biz romantik olduktan sonra dağlar güzelleşti

Konu 'Felsefe' bölümünde beyaz gelincik tarafından paylaşıldı.

1. beyaz gelincik

beyaz gelincik Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    19

biz romantik olduktan sonra dağlar güzelleşti sözünü yorumlayın lütfennn:):):):):):):

sanat tek tip üretim değildir bu anlamda zanaat ve teknolojiden farklıdır bu sözü açıklar

bu sözüdee
  2. eylul basak

eylul basak Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1
    2.sanatçının, toplum sosyal düşünce değişimi üzerinde ne ölçüde etkisi olduğunu belirten repliği. korkunç, ürkütücü, orman ve diğer vahşilerle beslenen dağlar vardı. o dağlara gün ortasında bile çıkana üstün şövalye ünvanı verilirdi. ayılara çarpılmaktan korktukları için eteğinden geçenler bile parmakla işaretlenirdi. sanatçılarımız o dağların kabasını fırça darbesiyle estetize ettiler. ressamların sunumlarından sonra dağlar, dağ değil başka bir güzel oldular. delacroix'in ve saz arkadaşları pipolarını alıp güzel hülyalara daldılar. dağlar güzeldi ve onlar güzelden hoşlanıyordu.
    beyaz gelincik bunu beğendi.
  3. eylul basak

eylul basak Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1
    1.delacroix'in sanatçının bakış açısının önemini anlatmak için söylediği söz.
  4. beyaz gelincik

beyaz gelincik Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    19
    teşekkür ederim ama bunu internette gördüm yorumlanmış şekli bu değil uğraşımların için yine de sağol
  5. McKruGer

McKruGer Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

biz romantik olduktan sonra dağlar güzelleşti sözünü yorumlayın lütfennn:):):):):):):)
    Genişletmek için tıkla...
    Estetikte güzellikle ilgili 2 ana görüş vardır. Güzelliği öznel kabul edenler ve nesnel kabul edenler...

Güzelliği öznel kabul edenler: (ana temsilcisi croce, ayrıca delacroix gibi); Bu görüşü paylaşanlara göre güzellik bir insan yorumudur, beğenisidir. Yani doğadaki varlıklar (dolayısıyla sanata konu olan tüm nesneler) kendi başlarına bir anlam ifade etmezler. Bu varlıkların bir anlam ifade edebilmesi için mutlaka bir özneye (insana) ihtiyaç vardır. Mesela; Dünyada hiçbir insanın olmadığını düşün. ve bir "gül" düşün. İnsan olmadan bu "gül" kendi başına hiçbir anlam ifade eder mi? Hayır.

İşte güzelliğe konu olunan varlıklar ancak bir özneyle (insanla) anlam kazanırlar. Bu öznenin yorumunda, beğenisinde duyguları, sezgileri (yaşantıları, ilgileri, meslekleri, ihtiyaçları vs..) etkilidir. Öznenin duyguları, yaşantıları vs. kişiden kişiye değişir. Hatta kişinin kendi duyguları bile zamanla değişir.

Güzele konu olan bu "dağ" sorusunda ise; ben romantik olduktan sonra dağlar güzelleşti. Yani dağlar kendi başına hiçbir anlam ifade etmiyor. Bizim romantik olmadıktan sonra dağların güzelliği olmaz, oluşamaz...

İnsan (özne) tek başına anlam ifade etmeyen bu varlıkları sanat aracılığıyla ifade etmeye çalışır. Sanat ile insan doğadaki güzelliği farketmeye başlar. Mesela; o dağları bazı ressamlar öyle resmederki; o dağda tüm hayatın boyunca yaşayasın gelir... İşte doğadaki bu güzelliği bize farkettiren insan (özne) dir. Bunu da sanat aracılığıyla yapar.
  • beyaz gelincik

beyaz gelincik Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    19
    teşekkür ederim
  • gülaygülbahar

gülaygülbahar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    (kendim yorumluyorum :D kusurum olursa affedersiniz ) bence biz birbirimizi anlamıyorken ve romantik değilken,hiç birşey güzel değildi aramızda dağlar kadar fark vardı , ama biz birbirimizi anlayıp romantik olunca birbirimizi daha iyi anlayınca aramızdaki o dağlar kalktı. ben böle düşündüm :D
  • beyaz gelincik

beyaz gelincik Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    19
    çok sağol arkadaşım fikrin için kullanacağım
  • beyaz gelincik

beyaz gelincik Üye

Beğenileri:
    49