyeceğiz.

  İimdilik networkle bir işimiz olmadığı için biz Windows'u CD'den yükleyeceğimize göre "Hayır, bu yanıt dosyası bir CD'den yüklemek için kullanılacak" kısmını şeçerek ilerliyoruz.

  İimdi sorulacak olan sorulara vereceğimiz yanıtlara sıra geldi. Burada "Lisans Sözleşmesi'nin Koşullarını Kabul Ediyorum" kutusunu işaretrleyip bir sonraki adıma geçiyoruz.
  Görmüş olduğunuz gibi Windows kurarken size yönelen soruların hepsi burada. Size sadece şimdi kendinize göre ayarlamanız kalıyor.

  Alttaki adımlarda sırasıyla: Ürün anahtarı (Product Key), "Görüntü Ayarları" kısmını "Varsayılan", Bilgisayar Adları kısmında bilgisayarınızın adını giriyorsunuz. Eğer çok fazla kuracağınız bilgisayar varsa ve her birine ayrı ayrı ad vermek istiyorsanız tek tek adlarını girin. Fakat bu işlemi yaparsanız ekstradan her bir bilgisayarın ayrı ayrı özelliklerinin tutulduğu " unattend.udb" adında "UDB" dosyası oluşturuyorsunuz.Eğer böyle tek tek uğraşacaksanız hemen aşağısında bulunan kutucuğu işaretleyerek "Bilgisayar adlarını kuruluş adına dayalı olarak otomatik üret" kısmını seçin. Böyle UDB dosyasını olayın içine katmamış olursunuz.
  Windows kurarken sizden bir adet yöneticisi şifresi oluşturmanız istenmektedir. Güvenliğiniz için mutlaka oluşturun boş geçmeyin.

  ,

  Bütün seçenekleri kendinize göre ayarladıktan sonra "Son" sekmesini tıklayarak geçiyoruz ve yanıt dosyamızı oluşturmuş oluyoruz. Deploy klasörünün içine bakarsanız 2 adet dosya oluşturmuş olduğunuzu görürsünüz. " Unattend.txt" ve "Unattend.bat". Bizim işimize yarayacak olan "Unattend.txt" dosyası.  İimdi en önemli kısma geldik. Bu dosyayı diskete atarken direk atmıyoruz, isim ve uzantı değiştirerek atıyoruz. Windows bu ismi arıyor yoksa normal kurarmış gibi siz elle Next'lere devam edersiniz.

  Yapmanız gereken şey "Unattend.txt" dosyasının ismini "winnt.sif" olarak değiştirerek diskete atmak. Buna dikkat etmek gerekir, çünkü bir çok kullanıcı dosya uzantısını değiştirdiğini sanır ancak Windows varsayılan ayarlarında dosya uzantıları gizli olduğundan, sonuç " winnt.sif.txt" oluyor. Buraya bir kez daha dikkat edin diyerek artık "winnt.sif" dosyasını diskete atmakla yanıt dosyamızla işimiz bitiyor.

  Kurulum Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Windows kuracağınız bölümü formatlayın eğer önceden başka bir işletim sistemi varsa Windows kurulumu diskinizin formatlama işleminin sonuna kadar manuel devam eder.
  Unattended disketi, disket sürücünüze takın. Windows kurulumunu başlatmak için bir tuşa basın kısmı geldiğinde eğer sizden her hangi bir tuşa basmanızı bekliyorsa bir seferliğine basın.
  Bilgisayarınızı her zamanki gibi Bios'tan ilk önce CD'den başlıyacak şekilde ayarlayın Windows CD'nizi Boot edilecek CD sürücüye yerleştirin. Geriye sadece size arkanıza yaslanıp kurulumu izlemek yada diğer işlerinizi halletmek kalıyor.

Sayfayı Paylaş