Buda size:264:

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde MAHMUT123 tarafından paylaşıldı.

 1. MAHMUT123

  MAHMUT123 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Ocak 2011
  Mesajlar:
  129
  Beğenileri:
  106
  Ödül Puanları:
  0

  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

  Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Mühendislik Fakültesine bağlı olarak Eylül 1994 tarihinde eğitime başlamıştır. Bölümümüzde aşağıda listelenen 6 Anabilim Dalında lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim-öğretim yürütülmekte ve araştırmalar yapılmaktadır.


  [B]
  [/B]


  • <LI class=MsoNormal style="COLOR: black; BACKGROUND-COLOR: white; TEXT-ALIGN: justify">Devreler ve Sistemler Anabilim Dalı <LI class=MsoNormal style="COLOR: black; BACKGROUND-COLOR: white; TEXT-ALIGN: justify">Elektronik Anabilim Dalı <LI class=MsoNormal style="COLOR: black; BACKGROUND-COLOR: white; TEXT-ALIGN: justify">Elektrik Makineleri Anabilim Dalı <LI class=MsoNormal style="COLOR: black; BACKGROUND-COLOR: white; TEXT-ALIGN: justify">Telekomünikasyon Anabilim Dalı <LI class=MsoNormal style="COLOR: black; BACKGROUND-COLOR: white; TEXT-ALIGN: justify">Elektrik Tesisleri Anabilim Dalı
  • Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Anabilim Dalı
  Bölümümüzde halen 2 profesör, 3 doçent, 5 yardımcı doçent, 5 (fiilen) araştırma görevlisi, 2 uzman mühendis, 1 bilgisayar uzmanı, 1 elektronik teknikeri idare amiri, 1 öğrenci işleri sekreteri, 1 iktisat mezunu bölüm sekreteri, 4 destek çalışanı olmak üzere toplamda 26 kişi eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin güzel yürümesi için ciddiyet ve özveri ile çalışmaktadır.

  Bölüm Özgörevi  Uluslararası ölçekte başarılı olabilecek mezunlar yetiştirmek. Ülkenin ihtiyaçlarına uygun geliştirme projeleri ve bilimsel araştırmalar yapmak. Devletin ve milletin gücüne katkı yapacak bilim ve teknolojileri üretmek.
  Bölüm Vizyonu
  Uluslararası akredite kuruluşlarının öngördüğü eğitim, öğretim, araştırma, öğrenci işleri, bina altyapısı ve çalışma ortamı, teşkilat yapısı ve işleyişi standartlarına sahip olmak.
  Program Eğitim Amaçları
  Öğrencilerimiz, uygulamaya yönelik sağlam matematik ve fizik altyapısıyla elektrik ve elektronik mühendisliği konularında yeterli derinlik ve genişlikte lisans eğitimi alarak;
  • Mezuniyetin ilk yılında ulusal veya uluslararası alanda mesleklerine uyumlu iş bulabilirler,
  • Sanayide, araştırma-geliştirme kuruluşlarında, veya üniversitelerde ilerleyip önemli katkılarda bulunabilirler,
  • Kazandıkları bilimsel, sosyal, ve mesleki bilgi ve becerileriyle yeni ve farklı alanlarda kendilerini geliştirip, mesleklerinde öne çıkabilirler.
  Laboratuarlar
  Bölüm öğrencilerinin kullanabildiği; Devre Analizi, Elektronik, Dijital Sistemler, Biyomedikal ve Sinyal İşleme, Elektrik Makineleri, Güç Elektroniği ve Mikroişlemciler laboratuvarları mevcuttur. Öğrenciler istedikleri takdirde, bölümün sunduğu araştırma imkânlarından da faydalanabilmektedirler. Bu imkânlar Bilgisayar Laboratuvarı, Devre Analizi Laboratuvarı, Optik Labaratuvarı, Manyeto-Elektronik Labaratuvarı, Gömülü Sistemler Labaratuvarı, Mikroişlemciler Laboratuarı, Kablosuz İletişim ve Tasarım Laboratuvarında sağlanmaktadır.
  Öğrenci Toplulukları
  Bölümde öğrencilerin kurdukları, IEEE Öğrenci Topluluğu, Güç ve Enerji Topluluğu, FPGA Topluluğu, Robotik Topluluğu, Biyomedikal Topluluğu, Haberleşme Topluluğu ve Fotonik Topluluğu faaliyet göstermektedir..
  İş olanakları
  Elektronik-Elektronik Mühendisliği Programı mezunları, elektrik, elektronik ve haberleşme sektöründe, ulusal ve çok-uluslu şirketlerde, radyo ve TV yayın kuruluşlarında, internet hizmetleri ile ilgili kuruluşlarda ve sağlık sektöründe araştırma-geliştirme, üretim ve pazarlama birimlerinde iş bulmaktadırlar. Birçoğu saygın üniversitelerde lisansüstü araştırmalar yapmaktadırlar. Halen birçok mezunumuz Vestel Elektronik, Türk Telekom, Turkcell, Aria, Ericsson Turkey, Philips, Tubitak, TAI, Aselsan, Renault, Beko gibi kuruluşlarda ve dünya çapında üniversitelerde veya araştırma merkezlerinde çalışmaktadırlar.
  Öğrenci sayıları
  Bölümümüzde halen 210 lisans öğrencisi bulunmakta ve 2009 yılı itibarıyla 70 öğrenci bölüme kabul edilmektedir.
  Eğitim ve Araştırma
  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın ülkemizin teknolojik ve bilimsel kalkınması için belirlediği öncelikli alanlardan üçünü hedef almıştır. Bunlardan biri elektrik enerjisinin üretim, dağıtım ve kullanımını sağlayan sistemlerin tasarımıdır. Bölümde; enerji, elektrik makineleri, otomatik kontrol ve güç elektroniği konularında dersler verilmekte ve araştırmalar yürütülmektedir. İkinci hedeflenen alan, haberleşme ve bilgi teknolojileridir. Bu yönde de elektronik, opto-elektronik, manyeto-elektronik, elektronik haberleşme, veri iletişimi, bilgisayar ağları, fiber optik sistemler konularında dersler verilmekte, araştırmalar yürütülmekte ve yurt dışı bağlantılar kurulmaktadır. Üçüncü alan ise sinyal işleme, yapay zekâ (bulanık mantık, yapay sinir ağları), gömülü sistemler ve biyomedikal mühendisliği konularıdır. Bu konularda da dersler verilip, araştırmalar yürütülmektedir.
  Bölümde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi verilmektedir. Bu bağlamda Ege bölgesinde bulunan üniversitelere, Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında öğretim üyesi yetiştirilmektedir. Tübitak, SANTEZ, DPT destekli proje çalışmaları yapılmakta ve sanayi ile ortak proje çalışmaları yürütülmektedir.:264:
  27Mahmut27 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş