Caglarin onemli ozellikleri yapilan yenilikler :d

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde anesa tarafından paylaşıldı.

 1. anesa

  anesa Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaslar cok acil yazilim var cevap yazanlara simdiden cok tesekkurler:d:329:
 2. HoLy_DeViL

  HoLy_DeViL Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  45
  Ödül Puanları:
  0
  I. TARİH ÖNCESİ ÇAĞLAR

  A) TAŞ DEVRİ

  1. Yontmataş Devri:

  En uzun süre yaşanan çağdır. Tüketici insan ve insan toplulukları kaba taşlan yontup silah, araç ve gereç olarak kullanmışlardır. Avcılık ve toplayıcılıkla geçinen bu dönemin insanları doğadan doğrudan yararlanmışlardır, iklim değişince (Buzul devri) mağaralara sığınmışlardır. Tarih bilimini aydınlatan ilk belgeler buralardan elde edilmiştir. Mağara duvarlarına resimler yapmışlar, ateşin kullanılmasıyla ısınmışlar, aydınlanmışlar, vahşi hayvanların saldırılarından korunmuşlar, kısaca doğaya egemen olmaya başlamışlardır.


  2. Cilalıtaş (Yenitaş) Devri:


  Doğaya egemen olmaya başlayan insanoğlu silah, araç ve gereçlerini daha düzenli yapmaya başladı. Yerleşik yaşama geçildi. Köyler, kentler kurulmaya başladı, işb**ümü doğdu. Tarım, hayvancılık, seramikçilik, dokumacılık işkolları doğdu. Önceden sazdan ve kamıştan yapılan kulübelerin yerine ker*** ve taştan evler yapılmaya başlandı. İnsanlar, bu dönemde üretici duruma geldi.

  B) MADEN DEVRİ

  1. Bakır Devri:


  Yenitaş çağı sonlarında önce altın, gümüş gibi madenler bulundu. Doğada çok ve saf olarak bulunan bakırın elde edilmesiyle silah, araç ve gereçleri bakırdan yapılmaya başlandı.


  2. Tunç Devri:


  Bakırdan yapılan silah, araç ve gereçlerin çabuk bozulması nedeniyle, bakırla kalay karıştırılarak tunç elde edildi ve daha dayanıklı silah, araç ve gereçler yapılmaya başlandı.


  3. Demir Devri:


  Demirin elde edilmesi insanlığın ilk önemli buluşları arasında yer alır. Üretim araç ve gereçleri daha dayanıklı ve kullanışlı yapılmaya başlandı. Dönemin sonlarında yazı bulundu. Devlet anlayışı bu devirde doğdu.


  II. TARİH ÇAĞLARI

  1. İlkçağ (M.Ö. IV. bin, - MS. 476):


  Yazının bulunmasıyla tarih çağlarının başladığı kabul edilir. İnsanlar, anlaşmak için, resim, işaret ve ateş yerine yazıyı kullanmaya başladılar. Çivi yazısını Mezopotamya'da Sümerler buldu. Resimden doğan hiyeroglif yazısını Mısırlılar, harf yazısını Fenikeliler buldu. Yazının bulunması ticaretin ve uygarlığın gelişimini hızlandırdı. Önceleri nom, site, polis, şehir devletleri şeklinde olan siyasal yapılar, sonraları (Yunanistan'daki polisler hariç) merkezi krallıklarda birleşti.

  Tüm toplumlar genelde özgürler ve k**eler olarak iki temel sınıfa ayrıldı. Yine tüm toplumlarda çok tanrılı bir inanç sistemi vardı. İlk önce İbraniler tek tanrılı inancı benimsediler. Fakat ırklarını üstün gördüklerinden ve de Tanrı'nın (Yahova) Museviliği yalnız kendilerine gönderdiğine inandıklarından dinleri yayılmadı. Bu nedenle bu inanç İlkçağ'ın bir ayrıcalığıdır. Bu çağda ortaya çıkan Hıristiyanlık Ortaçağ'da yayıldı. İlkçağ'da bilim ve teknikte temel gelişmeler sağlandı. En uzun tarih çağıdır.


  2. Ortaçağ (476 - 1453):


  375 - 476 yılları arasında devam eden Kavimler Göçü, merkezi krallıkları ortadan kaldırdı. Feodalite-Derebeylik düzeni başladı. Sınıflı toplum yapısı devam etti. Ekonomik yapı genelde tarım ve zanaata dayanırdı. Tek tanrılı dinler (Musevilik, Hıristiyanlık, İslamiyet) hızla yayıldı, yönetimlerde etkili oldu. Skolâstik düşünce egemen oldu, bilimsel ve teknik gelişmeyi önledi.


  3. Yeniçağ (1453 – 1789):


  Feodalite - Derebeylik rejiminin ortadan kaldırılmasıyla, merkezi krallıklar yeniden kuruldu. Ticaret ve sömürgecilik ekonomik yapıyı belirledi. Sınıflı toplum yapısı devam etti. Rönesans ve Reform'dan sonra skolâstik düşünce yıkıldı. Bilim ve teknikte büyük ilerlemeler başladı. İnsana verilen değer artmaya başladı.


  4. Yakınçağ (1789 - ) :


  Fransız devrimiyle başlayan bu dönemde meşrutiyet ve cumhuriyet yönetimleri kuruldu. Demokrasi ve laiklik güçlendi. Sanayi, teknoloji ve sömürgecilik yeni bir sınıf (işçi sınıfı) doğurdu. İnsana verilen değer artmaya başladı. Bilim ve teknikte hızlı bir gelişme başladı.


  İlk Çağ'ın Önemli Gelişmeleri

  Yazı dünyanın büyük bir b**ümüne yayılmıştır.
  Alfabe, para, takvim gibi tüm insanlığı etkileyen buluşlar gerçekleştirilmiştir.
  İlk büyük devletler ve imparatorluklar kurulmuştur. (Roma İmparatorluğu ve Han Hanedanı bunların en büyüğüdür)
  K**ecilik yaygın olarak ortaya çıkmıştır.
  Tek tanrılı dinler ortaya çıkmıştır (Musevilik ve Hıristiyanlık). Ancak devrin en yaygın dini çok tanrılı dinlerdir


  Yeni Çağ'ın önemli gelişmeleri:

  Güçlü İmparatorkluklar ve krallıklar kurulmuştur.
  Ticaret ve sömürgecilik yaygınlaşmıştır.
  Bilim ve teknolojide ilerlemeler olmuş, coğrafi keşifler yapılmıştır.


  Yakın Çağ'daki Önemli Gelişmeler

  Günümüzdeki anlamıyla cumhuriyet ve demokrasi ortaya çıktı.
  Fransız İhtilali'nin etkisiyle milliyetçilik akımları doğdu, bu akım milli devletlerin doğmasına ve imparatorlukların yıkılmasına ortam hazırladı
  Sanayi Devrimi gerçekleşti bu durum sömürge yarışını hızlandırdı.
  Kapitalizm, Sosyalizm ve Liberalizm gibi sistemler ortaya çıktı.
  I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı ortaya çıktı.


  umarım işine yarar
 3. anesa

  anesa Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  acaba tekerlek icadi , kas gucu yerine buhar gucunun almasi , hayvan evcillestirimleri ne zamn oldu ?

Sayfayı Paylaş