Cahit Sıtkı Tarancı Bicim Ölcü

Konu 'Edebiyat 12.Sınıf' bölümünde yeşilgözlük tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. yeşilgözlük

yeşilgözlük Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

cahit sıtkı tarancı biçim,ölçü lazım bilen varsa yardım etsin lütfen
    bergen_mutluay bunu beğendi.
  2. bergen_mutluay

bergen_mutluay Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    19
    Yer:
    Trabzon
    Cahit Sıtkı Tarancı tüm edebi kişiliği

Cahit Sıtkı Tarancı Edebi Kişiliği

İlk şiirleri Muhit ile Servet-i Fünun dergilerinde çıkmıştır.Bu şiirlerindeki temiz dili,özgün buluşlarıyla dikkati çekmiştir.
    Bir yandan Ahmet Hamdi Tanpınar ve Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinin şiir çizgisine özendi.Ancak getirdiği yeni duyarlılıklarlailk dönem şiirlerini kısa sürede aşmış,modern Fransız şiirinden de etkilenmiştir.
    Ünlü Otuz Beş Yaş adlı şiiriyle bir yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır."Sanat için sanat" ilkesine bağlı kalmıştır.Ahenkli bir dili vardır ve şiirlerini konuşma diliyle yazmıştır.
    Ona göre şiir,kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır.Vezin ve kafiyeden kopmamış;ama ölçülü veya serbest,her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımıştır.
    Açık ve sade bir üslubu vardır.Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları,derin,karışık ve şaşırtıcı değildir.Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmemiştir.Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurmuştur.
    Baudelaire'in etkisinde kalan sanatçı,"ölüm ve yalnızlık" karşısında duygulanan bir şair olarak tanınır.O,ölümü unutabildiği şiirlerinde mutludur.
    Onun şiirlerinde "ölüm korkusu" ile "yaşama sevinci" iç içedir.Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiştir.
    Ayrıca yitik aşkları,mutlu sevdaları,yalnızlığı,yaşadığı bohemi(bunalım),burukluklarını,çocukluk özlemlerini de şiirlerine konu yapmıştır.
    Çeşitli gazetelerde yayımlanan hikayeleri 1976 yılında bir araya getirilip basılmıştır.

NOT: Bu bir kaynaktan alıntıdır.Ben önemli yerleri kırmızı yaptım ama yinede siz bi okuyun...;)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş