Bu Sınıfta Hiç Türk Öğrenci Yok

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]

  ÖSYM'nin bu yılki üniversitelere öğrenci yerleştirmelerinde oluşan ilginç durumlardan biri Kars'ta yaşandı.

  Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nün birinci sınıfına 14'ü Türkmenistan, biri Azerbaycanlı olmak üzere 15 yabancı uyruklu öğrenci yerleştirildi.

  Fakülte dekanı Prof. Dr. Haydar Yüksek, fen edebiyat fakültesinin 1992 yılında kurulduğunu anımsatarak, kimya ve biyoloji bölümlerine 1993-1994 yılında öğrenci alınmaya başladığını söyledi.

  Yüksek, 334'ü lisansüstü, 2 bin 430'u da lisans olmak üzere 2 bin 764 öğrencilerinin bulunduğunu belirterek, "Kimya, fizik, matematik ve biyoloji bölümlerinde eğitim-öğretim devam ediyor. Sosyal bölümlerimizde ise Gürcü Dili ve Edebiyatı da olmak üzere hemen hemen her bölümümüzde eğitim sürüyor" dedi.

  Son yıllarda fen bölümlerinde öğrenci tercihi açısından bazı sorunlar yaşadıklarını belirterek Yüksek, şöyle konuştu:

  "Bu yıl fizik, biyoloji ve matematik bölümlerimize maalesef öğrenci alımı olmadı. Fen bölümlerimizden sadece kimya bölümümüze kontenjan verilmiş ancak ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmede Türk öğrencilerimiz tercih yapmadı.

  Bunun dışında özellikle Türk cumhuriyetlerden öğrencilerimizin üniversiteye tercihleri son birkaç yıl da arttı. Bu yıl 14'ü Türkmenistan, 1'i Azerbaycan'dan olmak üzere kimya bölümümüze 15 öğrencimiz kayıt yaptırdı. Eğitimlerine devam ediyorlar.

  Bu açıdan baktığımızda Kafkas Üniversitesi'nin işleyişine, vizyonuna ve misyonuna paralel olarak bu bölgeden öğrencilerin tercihi doğrusu bizleri de sevindiriyor. Bu öğrencilerimize üniversite ve şehir olarak elimizden geldiğince yardım yapmaya çalışıyoruz."

  Türkmenistan'da da Aynı Okulda Okumuşlar

  Bu sıkıntıyı sadece sayısal bölümlerde yaşadıklarını anlatan Yüksek, bunun sadece kendi üniversitelerinin sorunu olmadığını, Türkiye'deki diğer üniversitelerin de bir sorunu haline geldiğini söyledi. Yüksek, "Sayısal bölümlerimizde özellikle kimya, fizik ve biyoloji ve sonrasında da matematik olmak üzere bu sorun ortaya çıktı" dedi.

  Öğrencilerden Maysa Husainova, sınıftaki bazı arkadaşlarının Kurban Bayramı dolayısıyla ülkelerine gittiğini, hemşehrisi olduğu diğer Türkmen öğrencilerle Halach'taki bir okulda aynı sınıfta eğitim gördüklerini anlattı.

  Kars'a 19 Eylülde geldiklerini anımsatan Husainova, "Sınıfımızda hiç Türk yok. Bir tane Azeri kızımız var. Öğretmenlerimiz çok iyi. Tüm sıkıntılarımızda bize yardım ediyorlar" dedi.

  Serdar Orunov ise Türkmenistan'dan geldiğini belirterk, "Derslerimiz iyi geçiyor. Maddi durumumuzda biraz problem var. Bursumuz yok. Burada evde kalıyoruz ama biraz pahalı geliyor" şeklinde konuştu.

  AA

Sayfayı Paylaş