Bülent Ersoy ( Erkoç )

Konu 'Sanatçılar' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bülent Ersoy(erkoç) - Adana
    09.06.1952 / -------
    BÜLENT ERSOY (9 HAZİRAN 1952 ADANA)

asıl ismiyle Bülent Erkoç. Türkiye ve dünya ülkeleri genelinde sayısız ödül almış Türk Sanat Müziği yorumcusu, ses sanatçısı.

1952 yilinda Istanbul´da dünyaya geldi. Çok küçük yaslardan itibaren müzikle ilgilenmeye basladi.Melahat Pars, Ridvan Aytan’dan ve belediye konservatuari hocalarindan özel dersler aldi. Istanbul Belediye Konservatuari´ni bitirdi.1971 yilinda Saner Plak´tan çikan kirkbeslik plagi ilk albüm çalismasi oldu. Bu çalismada, güfte ve bestesi bestekar Muzaffer Özpinar´a ait 'Lüzum Kalmadi' ve 'Neye Yarar Gelisin' adli eserleri seslendirdi.

Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar Ekolü'nün temsilcisi olarak başladığı sanat hayatında, akademik sanat kariyerinin de yüksek olması hasebiyle olağanüstü bir yorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarı oldu. "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi", "Dert Çekmeye Gidiyorum" gibi her okuduğu şarkıyla grafiği sürekli yukarı tırmandı. O yıllarda TRT'ye, musikimizin bahtsızlığından ötürü kenara itilmiş, klasik makamlarda eski ve kalıcı eserler yorumladı. Yetmişli yılların ortasında daha da ileri giderek; o günkü müzik piyasasında pop, arabesk ve fantezi vb. gibi ticari şarkılar revaçta olmasına karşın Itrî'nin "Tut-î Mucize-I Gûyan"ı gibi eserlerden oluşan koyu klasik bir uzunçalar yaptı. Bu ilk uzunçalar çalışması müzik piyasasında ki tüm hesapları altüst etti ve satış rekoru kırdı.

Yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce konser veren Bülent Ersoy, "Düşkünüm Sana", "Yaşamak İstiyorum", "Biz Ayrılamayız" ve "Ablan Kurban Olsun Sana" gibi satış grafiği çok yüksek albümlere imza attı. 1995 tarihini taşıyan "Benim Dünya Güzellerim", S Müzik etiketiyle çıkan ilk albümü oldu. Selçuk Tekay'ın müzik yönetmenliğini, Özkan Turgay'ın aranjörlüğünü yaptığı albümde on şarkı seslendirdi. Aynı yıl janrına ve yorumuna uygun olarak "Alaturka 95" adında bir albüm yaparak Klasik Türk Musikisi'ne hizmetini de eksik etmedi. Muzaffer Özpınar'ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey, Münir Nureddin Selçuk, Selahaddin Pınar, Kadri Şençalar, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi birçok üstâdın eserlerine yorumuyla hayat verdi. Ondört eserin yeraldığı çalışmada; "Aziz İstanbul", "Dönülmez Akşamın Ufkundayım", "Nerelerde Kaldın Ey Servi Nazım" gibi klasik eserlerin yanında "Alıverin Bağlamamı Çalayım" ve "Karam" adlı iki de anonim türküye de yer verdi.

Bülent Ersoy, bir sonraki çalışmasını 1997 yılında yayınladı. "Maazallah" ismini taşıyan albüm, piyasaya sürülmeden dahi yüksek siparişler aldı ve büyük yankı uyandırdı. Albümün hazırlık aşamasında bu sefer Halil Karaduman ve Osman İşmen'le çalışan sanatçı, popüler şarkılardan ve anonim türkülerden oluşan bir repertuar seslendirdi. Albüme ismini veren "Maazallah" adlı şarkısının video klibi ise büyük ses getirdi.Bülent Ersoy'un son albümü ise 2002 senesinde çıkardığı "Canımsın" albümüdür.

Otuz yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atan Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konser verdi. 1980 yılında London Palladium'da ve 1983 yılında Madison Square Garden'da sahne alan ilk Türk sanatçısı oldu. 30 Mart 1997'te ise Ümmü Gülsüm'den sonra, etnik müzik sazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı oldu. Dario Moreno'dan sonra Olympia'da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

Sahneye ilk adimini 1974 yilinda Büyük Maksim Müzikholleri´nde atti.Bu yillardan itibaren escinsellik kültürünün yayicilarindan biri oldu. Yetmisli yillarin ortasinda Itri´nin 'Tut-i Mucize- Guyan'i gibi eserlerden olusan koyu klasik bir uzunçalar yapti.Yurtiçinde ve yurtdisinda yüzlerce konser veren , 'Düskünüm Sana', 'Yasamak Istiyorum', 'Biz Ayrilamayiz' ve 'Ablan Kurban Olsun Sana' gibi albümlere imza atti.1995 tarihini tasiyan 'Benim Dünya Güzellerim', S Müzik etiketiyle çikan ilk albümü oldu. Selçuk Tekay´in müzik yönetmenligini, Özkan Turgay´in aranjörlügünü yaptigi albümde on sarki seslendirdi.Ayni 'Alaturka 95' adinda bir albüm yapti., bir sonraki çalismasi Maazallah isimli albümü 1997 yilinda yayinladi.1980 yilinda London Palladium´da,1983 yilinda Madison Square Garden´da ve 30 Mart 1997´te etnik müzik sazlariyla Paris Olympia müzikholünde sahne aldi.1997 yilinda Uluslararasi Montu Merid Müzik Doktoru ünvaniyla ödüllendirildi.
    ALBÜMLERİ:

1971: Plaka
    1976: Toprak Alsın Muradımı
    1978: Orkide 1
    1979: Orkide 2
    1980: Beddua
    1980: Yüz Karası
    1981: Mahşeri Yaşıyorum
    1983: Ak Güvercin
    1983: Ne Duamsın Ne De Bedduam
    1984: Düşkünüm Sana
    1985: Yaşamak İstiyorum