Bu Kavramları Kısaca Tanımlayabilirmisiniz ?

Konu 'Fizik 10. Sınıf' bölümünde hatice__94 tarafından paylaşıldı.

 1. hatice__94

  hatice__94 Üye

  Katılım:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0

  bu kavramların anl***** kısaca tanımlar mısınız lütfen?
  Salı gününe

  adezyon=

  kohezyon=

  sıvılarda yüzey gerilimi=

  aurora=

  plazmalar(özellikleri de)=
 2. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44
  adezyon
  Moleküller arasında birbirilerine tutunmalarını sağlayan çekim kuvveti.(yapışma)

  Kohezyon (latince cohaerere bir arada bulunma anlamındadır) molekül çekim kuvveti demektir.(tutma)

  Yüzey gerilimi, fizikokimyada bir sıvının yüzey katmanının esnek bir tabakaya benzer özellikler göstermesinden kaynaklanan etkiye verilen addır.

  Aurora

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Plazma

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  hatice__94 bunu beğendi.
 3. gokorer

  gokorer Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  4
  adezyon= 1. İki katı, iki sıvı veya bir katı ile bir sıvı madde arasındaki çekimin sonucudur. Moleküller arasındaki çekimden ileri gelir. Lehim, aynaların sırlanması adezyon ve demirin betona yapışması buna dayanır. 2. Farklı moleküllerin arasındaki çekim kuvveti.

  Kohezyon
  : Bir atomu kararlı konumundan ayırmak, yani diğer atoma yaklaştırmak veya uzaklaştırmak için enerjiye ihtiyaç vardır. Gereken bu enerji miktarı katı madde atomları için büyük, sıvılar için küçük, gazlar için ise ihmal edilebilecek kadar azdır. Böylece katı madde katılığını muhafaza eder, sıvılar ise moleküllerarası kuvvetlerin gaz hâlinden oldukça büyük olması sebebiyle, katılar gibi hacimlerini muhafaza eder, fakat akışkan bir özellik kazanırlar. Bir maddenin atomları arasındaki bu çekme kuvvetlerine kohezyon adı verilir. Atomlararası kuvvetler sadece aynı madde içerisinde tesir göstermezler. Bir maddenin atomu ile diğer bir maddenin atomu arasında da çekme kuvvetleri mevcuttur kohezyon ve buna da adhezyon adı verilir. Bir bardak içerisindeki suyu ele aldığımızda; su moleküllerinin kendi aralarındaki çekme kuvvetleri kohezyon, bardak molekülleri ile su molekülleri arasındaki çekim kuvvetleri ise adhezyondur.


  Aurora, Dünya'dan yaklaşık olarak 200.000 km uzaklıkta meydana gelen manyetik patlamalar sonucunda özellikle kuzey yarımkürede net olarak görülebilen ışınımlar. Kaynağı elektromanyetik fırtınalar ve güneşten gelen radyasyon bulutlarının çarpışmasıdır.

  Aurora:

  * Aurora (astronomi), güneşteki fırtınalar sonucu meydana gelip kutuplarda geceleri görülen renkli ve hareket eden ışıklar
  * Aurora (mitoloji), Roma mitolojisinde seher tanrıçası

  Plazma:maddenin dördüncü hali olup. Dünyanın yaklasık %0,02 sini kaplarken dış uzayın %99,8 i plazma halindedir. Bu yüzden bazı kaynaklarca maddenin uzaydaki hali diye tanımlanır ama bu yanlıstır. Katı bir cisimde cismi oluşturan moleküllerin hareketi cok azdır, moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle arttırıldıgında (örneğin ısıtarak) cisim ilk önce sıvıya sonra da gaza dönüşür ki gaz fazında elektronlar gayet hızlı bir biçimde hareket ederler işte bu noktadan sonra K.E. lerini arttırmaya devam edersek elektronlar çekirdeklerden ayrılır ve bir serbest elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir form kazandırırlar işte bu formdaki maddelere plazma denir. Plazmanın güncel örneklerinden biri de fluoresan lambalardır.

  Plazmanın Özellikleri

  a) Plazma dış ortama karşı elektriksel olarak nötrdür. Yani plazma içerisindeki pozitif yüklerin ( iyonların yükleri ) sayısı, negatif yüklerin (elektronlar) sayısına eşittir.

  b) Plazma içerisindeki ayrışma, iyonizasyon ve bu olayların tersi olan yeniden yapılanma olayları sürekli meydana gelir. Adı geçen bu olaylar kendi aralarında plazma içerisinde bir dinamik denge halinde bulunurlar.

  c) Plazma iyi bir elektrik ve ısı iletkenidir. Plazma içerisindeki parçacıklar bir enerji taşıyıcısıdırlar. Dolayısıyla elektrik ve ısı enerjisini de iletirler (taşınırlar). Plazma içerisindeki hızlarının yüksek oluşu nedeniyle özellikle elektronlar elektrik ve ısı iletiminde esas rolü oynarlar.

  d) Plazma yüksek sıcaklık ve enerji yoğunluğuna sahiptir. Plazmanın sıcaklığı, enerji yoğunluğu, iyonizasyon derecesi ( iyonize olmuş atom sayısının toplam atom sayısına oranı ) ve plazma çıkış hızı (elektron hızı) plazma ekseni üzerinde maksimumdur.

  Plazmaya elektrik ve magnetik alan uygulandığında plazmada bir takım değişikliklere sebep olabilir. Plazma içerisindeki parçacığa Lorentz kuvveti etki eder (F=qE+qVB ).

  Plazmanın birçok tanımı yapılır. Bunların hepsi bizi plazmanın yüklü parçacıklar topluluğu olduğu sonucuna götürür. Peki ama her yüklü parçacıklar topluluğu plazma mıdır? Tabii ki her yüklü parçacıklar topluluğuna plazma diyemeyiz. Bunu söyleyebilmemiz için incelediğimiz materyalin bazı özelliklerini bilmeli ve ona göre karar vermeliyiz. İşte bu karar verme sürecinde kullandığımız kıstaslar "Plazma Parametreleri"dir. Bu parametreler sayesinde biz, çalıştığımız materyalin bir plazma olup olmadığını bulabileceğimiz gibi, o materyalin neyin plazması olduğunu da bulmamız mümkündür.

  Temel parametreler dışında plazma parametrelerini 6 ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar

  * Plazma sıcaklığı veya daha basitçe Elektron sıcaklığı.
  * Plazma Yoğunluğu
  * İyonizasyon Derecesi
  * Debye Uzunluğu
  * Plazma Frekansı
  * Plazma Beta (β) dır.
  hatice__94 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş