biyoloji ile ilgili sorular

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde seqerlix tarafından paylaşıldı.

 1. seqerlix

  seqerlix Üye

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar 5 sorum olacak ben yapamadım da yardmcı olrmusunuz ??
  1)tarımsal faaliyetlerde neden gübre kullanılır?
  2) soğuk havalarda göl gibi sulak alanların üzerinde oluşan buz tabakasının suda yaşayan canlılara faydasını acıklayınız.
  3)suyun öz ısısı düşük mü yoksa yüksek midir? bunun canlılara faydasını açıklayınız
  4)suyun çözücü özelliğini canlılara faydalarını açıklayınız.
  5) kanın ph dengesini düzenleyen maddeler nelerdir? ve bunu nasıl gerçekleştirirler açıklayınız.
  LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM şimdiden teşekkürler...
 2. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  2) Eğer buz suyun altında oluşsaydı bütün balıklar ölürdü. Buz tutarlardı.


  Özısı bir maddenin birim kütlesinin sıcaklığını bir santigrat derece artırmak için gerekli olan ısı enerjisi olarak tanımlanır. Suyun özısının değeri 1 cal/gr.°C’ dir ve çoğu maddeninkinden büyüktür. Tam olarak bunun ne olduğunu anlayabilmek için demirin özısısı olan 0.11 cal/gr.°C ile karşılaştıralım.

  Aynı kütledeki demir ve suya eşit miktarda ısı verirsek demirin sıcaklık değişimi yaklaşık 9 kat daha fazla olacaktır. Mesela suyun sıcaklık değişimi 10 °C ise demirin sıcaklık değişimi yaklaşık 90 °C olacaktır.


  Deniz suyunun özısısı karalarınkinden büyük olduğu için suyun belli bir sıcaklığa erişmesi kumsallara göre daha çok enerji soğurmasını gerektirir. Su bu yüzden geç ısınır ve geç soğur, karalar için ise tam tersi geçerlidir.
  Su, soğutma aracı olarak otomobillerde ve motorlarda kullanılır. Suyun yerine başka bir madde kullanılsaydı aynı miktardaki ısı soğurulması sonucu soğutucunun sıcaklığı çok daha fazla artardı. Su akışkan olduğu ve geç soğuduğu için soğuk kış günlerinde kalorifer sistemlerinde kullanılarak binalar ısıtılır. Sıcak su torbalarından da bu mantıkla faydalanırız.
  Karalar yazın gündüz vakitlerinde çabucak ısınarak üzerindeki havayı ısıtır yükselmesini sağlar, bu hava kütlesinin yerine deniz üzerindeki soğuk hava kütlesi akın eder. Böylece denizden karaya hoş bir meltem eser. Yaz gecelerinde ise tam tersi gözlenir, su geç soğur hatta çok da fazla soğumaz diyebiliriz ve sonuçta karadadan denize hava hareket eder.
  Suyun özısının hayatımıza etkisi bununla sınırlı değildir. Suyun sıcaklık değişimine bu direnci dünyamıza da büyük oranda etki eder, giyeceğimiz elbiselere kadar dolaylı olarak tesir eder. Nasıl mı? Dünya haritası veya küresi üzerinde Avrupa ve Kanadanın kuzeydoğusu aşağı yukarı aynı enlemlerde yer alırlar. Eğer suyun özısı bu kadar büyük takdir edilmemiş olsaydı kilometre kareye eşit güneş ışığı düşen Avrupa ve Kanada’nın durumu değerlendirildiğinde; Avrupalılar Kanada’nın kuzeydoğu bölgelerinde yaşayanlar kadar soğuğu etkili bir şekilde hissedeceklerdi. Atlantik akıntısı olarak bilinen Gulf Stream (körfez akıntısı) ılık suları Karayiplerden Avrupa kıyılarına kadar taşır ve buralarda soğuyarak her bir gram su kütlesi bir derece soğuyarak 1 cal enerjiyi havaya aktarır ve havayı ısıtır. Isınan hava batıdan Avrupa kıtası üzerine akarak soğuğu kırar. Çok büyük ve gizli bir kalorifer tesisatı gibi yaşlı dünyamıza masrafsız bir ısınma sağlar. Böylece su bir klima gibi davranarak kıyılarda kışın havayı ısıtır, yazında serinletir ve karaların içlerinde yaşanan uç sıcaklık ve soğuklukların buralarda yaşanmasını engeller

  Teşekkür et butonuna basman yeterli...
  ata45ata, K!Ng.$AVROT!N*g, seqerlix ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş