Cahit Sıtkı Tarancı Bicim Ölcü

Konu 'Edebiyat 12.Sınıf' bölümünde yeşilgözlük tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. yeşilgözlük

  yeşilgözlük Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  cahit sıtkı tarancı biçim,ölçü lazım bilen varsa yardım etsin lütfen
  bergen_mutluay bunu beğendi.
 2. bergen_mutluay

  bergen_mutluay Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  37
  Ödül Puanları:
  19
  Yer:
  Trabzon
  Cahit Sıtkı Tarancı tüm edebi kişiliği


  Cahit Sıtkı Tarancı Edebi Kişiliği

  [​IMG]


  İlk şiirleri Muhit ile Servet-i Fünun dergilerinde çıkmıştır.Bu şiirlerindeki temiz dili,özgün buluşlarıyla dikkati çekmiştir.
  Bir yandan Ahmet Hamdi Tanpınar ve Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinin şiir çizgisine özendi.Ancak getirdiği yeni duyarlılıklarlailk dönem şiirlerini kısa sürede aşmış,modern Fransız şiirinden de etkilenmiştir.
  Ünlü Otuz Beş Yaş adlı şiiriyle bir yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır."Sanat için sanat" ilkesine bağlı kalmıştır.Ahenkli bir dili vardır ve şiirlerini konuşma diliyle yazmıştır.
  Ona göre şiir,kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır.Vezin ve kafiyeden kopmamış;ama ölçülü veya serbest,her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımıştır.
  Açık ve sade bir üslubu vardır.Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları,derin,karışık ve şaşırtıcı değildir.Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmemiştir.Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurmuştur.
  Baudelaire'in etkisinde kalan sanatçı,"ölüm ve yalnızlık" karşısında duygulanan bir şair olarak tanınır.O,ölümü unutabildiği şiirlerinde mutludur.
  Onun şiirlerinde "ölüm korkusu" ile "yaşama sevinci" iç içedir.Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiştir.
  Ayrıca yitik aşkları,mutlu sevdaları,yalnızlığı,yaşadığı bohemi(bunalım),burukluklarını,çocukluk özlemlerini de şiirlerine konu yapmıştır.
  Çeşitli gazetelerde yayımlanan hikayeleri 1976 yılında bir araya getirilip basılmıştır.

  NOT: Bu bir kaynaktan alıntıdır.Ben önemli yerleri kırmızı yaptım ama yinede siz bi okuyun...;)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş