Bölüm seçemiyorum.

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde esma~ tarafından paylaşıldı.

1. esma~

esma~ Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    19

Arkadaşlar, ben 9. sınıf öğrencisiyim ve yakında bölüm seçeceğim. Ama hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum. Bu şimdi size saçma gelebilir. Yani insan yeteneklerine, başarılı derslerine bakarak bölüm seçmeli diyebilirsizin. Ama şöyle bir şey de var. Ben 8. sınıfa kadar Türkçe dersim 5 olarak geçmiş bir öğrencisim. Fakat şimdi Dil Anlatım 43/1 Edebiyat ise 53/2
    Fende de başarılıydım. Ama Fizik dersini sevmiyorum. Kimya dersini sevdiğim söylenemez ama ilk yazılımı oldum ve 45 almak için dua ederken 65 aldım. :D Bunu nasıl becerdim bilmiyorum. Biyoloji dersini çok severim. Matematik dersini de severim ama işte :confused: Tarih olsun Coğrafya olsun her ikisi de 5. Neyse, liseye ilk başladığımda MF seçecektim. Ama bir tanıdığım MF okudu, şuanda iyi bir yerde yani iyi bir üniversitede ama bu ünversiteye gelirken çok zorlandı ders bakımından. Ben de hemen fikirimi değiştirip TM okumaya karar verdim. Ordan da Avukat olmayı düşünüyordum. Fakat şimdi de Avukatların iş bulamadıkları hakkında bir duyum aldım ve çok mutsuzum, ne seçeceğimi şaşırdım. MF okusam diyorum fakat ailem MF de başarılı olduğumu düşünmüyor. Ama aynı zamanda bende TM seçip Hukuk okursam acaba zorlanırmıyım diye düşünüyorum. Biliyorum, bir yerlere daha doğrusu iyi bir yere gelirken bazı zorluklarla karşı karşıya kalmak gerekir. Biliyorum sorunlarımla sizi de boğuyorum fakat bana bir çözüm lazım. Şimdi de Psikoloji mi okusam diye düşünüyorum. Yani anlayacağınız her şey birbirine girdi. Kafam iyice bulandı. Lütfen TM yada MF okuyan birileri bana yardımcı olsun. Neden bu bölümü seçtiklerini de yazarsa mutlu olurum. Çok uzun bir yazı oldu ama :eek: Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada ben DÜZ LİSE öğrenciyim. ( Normalde SBS puanım 406 ama çok uzak yerler geldiği için anadolu lisesi olarak bende gitmedim). :)
  2. okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    ben 11. sınıf TM öğrencisiyim. Bence bölümünü seçmek için sevdiğin dersleri ve başarılı olduğun dersleri göz önüne alarak bölüm seç. Çünkü önünde 3 yıl var ve sevmediğin bir bölüm seçersen o 3 yıl sana eziyet gibi gelebilir. MF bölümü zor bir bölüm ama TM ninde ondan pek aşağı kalır yanı yok. MF bölümünde daha çok meslek şansın var TM dede iyi bölümler var ama ben TM seçerim oradan hukuk kazanırım nasıl olsa kolay dersler diye düşünme hukuk kazanmak çok zor ve matematiğinin çok iyi olması lazım benim sana tavsiyem eğer fen derslerin iyi ise ve seviyorsan o dersleri daha çok meslek şansın olduğu için MF seç derim. Ama sen diyorsanki ben hukuk kazanıcam çok istiyorum veya TM bölümünden bir meslek istiyorum TM seç. Lafı biraz uzattım galiba uzun lafın kısası sen önce hangi mesleği seçmek istediğini düşün ve ona göre bölümünü seç umarım yardımcı olmuşumdur :)
    esma~ bunu beğendi.
  3. Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    12. sınıf öğrencisiyim. Çok şükür bu sıfattan 1 ay sonra kurtuluyorum.
    MF'ciyim.
    Neden MF seçtin dersen?
    Edebiyata kafam basmıyor. Coğrafyadan zerre anlamıyordum 9 sınıfta.
    Zaten TM seçsem geçemezdim diye düşünürdüm.
    Birde hayalim doktor olmak olunca ver elini MF dedim. Gittim.
    3 yıl ders çalıştım.
    Hem de çok.
    Yemek yer gibi ihtiyaç gibi.

Bu devirde ne okursan oku hiçbiri kolay değil.
    Fakat tavsiyen fiziğin kimyan iyi değilse seçme.
    Azp olur okumak.
    Çünkü sınıf derecen arttıkça konular zorlaşıyor.
    Dert artıyor.

İyi düşün dönüm noktası.
    Ama sıkn milletin gazına gelip kendini yakma.

Tavsiyemdir.
    Umarım başarılı olacağın bir yeri seçersin :)
    esma~ bunu beğendi.
  4. Adenozin

Adenozin Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    64
    Türkçe'den hoşlanmıyorsan Feni seçmelisin bu kadar basit. Başarılar. :)
    esma~ bunu beğendi.
  5. Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    Bence o kadar basit değil.

Fen dediğin şey kolay bir şey değil bence.

Eğer Fende başarılı değilsen 4 yıl zor geçebilir MF seçersen.
    esma~ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş