bizim sınıfça bir sorunumuz var

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde esrakibar_21 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. esrakibar_21

esrakibar_21 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0

bir arkadaşım var ve çok mantıklı soruları var ve biz ona belki bilgi yetersizliğinden cevap veremiyoruz maalesef, sorusu şu benim yaratılma nedenimiz ne tabi ki allaha kulluk etmek için ama şöyle bir cevabı var allah ın bizim kulluk etmemize ihtiyacı mı var tabi ki yok bizim ihtiyacımız var dedik eğer öyleyse insanoğlunu neden yarattı dünya olmasaydı biz hiç yaratılmasaydık cennet cehennem olmasaydı şöyle bir ayet vardı yanlış hatırlamıyorsam allah dünyayı yarattı aşkına muhammedin diye bu çok saçma mı olur sizce cevaplarınızı bekliyorum
  2. 2o12

2o12 Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Hiçte mantıklı bulmadım ben o soruyu.

Kimse bunu söyleyen emin olsun ki imanını kaybetmek üzere (veya çoktan kaybetmiş)

Fazla merak insanı dinden bile çıkarır..
  3. Okeanus

Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    635
    Ödül Puanları:
    0
    O dediğin ayet yanlış; Kainatı Hz. Muhammed için yarattı Allah..
    Allah'ın tabii ki ihtiyacı yok.. Allah kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu zaten biliyor :)
    ama biz insanoğlu orada Allah'ım sen bana bir şans vermedin ki sana kulluğumu ifade edeyim beni niye cehennemlik olarak görüyorsun diye isyanlarda bulunacakmış. Bu yüzden yaşıyoruz..

Umarım anlatabilmişimdir..
  4. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    değişik bir soru

felsefe öğretmenimizde sormuştu bu soruyu ben bu sorunun cevabını bilmesemde bunlar kafa karıştırmakta usta sorular neyse ben derin araştırma çalışmalarıma başlasam iyi olur :D
  5. Gamze-o7

Gamze-o7 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    0
    Soru:madem ,herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor.O halde insanoğlunun yaşam sürdürmesinin ne anlamı var?Neden Allah(cc) cennetliklere ve cehennemliklere sizin zaten yeriniz belli yaşamanızın bir anlamı yok sen cennete , sende cehenneme gir demiyor?

Herhangi bir dersten yazılı sınavına gireceksiniz.

Ve o dersin öğretmeni siz sınava girmeyin ben sizin neler yapacağınızı zaten biliyorum, kapasiteniz belli, olum hasan sana 10, ayşe sana da 10,ahmet olum sana da 20 desin farz edelım.

O zaman öğrenciler şu şekilde tepki vermezler mi?Hocam nerden biliyorsunuz ben cok çalıştım belki 70 ya da 90 vs.. alacam.hele bir sınava gireyim ne alırsam ona kabulüm.Bu sizin yaptığınız adaletsizlik, yargısız infaz.

Sınav sonuçları açıklanır öğrenciler hocanın dediği notları almışlardır.

Kader de herşeyin belli olmasına karşın, neden yeryüzünde yaşadımızı bu örneğe bakarak düşünün lütfen.

Hesaba çekileceğimiz gün geldiğinde Yüce Rabb: İnsanı yeryüzüne indirmemiş farz edin.Ve kaderinde ne yazılmış ise ona göre muamele göreceğini düşün.Hasan kulum sen cehennemliklerdensin, Ayşe kulum sen de cennetliklerdensin.

Hasan o zaman itiraz etmez mi ya Rabbi senin yaptığın adaletsizliktir.Neden ben cehennemliğim de ,o cennetlik dememesi için insanoğluna kaderlerinde olanları onlara yaşatarak belgeliyor.Ki hesab günü geldiğinde kulum sen sağa sen sola dediğinde insan sesini cıkarmasın.Çünkü o zaman kulun itiraz hakkı olmayacaktır ve ne yaptığını bilecektir.Dolasıyla verilen hükme razı olacaktır.

Şüphesiz Allah(cc) adaletlilerin en adaletlisidir.

* Dilerim Allah'tan arkadasın ve O'nun gibi düşünenler en yakın zamanda doğruyu görebilirler. Dua etmekten baska yapabileceğim birşey yok Ne yazık ki ..
    esrakibar_21 ve 2o12 bunu beğendi.
  6. 2o12

2o12 Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Gamze'nin verdigi örnek bence güzel :)
    Umarım dogru yolu bulursunuz.
  7. esrakibar_21

esrakibar_21 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Hiçte mantıklı bulmadım ben o soruyu.

Kimse bunu söyleyen emin olsun ki imanını kaybetmek üzere (veya çoktan kaybetmiş)

Fazla merak insanı dinden bile çıkarır..
    Genişletmek için tıkla...
    ....gayet mantıklı sınıfta felsefe derslerinde tartışıyoruz ve arkadaşımıza yardımcı olmak için araştırma yapıyoruz kimse hiç düşünmüyor ve çoğumuz taklidi iman yapıyoruz anne ve babamızdan ne görüyorsak eğer türkiye değil de bir avrupa ülkesinde doğsaydık yine müslüman olabilirmiydik bu yaşlarda herkes merak eder eminim ve aziz nesin bile kültür müslümanıyım dçyorsa eğer bize yerleşmiş bu anladın mı ve arkadaşımız eğer sorularıma cevap veremezsem en önemli şeyimi kaybedeceğim diyor ve onu kurtarmak istiyoruz sence sen imanını kaybediyorsun diye bir kenera atıp geçmek mi iyi yoksa sorularına cevap bulmak mı sence..... ve bence araştırdıkça dinine daha fazla bağlanırsın eğer gerçekten allahın varlığınma inanıyorsan......
  • pasifik

pasifik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sorgulama

Bu mesajı hangi sınıf yazdıysa iyice düşünün.Bazen bazı şeyleri sorguladıkça inancımızı yitiririz.Onu biz değil dinciler düşünmelidir.Bizim sınavımız bu inancınızı yitirmeyin ve işinize bakın.Buna katılanların teşekkür etmesi yeterlidir.
  • esrakibar_21

esrakibar_21 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ya niye inancımızı yitirelim ki ssanki kötü olan bazı bilgiler sanki saklanıyor ve biz araştırdıkça yanlış olduğunu anlıyormuşuz gibi konuşuyorsunuz sen allahın var olduğuna ve tek olduğuna inanıyorsan sorun yok soru şu bu kadar basit neden yaratıldık amaç belli ama neden siz soruyu anladığınıza emin misiniz
  • Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    yani eğer tanrı yoksa biz neden varız bu da karşı tarafa bir soruyla cevap yöntemi olabilir

yani direk yok diyenlere bu cevabı verebiliriz
  • Konu Durumu:
    Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş