Çalışıyorum ama sınavlarda kötü alıyorum.

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde MaMiLog tarafından paylaşıldı.

1. MaMiLog

MaMiLog Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43

Arkadaşlar matematik çok çalışıyorum yazılıdan önceki günler çok çalışıyorum ama matematik yazılısı açıklandı notumu söylemek istemiyorum ama kötü geldi çok çalıştığım halde kötü geldi bana yardım edin fikir söyleyin lutfen. :(
  2. Parlak Zeka

Parlak Zeka Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    19
    Şimdi hocam kaça gidiyorsun bilmiyorum ama ben 10.sınıfa gidiyorum ve matematikten 90 aldım amacım kendimi övmek değil sana nasıl 90 aldığımı anlatacağım.
    Öncelikle günlük tekrar şart bunu yapmazsan matematik unutuluyor.Bir diğer konu derste hocayı can kulağıyla dinlemelisin.O konu hakkında günlük soru çözmelisin 5 veya 10 arası.Derse gitmeden o gün anlatılacak konuya göz gezdirmelisin, ve sınavdan bir gün önce tüm konular hakkında genel bir tekrar yapıp gitmelisin.Ben böyle matematiğimi iyi getiriyorum umarım işine yarar söylediklerim.
  3. Bayku$

Bayku$ Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    (Çok çalişmak önemli değil,verimli çalişmak önemli)
    ------------O
    ----------O
    ------- o
    {O,o}
    |)__ )
    -"-"-
  4. MaMiLog

MaMiLog Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Ben verimli çalışmıyorum diye bir şey demedim zaten çalışıyorum ama parlak zekanın dediği şeyler daha doğru.
  5. Moderatör Mertcan

Moderatör Mertcan Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
    Kendi tavsiyemi anlatıyım. Günlük tekrar çok önemli ben her zaman yapamasam bile çoğunlukla yapıyorum matematik öyle yapmalısın (diğer dersler içinde geçerlidir)
    önemli olan çözümlü soruları incele benim 3 tane matematik konu anlatımlı kitabım artı internetten de örnek sorulara bakabilirsin o soruları anlamaya çalışırsan daha iyi olur.
  6. i.b.b

i.b.b Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben de matematik dersini hiç sevmiyorum bir ara denedim çalışmayı ama soruları çözdüğümde bazıları doğru çıkıyordu bazıları da yanlış çıktığında sinirleniyordum nerdeyse kafayı yiyecektim özellikle çözümlü test sorularını çözdüğümde sizce ne yapmalıyım hiç çalışmıyorum ve puanım hep 10 yada 15 sözel dersleri daha çok seviyorum örneğin edebiyat coğrafya tarih bunlar 70 ve 85
  7. Moderatör Gizem

Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    356
    Ödül Puanları:
    63
    Eğer yazılıdan önceki 2-3 gün çalıştıysan pek bir anlamı olmaz, o sınavda geçerli not alsan bile sonraki sınava kadar tekrar unutursun. Arkadaşların da dediği gibi soru çözmek çok önemli özellikle sayısal derslerde. Soruları çözmeyi denemelisin bir soruyu yanlış yaptın diye pes edersen baştan kaybedersin, soruyu yapamadın mı yaptıklarını sil baştan dene olmazsa mutlaka o soruyu işaretle ve hocana sor. Onun haricinde yaptığın testleri mutlaka kontrol etmelisin, yanlışlarının doğrularını bulmaya çalışmalı, bulamadıysan yine hocana sormalısın. İnternetten soru çözmeni önermiyorum, matematik kalem oynatmadan yapılabilecek bir ders değil he internetten bulduğun testlerin çıktısını alır üzerinde yaparsın anlarım fakat onda da cevap anahtarı olan testleri almanı öneririm.

Sadece çözümlü soruları incelemek yetmez, çözümlü soruları anladığından emin olduktan sonra onunla ilgili soru çözmen de gerekir. Mesela karekök veya esen yayınlarında ilk çözümlü bir örnek veriyor daha sonra çözümlü örneğin altında dört beş soru oluyor, bölüm sonunda o konular hakkında karışık test veriyor, onlardan almanı tavsiye ederim.

