Biyoloji

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde JaweLL tarafından paylaşıldı.

 1. JaweLL

  JaweLL Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar tarımda kullanmak üzere depolanan bitki tohumları hangi özel koşullarda saklanır ve bunun emzimlerle ne ilişkisi var? bilen acil yanıtlayabilir mi ?
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Çiçek tohumları fidanın üzerinde olgunlaştığı zaman tohum keseleri, ya birdenbire çatlayarak tohumlarını saçar (Menekşe gibi), ya da çatlayan tohum keseleri, güneşte kuruyuncaya kadar olduğu gibi kalır ve yavaş yavaş dökülür.

  Çatlayan ve çatlayıp dağılan tohumları, tamamıyla kurumadan toplamalıdır.

  Diğerlerini rüzgarın etkisiyle uçmadan devşirmelidir.

  Toplanan tohumları keseleriyle birlikte,gölgeli bir yerde ve karıncalardan uzak tutarak iki gün kadar havalandırıp, keseleriyle birlikte her çeşiti ayrı ayrı olarak teneke kutulara koyup kapaklarını kapamalıdır. Eğer teneke kutu bulunmazsa, bez keseler içinde nemsiz yerlerde saklanmalıdır.

  Tohumlar ekileceği zaman, tohum keselerinden çıkarılmalıdır.

  Bu yöntemle tohumlar, çimlenme kuvvetini yitirmemiş olurlar.
  TOHUMLARIN SAKLANMASI:Her türlü bitkiye ait tohumları gerek kısa süreli gerekse de uzun süreli tohum ihtiyaçları için sağlıklı bir şekilde saklanmak gerekir. Ormancılık çalışmalarında tohumların saklanması amacıyla soğuk hava depoları kullanılır. Saklama süresi; bitki türlerine, tohumun olgunlaşma derecesine, yapılan ön işleme, tohumun çimlenme değeri ve rutubet içeriğine, saklama ortamının sıcaklık, rutubet ve ışık başta olmak üzere ortam koşullarına, böcek ve mantar zararları ve depolama tarzına göre değişir. Tohumlar, rutubet durumlarına göre veya saklama süreleri açısından değişik gruplara ayrılabilir. Örneğin; saklama rutubeti düşük (%4-9) olan tohumlar “Kuru” (Orthodox tohumlar), saklama rutubeti orta (%10-14) olan tohumlar “Ortancıl” (Intermediate tohumlar) ve saklama rutubeti yüksek (%15 ve yukarı) olan tohumlar ise “Nemcil” (Recalcitrant tohumlar) olarak gruplandırılmaktadır. Ayrıca tohumları saklama süreleri açısından üç gruba da ayırmak mümkündür.

Sayfayı Paylaş