Bitkisel Yağların cilde faydaları

Konu 'Güzellik' bölümünde Moderatör Sümeyye tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Sümeyye

  Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  25 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  5.397
  Beğenileri:
  4.144
  Ödül Puanları:
  113

  Bitki yağlarını nasıl kullanmalıyız

  - Bitkiler bakım da 46 çeşit yağ kullanılır.

  - Bu yağlar güneş ışınlarından olumsuz etkilendikleri için koyu renkli şişelerde saklanır.

  - Bitki yağları yüzde yüz saf oldukları için vücuda direkt uygulanamaz.

  - Vücuda uygulanan bitki yağlarının uygulamasında yardımcı yağlar kullanılır. (avokado, badem, buğdayözü, zeytin ve üzüm çekirdeği)

  - Yardımcı olarak kullanılan yağlarda tek başlarına kullanılanı bilir.


  Bitkisel yağlar, değerli içerikleriyle(doymamış yağ asitleri, lesitin, vitaminler ve çeşitli mineraller), derinin işlevlerini desteklerler. Aromaterapik yağlar, bitkisel formüller ve karışımlar geleneksel güzellik uygulamaları olarak her zaman aklımızın bir köşesinde duruyor.

  Yüz için aromaterapik yağların oranının, genel olarak bitkisel taşıyıcı yağ içinde yaklaşık yüzde 2 olması öneriliyor. Tercihen gece hafif masaj uygulaması ile yapılıyor ve bütün gece etki göstermesi için bırakılıyor.


  BADEM YAĞI;

  Kuru ciltlerin en büyük doğal ilacı... Acı ve tatlı badem çekirdeğinin karışımından elde edilir. Cildi yumuşak tutar. İnce ve duyarlı ciltler için çok yararlı. Tatlı bademyağı, tarih boyunca güzellik için kullanılmış. Hala en çok aranan ve kullanılan maddelerden biri. Yüzdeki lekelere, siyah noktalardan dolayı gözenekleri genişlemiş, kuru, ihmal edilmiş, pullanmış ciltlere çok yararlı. E vita minleri ve mineraller bakımından zengin olan bu yağı, hem cildin hem de saçların (E) vitamin gereksinimini giderir. Özellikle soğuk havalarda dış etkenlerden kolayca etkilenen kuru ciltlerin özel bakıma ihtiyacı var. Hava soğudukça cilt daha da kurulaşıyor. Bu etkileri yok etmek için en iyi ürün bademyağıdır. Her gece yüzünüze badem yağı sürebilirsiniz.

  Ayrıca pratik başka yararları da var. Birkaç damla bademyağını bir parça pamuk üzerine damlatıp akşamları makyaj temizlemede de kullanabilirsiniz. Makyajı çıkarma, cildi temizleme açısından oldukça idealdir.

  SUSAM YAĞI;

  Susam yağının en büyük özelliği vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lesitin açısından çok zengin olması... Özellikle E, A ve B kompleks vitaminleri içerir. Mineral olarak demir ve kalsiyumca zengindir. Sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanları da yer alır. İçerdiği Omega 9 oranı ve antioksidanlar nedeniyle ısıya, tere ve ışığa karşı dayanıklıdır. Cilde sürülmesinden sonra güneş ışığı altında uzun süre bozulmadan kalabilir. İçindeki doğal lesitin ve antioksidan maddeler yağın derinlere kadar emilmesini sağlar. Böylece cildin yaşlanmasını engellenir.

  Muhtelif cilt sorunlarının yanı sıra, mantar enfeksiyonlarını da engeller. Saç ve tırnak için de etkilidir. Doğrudan saç diplerine ve tırnaklara tatbik edilebilir. Saçlar bu yolla güçlenir ve beslenir. Özellikle kepekli ve mantar enfeksiyonlu saçlara çok iyi gelir. İçindeki kalsiyum dolayısıyla, vitamin eksikliği olan ve kırılan tırnakların dostudur.

  Kozmetik ve masaj amaçlı kullanımlarda ise allerji riski yok denecek kadar azdır.

  ZEYTİNYAĞI;

  Antik çağlardan bu yana zeytinyağı ile güzellik arasında yakın bir ilişki göze çarpıyor. Eski dönemlere ait belgelerde de bu özellikler ortaya çıkar. Eski toplumların belgelerirde cilde iyi gelmesi, kırışıklıkları önlemesi, sivilceleri tedavi etmesi, deriyi yumuşatması ve saçları gürleştirip parlaklık vermesi gibi bilgilere sık sık rastlanır. Sağlık ve güzellik kaynağı olan bu yağ hem yemeklerde tüketilerek yarar sağlıyor hem de cilde tatbik edilerek güzellik kazandırıyor. Genel olarak doku ve organlar üzerinde önemli etkilere sahip. Bu yağın yararlarını şöyle sıralayabiliriz:
  Cilde ve saçlara çok faydalı. Besler, korur ve yumuşatır. Saç dökülmesini durdurmak için 1 yumurta sarısı karıştırılır. Bu karışımı, saç diplerine sürüldükten 1 saat sonra yıkanır.
  Dövülmüş sarımsak ile karıştırılmış zeytinyağı, kuruyan, sertleşen derinin yumuşamasını sağlar.
  Saçlara canlılık kazandırmak için birkaç kaşık zeytinyağı ile saç diplerine masaj yapılır. Daha sonra ılık havluya sarıp, yarım saat beklenir ve yıkanır.
  Dişlere yapılan masaj, dişlere sağlamlık ve beyazlık kazandırır.
  Birkaç damla limon-bal karışımı kırışıklıkları önler. (Haftada iki kez yapılabilir.)
  Kaya tuzu ile karıştırılır. Pürüssüz bir cilt elde etmek için, bu karışımla kol ve bacaklar ovulur.
  Zeytinyağı limon ile karıştırılarak cilde sürülür, cildi korur. Güneşle birlikte böyle bir ten iyi bir renk alır.
  Ciltteki kuruluğu gidermek için bir elma ezilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak on dakika yüzde tutulduktan sonra ılık suyla yıkanır.
  Doğal güzellik hakkında ve bitkisel yollarla kilo verme, form tutma konularıyla ilgili sorularınızın yanıtlarını telefon ya da e-posta yoluyla alabilirsiniz.