Sınava mutlaka önceden çalışmalısın, -ki bunu genellikle hiçbirimiz yapmıyoruz- son güne bırakılan sınavlara çalışmak biliyorsun ki çok zor oluyor, bir de sınav haftası olduğundan günde iki sınav oluyor farklı derslerle çakışıyor, bu sefer hangisini çalışacağım diye telaşa kapılıyorsun.

Diyeceğim o ki matematik, geometri gibi sayısal derslerde çok farklı soru şekilleri oluyor ve bu yüzden testlerde çözsek bile sınavlarda kağıda boş boş bakıyoruz, bu yüzden her türlü soru çeşidinden çözmen gerek.

Moralini yüksek tut, bu sınavdan düşük almışsın, olabilir. Artık o notu değiştiremezsin. Ama o notu yükseltmek veya daha da düşürmek senin elinde, gerçekten istersen yapabilirsin.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

ya ben de matematik dersini hiç sevmiyorum bir ara denedim çalışmayı ama soruları çözdüğümde bazıları doğru çıkıyordu bazıları da yanlış çıktığında sinirleniyordum nerdeyse kafayı yiyecektim özellikle çözümlü test sorularını çözdüğümde sizce ne yapmalıyım hiç çalışmıyorum ve puanım hep 10 yada 15 sözel dersleri daha çok seviyorum örneğin edebiyat coğrafya tarih bunlar 70 ve 85
    Genişletmek için tıkla...

Matematiği sevmiyorum diyerek zaten baştan düşük almayı kabul ediyorsun. Matematik çalışınca hiç de zor bir ders değil fakat sen çalışmayı bırakmışsın. Muammer'e de dediğim gibi bir soruyu yapamadıysan o sorunun doğrusunu öğrenmek için çabalamalısın. Bir soruyu çözemedin diye "amaan" deyip de kitabı kapatırsan matematikten yüksek almanı geçtim, o dersten kalabilirsin de.

Ne yapmalısın? Çalışmak. Çözümü oldukça basit. Yanlış yaptığın soruya benzer bir soru mutlaka çözmüşsünüzdür veya konu anlatımlı kitaplarda ona örnek bir soru mutlaka vardır, öğrenmişsinizdir yani. Çalışmadan yüksek almayı beklemek doğru mu sence? Sen zaten yapamıyorum diye beynine bu fikri sabitlemişsin, oysa çalışsan ve matematiği sevmeye çalışsan o notların eminim ki düzelecektir. Geç masanın başına, aç konu anlatımlı kitabını, önemli yerleri, formülleri not et, fosforla. Sonra soru çöz, bu kadar basit.

Matematik fazla ezber gerektiren bir ders değil, sadece formülleri ezberlemen gerekiyor. Sözeli yapan biri o formülleri ezberleyebilir. Formülleri bilince ve soru çözünce olay bitiyor.

Ayrıca matematikten 10 - 15 alman biraz da dersi dinlememen veya -daha çok- derse katılmamandan kaynaklı sanırım. Tamam önceki konuları bilmiyorsun diyelim fakat orada öğretmen sana anlatıyor, örnek sorular çözdürüyor ve sonra sizi kaldırıyor. Orada öğretmeni anladıysan kalk bir soru çöz, anlamadıysan kalk ve anlamak için çöz. Belki öğretmenin sana tahtada çözdürdüğü sorunun benzeri sınavda çıkacak ve doğru yapacaksın.
    i.b.b bunu beğendi.
  • i.b.b

i.b.b Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    bundan sonra matematik dersine çok iyi çalışacam ve sevmek zorundayım yapacam başka çözüm yok çok haklısın teşekkür ederim dediklerini tek tek yapacam çok yardımcı oldun sağol
  • Moderatör Gizem

Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    356
    Ödül Puanları:
    63

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

bundan sonra matematik dersine çok iyi çalışacam ve sevmek zorundayım yapacam başka çözüm yok çok haklısın teşekkür ederim dediklerini tek tek yapacam çok yardımcı oldun sağol
    Genişletmek için tıkla...
    Rica ederim. :)
  • benqiSu

benqiSu Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Çok çalışmaya filan olacak iş değil matematik. Çalıştıktan sonra o konuyla ilgili neredeyse tüm soruları çözeceksin ki soru tarzlarını öğrenesin. Tabi bir de sınavdan bir gün önce tüm konuyu hatim etmek imkansız daha düzenli çalışmaya özen göstermelisin :)
  • Sayfayı Paylaş