bursadaki göllerin özelikleri Türkiye ekonumisine katkı

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde angelina_ tarafından paylaşıldı.

 1. angelina_

  angelina_ Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  yardmcı olrsanız sevinirim:)
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  İznik ve Uluabat Gölü

  İznik Gölü, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye'nin 5. büyük gölü. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.

  Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi'nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m'dir. Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km'dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m'dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Garsak Deresi'yle Gemlik Körfezi'ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olmakla birlikte tarlaların sulanması için elverişli değildir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır.

  Uluabat Gölü, Apolyont veya Öka olarakta bilinen göl, 13.500 ha alana sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 9 metredir. Kirmasti çayından beslenmekte olup ayrıca Uluabat deresi ile Susurluk nehrine karışır. En derin yeri 4 metre civarında genelinde ise 1-2 metreyi geçmemektedir. Günden güne çevreden ortaya doğru sığlaşmakta olan göl kirli beyaz bir renge sahiptir. Dibi çamurlu bir yapıya sahiptir, rüzgarlı havalarda bulanıklaşır. 1996 Ocak ayında yapılan sayımda 429.423 sukuşu sayılmıştır. Bu 1970'ten bu tarafa bir gölde sayılan en yüksek sukuşu sayısıdır.
  angelina_ bunu beğendi.
 3. SchwEiNsTeiGeR

  SchwEiNsTeiGeR Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  Uluabat (Apolyont) Gölü
  Kategori: Dogal Guzellikler
  Bursa'nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri arasında bulunan sığ, bulanık (kil ihtiva ettiği için) bir tatlısu gölüdür.
  Türkiye'nin 10. büyük gölü olan Uluabat, Avrupa ve Ortadoğu'nun en önemli sulak alanlarından birisidir. 21 çeşit balık bulunan göl, plankton ve dip canlılığı bakımından çok zengindir. Türkiye'nin en geniş nilüfer yataklarına sahip gölüdür.
  Mustafakamalpaşa Çayı (Kirmastı) gölü besleyen başlıca akarsudur. Çayın göle karıştığı yerde küçük bir delta oluşmuştur. Gölün fazla suları Uluabat Deresi ile Susurluk Çayı'na, Susurluk Çayı aracılığıyla da Marmara Denizi'ne boşalır.
  Uluabat Gölü üzerinde en büyüğü Halilbey Adası olarak isimlendirilen yedi ada bulunur. Göl çevresinde 17 köy yer almaktadır.
  Uluabat Gölü, bu adı kıyısında M.Ö 12. yüzyılda kurulan Uluabat Köyü'nden almıştır. Apolyont adı ise eski bir yerleşim yeri olan Apolyont (Gölyazı) Köyü'nden gelir.
  Dip canlıları ve planktonlar bakımından zengin oluşu nedeniyle gölde yüzbinlerce kuş yaşar. Yokolma tehlikesi bulunan küçük karabatağın ülkemizdeki en önemli üreme alanı Uluabat Gölü'dür. Yokolma tehliksi içindeki bir başka kuş türü olan tepeli pelikanın da önemli kışlama alanlarından birisidir. Göl çevresinde su samuru, çakal, tilki, porsuk gibi hayvanlar da yaşamaktadır.
  Gölün güney ve batı kıyılarında çok geniş sazlıklar bulunur. Diğer kıyılarında tarım alanları ve söğütlükler vardır. Göl suları tarım alanlarını sulamada kullanılır.
  Gölde balıkçılık yapılır. Balıkçılık, Uluabat kıyısındaki köylerden Gölyazı Köyü'nün en önemli ekonomik etkinliğidir. En çok turna ve sazan avlanır.
  Bir zamanlar Türkiye'nin kerevit ihtiyacının %30'unu karşılayan gölde 1986'da başlayan mantar hastalığı nedeniyle kerevit üretimi bitmiştir.
  1980'li yıllardan bu yana gölde önemli bir kirlenme başlamıştır. 1998 yılında Ramsar Sözleşmesi kapsamında korumaya alınmıştır.  İznik Gölü, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye'nin 5. büyük gölü, Marmara bölgesinin en büyük gölüdür. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.

  Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi'nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m'dir. Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km'dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m'dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Karsak Deresi'yle Gemlik Körfezi'ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olduğu için tarlaların sulanması için elverişlidir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır.Gölün kuzeyinde Samanlı Dağları güneyinde de Katırlı Dağları yeralmaktadır.
  angelina_ bunu beğendi.
 4. angelina_

  angelina_ Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  türkiye ekonomisine katkıları konusunda yardımcı olan varmı?

Sayfayı Paylaş