  -JOJOBA YAĞI;

  Amerikan yerlileri tarafından kullanılan antik bir tedavi yağı. Aslında tam bir yağ değil. Meksika çalılıklarından çıkan bir likit balmumu denebilir. Saç kürü olarak, deri hastalıkları ve boğaz iltihaplarında kullanılıyor. Her tip deriye uygun ve çok iyi penetre oluyor; vitamin ve mineral içeriyor, okside olmaması önemli bir özelliği. Yaz için ise 4 faktör güneş koruyucusu.

  Fındık yağı: Kuru ve yaşlı ciltler için bilhassa uygun. Fındık aroması içeriyor.


  SOYA YAĞI;

  İzoflavonlar, bitkisel östrojenler olarak da bilinir. Antioksidan özellikleri yanında cilt yenilenmesini kolaylaştırdıkları ve deri yaşlanmasını geciktirdikleri belirtilmektedir. Özellikle soya izoflavonlarının biyolojik yararının daha yüksek olduğunu, daha kolay emildiğini ve antioksidan yarar gösterdiğini düşündüren bulgulardan bahsedilmektedir. Soya yağı cildin incelmesini ve kurumasını yavaşlatarak, yaşlanmayı geciktiriyor. Soya fasulyesinin yağı, yüksekoranda içerdiği lesitin ve A vita mini göz önünde bulundurularak ciltbakımında kullanılan öteki yağlara eklenebilecek endeğerli yağlardandır. Cildin beslenmesinde önemli görevler üstlenebilir.

  -Buğday tohumu yağı: Tonik, elastikiyet verici, nemlendirici, besleyici, yenileyici özellikleri var. Karotenoid içeriyor, doyamamış yağ asitleri D ve E vita mini bakımından oldukça zengin. Kuru, opak ve yaşlı ciltlere bilhassa uygun. Doğal bir antioksidan. Oldukça ağır bir yağ, başka bir yağa yüzde 15 oranında eklemek uygun olur.

  -Kabak çekirdeği yağı: Cildi düzgünleştirir, yumuşatır ve yaşlanmasını yavaşlatır.

  Buğday Yağı, hücre yenileyici, yara, yanık ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. Cilt, güneş ve doğum lekelerini giderir.

  Havuç Yağı, cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur., hücre yenileyicidir. İçerdiği provitamin A ve lesitin , cilt sertliklerini yumuşatır, cilde renk kazandırır.

  Limon yağı, sivilceleri giderir, cildi güzelleştirir, tonik olarak kullanılabilir. Mikrop kırıcı, sıkıştırıcı, sağlamlaştırıcı, gerdirici özelliği vardır ve cildi yağdan arındırır. Masaj yapılarak kullanılır. Nemli bir pamuk yardımıyla cilt temizlenmelidir.

  Kakao yağı, hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı faydalıdır. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmaya karşı kullanılır.

  Kayısı Yağı, yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir.

  Şeftali yağı, cilt bakımında peeling yapmak için kullanılabilir.

  Vişne Yağı, A ve C vita mini ve potasyum içerdiği için temel yağlarla karıştırıp ovma yöntemiyle cilde uygulanır. Cildi arındırmak için peeling amaçlı kullanılabilir.

  Gül Yağı : Her tür cilt tipi için uygundur. Nemlendirici olarak kullanılabilir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir

  Ayçiçeği yağı : Özellikle hassas ciltler için kullanılabilir. Nemlendirici ve besleyici özelliğe sahiptir.

  Biberiye Yağı : Ciltte derinlemesine temizlik sağlar ve mikrop kırıcı özelliğe sahiptir.

  Ardıç Yağı : Yağlı ciltlerin temizliğinde ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir.

  Bergamot Yağı : Yağlı cilde sahip olanlar için idealdir. Hassas cilde sahip olanlara önerilmez.

  Keten yağı : Cilt bakımında kullanılır. Cildi parlatıcı etkisi vardır.

  Hindistancevizi Yağı : Cildi nemlendirir ve besler. Bütün cilt tiplerine uygundur.

  Avokado Yağı : Kuru ve pul pul olmuş ciltler için birebirdir. A vita minleri, B vita minler, E vita minlerive D vita minleri içerir.

  Lavanta Yağı : Hassas ciltler besleyici olarak, yağlı ciltler sivilce tedavisinde kullanabilirler.

  Mandalina Yağı : Vücudumuzdaki çatlakların ve gevşemelerin tedavisinde faydalıdır.

  Mısır Yağı : Tüm ciltler için uygundur.Fazla miktarda E vita minleri içerdiğindencilt bakımında idealdir.

  Nerolin Yağı : Günlük cilt bakımımızı yaparken nemlendirici olarak kullanabiliriz. Özellikle olgun kuru ve narin ciltler için idealdir.

  Yasemin : Kuru ciltler için uygundur.

  Papatya Yağı : Hassas ve kuru ciltler için idealdir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Ayrıca sivilcelerin giderilmesinde kullanılır.
  rapgirl bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş