Bölge, Bölüm, Yöre

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  BÖLGE, BÖLÜM, YÖRE

  Türkiye bildiğimiz gibi yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Coğrafi bölgeler ayrılırken hem fiziki hem de beşeri özelliklere dikkat edilir.

  Bölge; fiziki ve beşeri özellikler açısından diğer yerlerden ayrılan,ancak kendi sınırları içerisinde benzer özellikler gösteren alandır ( Akdeniz bölgesi ).

  Bölüm; fiziki ve beşeri özellikler açısından bölgenin diğer yerlerinden ayrılan ,ancak kendi sınırları içinde benzer özellikler gösteren daha küçük alandır ( Adana bölümü,Antalya bölümü ).

  Yöre; fiziki ve beşeri özellikler açısından bölümün diğer yerlerinden ayrılan,ancak kendi sınırları içerisinde benzer özellikler gösteren daha da küçük alandır ( Göller yöresi,Teke yöresi ).

  Türkiye'nin coğrafi bölgelerinin ayrılmasını sağlayan faktörlerin başında elbette konumları gelir. Daha sonra yüzey şekilleri,iklimi,bitki örtüsü,beşeri ve ekonomik özellikleri gelir. Dikkat ettiyseniz dört coğrafi bölgemiz, kıyısında bulundukları denizlerin ismini almışlardır.Denizden uzak olan bölgelerimiz ise bulundukları yöne göre isimlendirilmiştir. İç Anadolu ( Orta Anadolu ) da tüm bölgelerimizin ortasında bulunduğu için böyle isimlendirilmiştir.

Sayfayı Paylaş