Bknz.Bir mekan,bir insan,bir olay

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde deniz_07 tarafından paylaşıldı.

1. deniz_07

deniz_07 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar ben size osmanlı devlatinin bazı padişahlarını vericem. sizin yapıcağınız şey bu padişahların zamanına göre, birbiriyle bağlı bir mekan bir insan ve bir olay vericeksiniz. veriyorum : :shy:

1-) Fatih
    2-) ||.Bayezit
    3-) Yavuz
    4-) Kanuni
    5-) ||.Selim
    6-) |||. Murat

Arkadaşlar çok acil gereklii yardımcı olun :)
  2. Nur4

Nur4 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bunu bende bulamıyorum birinin acil cevaplaması lazım :confused:
  3. siyahgül:):):)

siyahgül:):):) Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    4
    1.İstanbul ilk kez II.Bayezit döneminde kuşatıldı.Fakat doğuda Timur tehlikesinin görülmesi üzerine kuşatma kaldırıldı.1453 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul tekrar kuşatılarak fethedildi.
    2.II.Bayezit döneminde doğuda Şah İsmail'in başında olduğu Safevi devleti vardı.Şah İsmail II.Bayezit'in pasifliğinden yararlanarak Şiiliği yaymak istedi.Bunun üzerine Yavuz Sultan Selim babasını tahttan indirdi ve başa geçti.Ve Yavuz Sultan Selim'in ordusuyla Şah İsmail'in ordusu 1514 yılında Çaldıran Ovası'nda karşılaştı.Ve Çaldıran Savaşı'nı Osmanlı kazandı.
    3.Kanuni Sultan Süleyman başa geçtiğinde babası Yavuz Sultan Selim'den her açıdan güçlü bir devlet devralmıştı.Kanuni döneminde Osmanlı-Macar ilişkisi bozuldu.Kanuni'nin iki devlet arasındaki sorunları görüşmek için Macaristan'a gönderdiği elçinin öldürülmesi üzerine 1521'de Belgrat kuşatılarak fethedildi.
    4.Kanuni oğlu II.Selim'e "Kıbrıs'ı fethetmek bize nasip olmazsa sen fethet" şeklinde vasiyet etmiş, bunun üzerine II.Selim'in "Eğer padişah olursam

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

'ı korsanların başına yıkacağım!" şeklinde babasına söz vermiştir.II.Selim bunun gibi birçok nedenden dolayı 1571'de babasına verdiği sözü tutarak Kıbrıs'ı fethetmiştir.
    5.II.Selim'den sonra III.Murat tahta çıktı.III.Murat döneminde
    Safevi'yle yapılan antlaşma bozuldu.Bunun üzerine 1578'de Osmanlı ordusuyla Safevi ordusu Çıldır yakınlarında karşılaştılar.Çıldır Meydan Savaşı'nı Osmanlı kazandı.
    Ben bu kadar bağlantı kurabildim.:)

Sayfayı Paylaş